Latarnie będą gasły po godz. 23? Wszystko jest możliwe, ceny prądu idą w górę

2022-01-24 20:35:40(ost. akt: 2022-01-24 15:54:45)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Podwyżki prądu są ogromne. W niektórych przypadkach sięgają nawet kilkuset procent. Niektóre samorządy decydują się na gaszenie ulicznych latarni. Inne zastanawiają się, co zrobić, żeby oszczędzić? Pytamy przedstawicieli samorządów w całym regionie.

LUBAWA


Samorząd w Lubawie zdecydował się na ograniczenie oświetlenia ulicznego.
Od 21 stycznia (piątek) w niektórych częściach miasta są wyłączane wybrane lampy uliczne, w pozostałych wszystkie lampy są włączane po zachodzie słońca i wyłączane po godzinie 23.
Jak informuje burmistrz Lubawy Maciej Radtke w swoich mediach społecznościowych, podwyżka ceny za energię — tylko za oświetlenie ulic — wyniosła aż 382 proc.! oznacza to obciążenie dla budżetu w kwocie 1 400 000 zł.
Burmistrz zapewnia, że ceny będą monitorowane i w przypadku ich zmiany, zapadną kolejne decyzje.
Jako pierwsze duże miasto, szanse na oszczędności dzięki zgaszeniu oświetlenia ulicznego dostrzegł Kraków już w 2020 roku. W jego ślady poszły kolejne ośrodki miejskie, m.in. Tarnów czy Suwałki. Dodatkowo zrezygnowano z oświetlania parkingów, boisk i terenów służących rekreacji.
Co mówią mieszkańcy?
— Ciemne ulice i nie widoczni dla samochodów na przejściach dla pieszych ludzie. Zobaczymy czy ta oszczędność nie skończy się kiedyś tragicznie!?— pisze w mediach społecznościowych Magdalena Poniatowska.
— Popieram. Żywej duszy nie ma w nocy, a lampy świecą.Niech każde miasto zmniejszy oświetlenie o 70% od 23 do 5 rano a oszczędności będą znaczne — dodaje Anna Kędziorska-Rynglewska.
— W całej tej sytuacji jednemu podmiotowi bezpieczeństwa publicznego najbardziej współczuję: Lubawskiej Policji. Gdzie normalnie był jeden patrol na całą Gminę i Miasto Lubawa, będzie on musiał ogarnąć te egipskie ciemności . Szczerze współczuję im, bo to też spadnie na nich. Ciekawy jestem czy wzrośnie liczba różnych incydentów w tym zakresie. A jeśli tak, to w jakim zakresie? — zastanawia się Dariusz Kawka, radny klubu "Inicjatywa dla Lubawy".
— Wyłączenie oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych, w miejscach mało uczęszczanych przez mieszkańców Lubawy nie powinno znacząco wpływać na poziom bezpieczeństwa. Jednocześnie funkcjonariusze Komisariatu Policji w Lubawie podejmą działania zmierzające do zwiększenia kontroli terenu, gdzie oświetlenie zostało ograniczone celem przeciwdziałania przestępstwom i wykroczeniom — mówi Roman Gancarz, komendant komisariatu policji w Lubawie.


OLSZTYN


Czy Olsztyn pójdzie śladem Lubawy? Zapytaliśmy o to Michała Koronowskiego, rzecznika prasowego Zarządu Dróg Zieleni i Transportu w Olsztynie. — Na tę chwilę nie jest planowane wyłączanie oświetlenia na terenie Olsztyna. Natomiast dysponujemy systemem sterowania, który umożliwia przyciemnianie miejskiego w godzinach nocnych. Tak jest przykładowo w godz. 23 – 4 nad ranem na al. Sikorskiego. Z możliwości tej korzystamy, ponieważ realnie wpływa to na ilość zużytej energii — odpowiada.
Zapewnia także, że strumień świetlny jest obniżany do poziomu, który nie wpływa na bezpieczeństwo uczestników ruchu. — Mam na myśli zarówno pas drogowy, ciągi pieszo-rowerowe czy przykładowo tereny parków miejskich — wymienia. I uzupełnia: Przypominam, że na terenie Olsztyna od kilku lat systematycznie wprowadzane jest także oszczędne tzw. oświetlenie nadążne czy chociażby ledowe źródła światła. W przypadku oświetlenia nadążnego, poziom strumienia świetlnego automatycznie obniżany jest do 30 proc., zaś po wykryciu przez czujnik w pobliżu źródła światła ruchu, podnosi się do wartości nominalnych.
Na jakie oszczędności może liczyć miasto przy zastosowaniu tych metod? — To jakiego rzędu oszczędności przyniesie takie rozwiązanie będziemy wiedzieli, dopiero po otrzymaniu obciążenia za zużytą energię elektryczną — opowiada Koronowski.

IŁAWA


– Samorządowcy zdają sobie sprawę, w jakich realiach dzisiaj funkcjonujemy – sprawę komentuje starosta powiatu iławskiego, Bartosz Bielawski. – Współczuję zarówno panu burmistrzowi, jak i nam wszystkim, że musimy stawać przed podejmowaniem tak trudnych decyzji.
Burmistrz Iławy Dawid Kopaczewski mówi, że na dziś nie ma takiej decyzji, ale analizuje wszystkie możliwości. – Wszystko będzie uzależnione od najbliższych rachunków i kolejnych prognoz – informuje.

GMINA IŁAWA


Zupełnie odwrotnie jest w gminie Iława. Tam oświetlenie jest modernizowane, a żarówki wymieniane na ledowe. Dzięki temu będzie mogło być zapalone całą noc, a i tak gmina odczuje oszczędności, deklaruje wójt. – To kwestia bezpieczeństwa – mówi wójt Krzysztof Harmaciński.


GIŻYCKO


Jak duże podwyżki cen prądu otrzymało Giżycko?
— Obecnie trudno jest odpowiedzieć, gdyż spływają do nas faktury za energię elektryczną ze stawkami za grudzień 2021, aby w miarę dokładnie przedstawić prognozy wydatków na energii elektrycznej i pozostałych mediach musimy poczekać do końca lutego kiedy już wpłyną faktury za styczeń – informuje Wojciech Karol Iwaszkiewicz, burmistrz Giżycka. — Analizując wszelkie dane, szacujemy, że koszty w stosunku do 2021 roku wzrosną co najmniej dwukrotnie. Konieczne będą nie tyko oszczędności, ale także zmiany w budżecie. Te decyzje będą musiały zapaść do połowy roku, ale nie przewiduję wyłączania oświetlenia ulicznego. Co najwyżej przyspieszenie jego modernizacji.

SZCZYTNO


— Mogę uspokoić naszych mieszkańców. Nie planujemy wyłączania lamp ulicznych — zapewnia Krzysztof Mańkowski burmistrz Szczytna. — Nasze miasto będzie oświetlone. Tam gdzie możemy przechodzimy na oświetlenie LED. Jesteśmy w grupie kapitałowej około 30 samorządów i dla nas podwyżki nie są tak drastyczne. My jesteśmy wypłacalni. Słyszałem, że niektóre miasta czy gminy otrzymały wysokie rachunki sięgające nawet do 80%. W Szczytnie nie zapadną ciemności, bo nie planujemy żadnych ograniczeń.

NOWE MIASTO LUBAWSKIE


— Aktualnie gmina miejska Nowe Miasto Lubawskie rozlicza się z Energa Oświetlenie na podstawie stałej miesięcznej kwoty określonej w długoterminowej umowie. W 2022 roku koszt oświetlenia ulicznego na podstawie obowiązującej umowy jest stały. Dlatego w bieżącym roku nie przewiduje się wyłączania oświetlenia ulicznego na terenie Nowego Miasta Lubawskiego. Ponadto w ramach ww. umowy w całym mieście trwa wymiana dotychczasowych starych lamp na nowe energooszczędne, jaśniejsze ledowe lampy — informuje Jerzy Grządzielewski z Urzędu Miasta.


LIDZBARK WARMIŃSKI


Burmistrz Lidzbarka Jacek Wiśniowski nie planuje wyłączeń.

EŁK


— Nas w tym roku podwyżki cen prądu nie dotknęły — mówi Tomasz Andrukiewicz, prezydent Ełku.
Jak to możliwe?
— Na dostawę prądu mieliśmy ogłoszony przetarg. Mamy podpisaną dwuletnią umowę, która obowiązuje do końca tego roku. Dzięki temu mamy stawki na niezmienionym poziomie — wyjaśnia prezydent Ełku. I jak dodaje, w miejscach, gdzie modernizowane jest oświetlenie uliczne, stosowane są inteligentne rozwiązania, które automatycznie dopasowują natężenie światła.

KĘTRZYN


— Obecnie nie jesteśmy w stanie określić, o ile wzrośnie koszt oświetlenia, ponieważ nie mamy faktur za styczeń 2022 r. - mówi Monika Bepirszcz-Wingrowicz z Urzędu Miasta. — W związku ze wzrostem cen bierzemy pod uwagę, że koszty ponoszone przez miasto również ulegną wzrostowi. Rozważamy możliwość podjęcia decyzji o ograniczeniu oświetlenia ulicznego — dodaje.
Jak informuje urzędniczka, miasto ma system kaskadowego włączania i wyłączania oświetlenia.
— Wyłączanie czasowe poszczególnych ulic naprzemiennie będzie wymagało zakupu i montażu specjalnych zegarów, co wiąże się 
z generowaniem kosztów — od 100 do 500 zł za sztukę. Rozwiązania takie stosowane są w ościennych gminach na terenach wiejskich, ale także w dużych polskich miastach — wyjaśnia.
Jakie rozwiązania miałyby pomóc kętrzyńskiemu samorządowi w zaoszczędzeniu wydatków na energię? — Dobrym rozwiązaniem skutkującym zmniejszeniu kosztów za energię elektryczną może być wyłączanie iluminacji świetlnych, wyłączanie co trzeciej latarni w ciągu oświetlenia ulicznego, wyłączenie czasowe ulic gdzie nie ma zabudowy mieszkalnej, zmniejszenie mocy oświetlenia typu led, wyłączanie oświetlenia: w godzinach wieczornych (np. od 23 lub 24 do 4), miejsc parkingowych (np. parking przy ulicy Traugutta czy przy ulicy Szpitalnej), boisk czy miejsc rekreacyjnych — wymienia Monika Bepirszcz-Wingrowicz.
Zastępca burmistrza Maciej Wróbel poinformował, że może to nastąpić nie wcześniej niż w lutym.

MORĄG


W Morągu taki sposób na oszczędności nie jest brany pod uwagę. Przynajmniej na razie. — Nie planujemy wyłączania oświetlenia ulicznego — usłyszeliśmy w urzędzie.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paul Mark . #3088967 24 sty 2022 23:02

    Widzimy ciemność dzięki PO i szczurowi co już dawno ją zobaczył

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)