Jeśli używasz WhatsAppa, możesz paść ofiarą ataków hakerskich

2022-01-17 13:13:29(ost. akt: 2022-01-17 14:24:03)

Autor zdjęcia: archiwum własne

Hakerzy nie próżnują. Tym razem ich celem stali się użytkownicy WhatsAppa. Oszuści przez aplikację próbują wyłudzić dane, a niejednokrotnie także pieniądze.
Jeśli używasz WhatsAppa, a dodatkowo sprzedajesz produkty na serwisach aukcyjnych, zachowaj czujność. Oszuści podszywają się pod kupujących i proponują finalizację transakcji za pośrednictwem aplikacji. Wysyłają linka do fałszywej strony firmy kurierskiej lub przekierowują do fikcyjnej płatności InPost. Choć łudząco podobne, obie formy są fałszywe. Jeśli nie zorientujesz się, że masz do czynienia z oszustwem i klikniesz w link, Twoją uwagę powinien zwrócić wymóg podania danych z karty płatniczej albo zalogowania się do bankowości. Pamiętaj - jedyne, co jest potrzebne kupującemu, to Twój numer konta oraz imię i nazwisko.

Innym zagrożeniem na WhatsAppie jest wyłudzenie 6-cyfrowego kodu weryfikacyjnego. Wygląda to tak, że oszust podaje w aplikacji cudzy numer telefonu jako login, a potem pisze do niego SMS-a, że pomylił się podczas logowania i prosi o przesłanie kodu weryfikacyjnego. Użytkownik dostaje go od automatu WhatsAppa. Jeśli nie zorientuje się, że to oszustwo i poda kod, udostępni hakerowi dostęp do swoje konta WhatsApp. Będzie on miał możliwość pisania do kontaktów ofiary, co otwiera możliwość wyłudzania pieniędzy "na Blika".

Najlepiej więc ignorować tego rodzaju wiadomości i nie podawać danych nieznanym numerom.