Niemcy blokują pomoc militarną dla Ukrainy

2022-01-22 18:54:10(ost. akt: 2022-01-22 19:08:45)
Pokaz bojowych możliwości czołgów

Pokaz bojowych możliwości czołgów

Autor zdjęcia: Sławomir Kędzierski

Niemcy nie zezwoliły Estonii na eksport pochodzącej z Niemiec artylerii Ukrainie - podał w piątek dziennik "Wall Street Journal".

Dziennik powołuje się na urzędników w Niemczech i Estonii. Według "WSJ" Niemcy nie zezwoliły na eksport 122mm haubic D-30 o zasięgu ok. 20 km pochodzących z magazynów wojskowych byłej NRD

Wspomniane haubice rząd Niemiec w latach 90. sprzedał Finlandii, która następnie odsprzedała go Estonii w 2009 r. Ze względu na zawarte porozumienie, oba kraje muszą wyrazić zgodę na dalszy eksport tej broni, lecz rząd Niemiec odmówił jej udzielenia.
Odmowa Niemiec udzielenia pomocy Ukrainie zagrożonej rosyjską agresją była nieomal pewna- podczas niedawnej wizyty w Kijowie, szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock powiedziała, że Niemcy nie wypełnią obowiązku wynikającego z Karty Narodów Zjednoczonych, czyli udzielania pomocy państwu padającego ofiarą agresji, i nie będą działać na rzecz wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy. Minister opowiadała, że powodem takiej polityki są "korzenie historyczne" co według dziennika WSJ oznacza, że  Berlin kieruje się polityką zakazującą dostaw broni w strefy aktywnego konfliktu.

Tym samym jasne się stało, dlaczego w ostatni poniedziałek brytyjskie C-17 Galaxy przywiozły do Kijowa broń przeciwpancerną z Wielkiej Brytanii, mijając obszar Niemiec z daleka(przeleciały nad Danią)

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Racjonalista #3088779 | 176.67.*.* 23 sty 2022 08:21

  Jeśli coś napiszecie, to najpierw pomyślcie, bo to nie boli. Nie bronię i nie usprawiedliwiam Niemców ale staram się zrozumieć czym się kierują. Idiotyczne są tezy nawiązujące do układu ribentrop-mołotow bo i wówczas nie był to akt przyjaźni między tymi narodami. Czy ktoś z was jest w stanie wyobrazić sobie jaka byłaby propagandowa wymowa w Rosji, dla której agresja Niemiec z 1941 roku jest wręcz spoiwem tożsamości narodowej, faktu przekazywania broni komukolwiek przeciwko niej? Widzę, że wielu z nas tego nie rozumie, zwłaszcza, że jeszcze jest szansa na uniknięcie konfliktu. Plama hitleryzmu ciąży na Niemcach nadal ale, jak się wydaje, wyciągnęli oni z tego wnioski i nie działają pochopnie, w przeciwieństwie do nas, którzy zamiast budować racjonalne relacje, zarówno z Rosją jak i Niemcami, pielęgnujemy fobie, które prowadzą na manowce. To, że Ruscy, tak jak my, są pełni kompleksów i są skłonni do nieprzemyślanych zachowań, w tym agresywnych jak te wobec Ukrainy, nie przeczy mojej tezie. Nie trzeba bowiem dolewać oliwy do ognia, i to właśnie Niemcy rozumieją wiedząc, że mogą pomoc Ukrainie na wiele innych sposobów, niż dostarczanie jej poenerdowskiego złomu.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-7) odpowiedz na ten komentarz

 2. as. #3088772 22 sty 2022 23:03

  Stara miłość rosyjsko-niemiecka nie rdzewieje a pakt Ribentropp-Mołotow nie był przecież pomyłką lecz wyrazem grabieżczej współpracy obu tych krajów. Zachód obiecał Ukrainie w 1992 roku, że jeśli odda Rosji broń atomową to będzie mieć zapewnione bezpieczeństwo. Ukraińcy oddali i na przykładzie Krymu i Donbasu widać, że zostali po ataku ze strony Rosji sami. Wlk. Brytania ma jaki widać wyrzuty sumienia i próbuje wzmocnić Ukrainę militarnie ale stanowisko Niemiec to wielkie memento dla nas Polaków, bo od dawna marzeniem Niemiec i Rosji jest mieć wspólną granicę. I to marzenie jest w pełni zgodne dążeniem przywódców Rosji do przywrócenia jej granic z czasów Rosji Sowieckiej...

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

 3. Obrzydliwy dziad #3088760 22 sty 2022 20:46

  Najlepsze rozwiazanie nie prokowac Rosji, jeszcze Reagan z Gorbaczowem uzgodnili ze nie bedzie rozszerzenia nato na wschod i co sie stalo wszystkie panstwa bloku wschodniego sa w nato, czy wy naprawde myslicie ze usa was bedzie bronic, 50% ludzi w usa to nawet nie wie gdzie jest Polska moze latynosi cos tam wiedza ale to dzieki Lewandowskiemu bo oni lubia pilke,jestescie potrzebni usa tak jak Korea i Japonia w azji jako tarcza , dzis usa ma tyle swoich problemow ze mozg sie lasuje, w co niektorych stanach jak tak socjalisci beda rzadzic z jozkiem bidenem na czele to w szybkim czasie psy dupami beda szczekac.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

 4. Paul Mark . #3088751 22 sty 2022 19:59

  Wiele Narodów i miliony ludzi doświadczyły niemieckiej praworządności empatii oraz pacyfizmu .My Polacy od krzyżaków wiemy to szczególnie,yrochę krócej Żydzi i Romowie.W wypadku agresji onuc niemcy nie tylko ny nie stanęli po naszej stronie lecz zostali by jak to mają w tradycji wachmana,i w obozach dla Polaków.Taka to staro germańska tradycja.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz