Rząd wprowadza Polski Ład, ZUS funduje nam kalkulator

2022-01-23 12:04:19(ost. akt: 2022-01-23 12:15:45)

Autor zdjęcia: Archiwum ZUS

W ramach programu Polski Ład wprowadzone zostało zmiany w zasadach ustalania podstawy wymiaru oraz wysokości należnej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przedsiębiorcy muszą ją obliczać od przychodu lub dochodu w zależności od przyjętej formy opodatkowania. Forma opodatkowania ma wpływ na zasady ustalania podstawy wymiaru składek. Zmiany te obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru i wysokości składki zdrowotnej należnej za okres od stycznia 2022 r.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnił specjalny kalkulator, który ułatwi przedsiębiorcom ustalenie podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz obliczenie należności – poinformowała w sobotę prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

– Kalkulator pomoże ustalić podstawę wymiaru i obliczyć kwotę składki należnej za dany miesiąc. Skorzystanie z niego jest bardzo proste. Wystarczy wprowadzić kilka kluczowych danych np. okres rozliczeniowy, formę opodatkowania, kwotę dochodu lub przychodu – wyjaśniła w wypowiedzi dla PAP prezes ZUS.
Kalkulator jest udostępniony na stronie internetowej ZUS-u. Docelowo będzie także udostępniony w programach Płatnik i ePłatnik.

Profesor Uścińska zapewniła, że ZUS stara się robić wszystko, aby pomóc osobom prowadzącym firmy dostosować się do nowych przepisów. Opublikowaliśmy na stronie ZUS specjalny poradnik i przeprowadzamy otwarte szkolenia dla zainteresowanych. Spośród naszych pracowników wyznaczyliśmy liderów, którzy lokalnie szkolą i odpowiadają na pytania od pracodawców. Również pracownicy naszych sal obsługi klientów oraz infolinia są przeszkolone do udzielania kompleksowych informacji w zakresie zmian w składce zdrowotnej – wskazała szefowa ZUS.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. as. #3088965 24 sty 2022 22:59

  Z całą pewnością składki ZUS-owskie dla najlepiej zarabiających były w Polsce rażąco niskie a na przykładzie pandemii świetnie widać jakie nakłady ponosi państwo na służbę zdrowia. Z pewnością PŁ wymaga jeszcze wielu poprawek ale same jego założenia zostały potwierdzone przez ekspertyzę zrobioną dla Senatu RP. https://www.tvp.info/58103724/senat-opra cowal-wlasna-ekspertyze-o-polskim-ladzie -interesujace-wnioski

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. frost #3088865 | 80.48.*.* 24 sty 2022 12:14

   Jako emeryt płaciłem podatek od emerytury brutto 17% minus kwota wolna ,1,25% składka zdrowotna , 7,75% składki zdrowotnej odliczanej, razem było to 18,25% podatków. Obecnie od kwoty emerytury ponad 2,5 tys, podatek 17%, składka zdrowotna 9%, razem 23,5% . Z tytułu kwoty wolnej od podatku to około 98zł więcej do emerytury. Nie ma za co się zabijać, kiedy za gaz i prąd muszę zapłacić na razie 110 zł więcej a za 100zł w sklepie kupię byle co do żarcia. Szykują się podobno rekordowe waloryzacje ale już z powodu podatku nie będą aż tak rekordowe. 100 zł waloryzacji to 17% PIT i 9% składka zdrowotna czyli podatki od każdej stówy 26zł. Moja córka ma jeszcze gorzej. Zaliczona do klasy średniej , czyli minimalny dochód tak jak sprzątaczki w Niemczech, jej dochód obciążony jest podatkami w sumie 49% dla żarłocznego państwa. Te 98 zł więcej do emerytury to zawdzięczamy takim jak ona. Pomysł Kaczyńskiego na ten wyborczy Nowy Ład był taki aby kupić sobie głosy wyborcze rzucając ludziom ochłapy kosztem kosztem ciut lepiej sytuowanych. Co trzeba mieć w głowie żeby chrzanić tak jak Kaczyński, że do 4900 zł to są zarobki normalne a reszta to złodziejstwo? W każdym razie PiS stracił głosy na razie mojej córki i mój a straci miliony, co wcale mnie nie cieszy jak widzę w dołkach startowych czającą się na objęcie władzy mizerię. Smutny nasz los.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz