Nowy przystanek na linii Olsztyn – Działdowo

2022-01-25 08:30:00(ost. akt: 2022-01-24 16:05:02)
pociąg

pociąg

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

Jeszcze w tym roku w Wietrzychowie ma powstać nowy przystanek na linii Działdowo-Olsztyn. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości 2,1 mln zł z wykonawcą robót – Przedsiębiorstwem Robót Inżynieryjnych DIAG-MOST Sp. z o.o.

– Rządowy program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych zapewnia ułatwienia w dostępie do kolei w całym kraju, także na Warmii i Mazurach – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

– Dzięki nowemu przystankowi Wietrzychowo mieszkańcy będą wygodniej korzystać z pociągów w kierunku Olsztyna i Działdowa – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W Wietrzychowie powstanie peron o długości 150 metrów. Przewidziano wiatę, ławki, czytelne oznakowanie i tablice informacyjne. Osobom o ograniczonej możliwości poruszania dostęp do pociągów ułatwi pochylnia. Zostaną też ustawione zostaną stojaki rowerowe.

Zadanie będzie realizowane w formule „projektuj i buduj”. Rozpoczęcie robót zaplanowano w czerwcu br., a zakończenie pod koniec 2022 r.
W województwie warmińsko-mazurskim projekt obejmuje 6 przystanków. W planach, oprócz Wietrzychowa, jest m.in. budowa nowych przystanków w Kolnie i Nikielkowie, a także wydłużenie peronów w Pasłęku, Działdowie oraz przebudowa przystanku w Łankiejmach.

W ostatnich latach dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego PLK powstało 5 nowych przystanków: Olsztyn Likusy przy ul. Bałtyckiej, Olsztyn Redykajny przy ul. Hozjusza, Olsztyn Jezioro Ukiel w pobliżu jeziora oraz Zespołu Szkół Elektronicznych i Zespołu Szkół Ekonomicznych – na linii z Olsztyna Głównego do Olsztyna Gutkowa. Wcześniej dostęp do kolei zwiększyły także przystanki Olsztyn Śródmieście w centrum Olsztyna, Olsztyn Dajtki oraz Pisz Wschodni.

„Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” ma przeciwdziałać m.in. wykluczeniu komunikacyjnemu i promowaniu ekologicznych środków transportu. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związanych z dostępnością

miejsc parkingowych dla pasażerów.
W programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.

Źródło: PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paul Mark #3089037 25 sty 2022 13:43

    PO i PSL likwidowało tysiące Lini i przystanków kolejowych, i PKS .Taki to był rozwój za rudego gestapowca i PSL owskich kolaborantów.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)