Kolejny cios dla restauratorów z Olsztyna. Radni będą głosować

2022-01-24 16:39:07(ost. akt: 2022-01-24 15:15:46)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Inflacja, ciągle rosnące ceny produktów, drogi gaz i prąd - to tylko niektóre z problemów przedsiębiorców z branży gastronomicznej. Radni z Olsztyna będą głosować nad zniesieniem ulgi, na której miasto w zeszłym roku miało stracić 45 tys. zł.
Zeszłoroczny sezon w gastronomii zostanie zapamiętany jako "rok ogródków". Wszystko to przez obostrzenia pandemiczne, które pozwalały restauratorom przyjmować gości tylko na świeżym powietrzu. Władze Olsztyna chcąc pomóc przedsiębiorcom w trudnym czasie, obniżyło cenę dzierżawy pasa ruchu drogowego z 40 groszy dziennie za metr kwadratowy na 26 groszy.

Fot. Zbigniew Woźniak

Miasto na dobrym sercu miało stracić 45 tys. zł.


Według oficjalnych danych, w 2019 roku w Olsztynie działały 53 ogródki gastronomiczne, które przyniosły około 120 tys. zł przychodu. W 2021 po obniżce stawek w mieście otworzyło się aż 58 ogródków, które wygenerowałyby przychód w wysokości 75 tys. zł.

A, że w Olsztynie trzeba liczyć każdą złotówkę...


...to urzędnicy chcą wrócić do stawek sprzed pandemii. Sprawę będą rozpatrywać radni na najbliższej Sesji Rady Miasta, która odbędzie już w najbliższą środę 26 stycznia. W uzasadnieniu do projektu uchwały możemy przeczytać, że:

Obecnie, gdy gastronomia ponownie może działać, zarówno w lokalach, jak i poza nimi, a okres letni pozwolił na częściowe zrekompensowanie strat, zasadny stał się powrót do pierwotnego poziomu stawki opłaty za zajęcie pasa drogowego pod ogródki gastronomiczne, tj. ze stawki 0,26 zł za mkw. dziennie do stawki 0,40 zł za mkw. dziennie

Fot. Zbigniew Woźniak

Gwóźdź do trumny?


Olsztyńscy restauratorzy są w coraz trudniejszej sytuacji. Po czasie ostrych lockdownów i pandemicznych ograniczeń, które niosły za sobą straty, teraz wielu z nich musi mierzyć się z wysokimi rachunkami za gaz. Niedawno swoim rachunkiem "pochwaliła się" jedna z indyjskich restauracji działających na terenie Olsztyna.

[...]To co się dzieje odbiera nam radość I chęci na wszystko... drugi rok z rzędu walczymy o przetrwanie, jesteśmy dzielni i dzięki Wam ciągle jeszcze jesteśmy na powierzchni — możemy przeczytać na facebookowym proflu restauracji Tandoor z Olsztyna — Przetrwaliśmy pandemię, lockdowny, pożary... I jak się już wydawało, że najgorsze za nami znowu... łup... rachunek za gaz! To co widzicie to nasz najnowszy rachunek za gaz... za 2.5 miesiąca... jak go wczoraj wyjeliśmy że skrzynki to mieliśmy zawał dwa razy, raz jak zobaczyliśmy kwotę (do tej pory płaciliśmy średnio 3600- 3800 za dwa miesiące) (rachunek teraz wynosi 12 693,76zł -red.), drugi raz jak zobaczyliśmy termin płatności - faktura przyszła wczoraj, termin płatności jest do dziś!

Fot. Tandoor/Facebook

To tylko jeden z przykładów problemów, z jakimi muszą zmagać się olsztyńscy restauratorzy. W środę dowiemy się, czy powrót do stawek sprzed obniżek zostanie przez radnych przyjęty.

Karol Grosz

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obrzydliwy dziad #3089018 25 sty 2022 11:37

  Jacy to politycy, to zwykla cholota z ulicy oni nie maja zadnego pojecia o biznesie dac im wozek z woda gazowana to zbankrutuje, nawet garnitury do ich ryjow nie pasoja, tylko tyle ze sa tzw. wyksztalceni jak wszyscy dzisiaj.

  Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

 2. Tom #3088937 24 sty 2022 19:02

  Miato powinno być przyjazne i pomocne przedsiębiorcom. Co się stało że miasto dołożyło 45 tys. złotych. A podam jeden tylko przykład..... ile miasto straciło na zakupie chyba dziewięciu pełnych Fotoradarów? Które stoją od lat i marnieją. Takich przykładów złej gospodarności można podawać wiele. To co się stało jak pomogliście przedsiębiorcom? Dla mnie żałosny temat. Prezydent wstyd do bani.

  Ocena komentarza: warty uwagi (48) odpowiedz na ten komentarz

 3. AtoJa #3088925 24 sty 2022 18:07

  No i czegoście się po tych radnych i prezydencie spodziewali ? Podnieśli sobie o 100% diety i wynagrodzenia to komuś muszą zabrać, bo inaczej im sie budżet nie zepnie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (69) odpowiedz na ten komentarz