Granat powstrzymał podwodne ćwiczenia MOPR. Nurkowie minerzy są w drodze na Mazury

2022-01-17 10:31:40(ost. akt: 2022-01-18 10:37:07)

Autor zdjęcia: www.wojsko-polskie.pl/8fow

Granat znaleziony w sobotę, 15 stycznia przez płetwonurków MOPR wstrzymał podwodne ćwiczenia ratowników w Jeziorze Mikołajskim. Znaleziskiem zajmą się nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Gdyni oraz saperzy z 15. Brygady Zmechanizowanej.
Ratownicy Mazurskiego Pogotowia Ratunkowego w Giżycku przeprowadzali w sobotę, 15 stycznia ćwiczenia podwodne na Jeziorze Mikołajskim. Tam też poza Giżyckiem jednostka MOPR posiada swoją bazę.

Fot. arch. MOPR


- Podczas rutynowych ćwiczeń, które polegały na odnalezieniu manekina pod wodą na wyznaczonym terenie, nasz płetwonurek natknął się na leżący pod wodą stary granat - informują ratownicy MOPR. - Prawdopodobnie z okresu II wojny światowej. W tej sytuacji ćwiczenia zostały przerwane. Poinformowane zostało o tym nasze Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego, które w dalszym biegu wydarzeń przekazało informację do Komisariatu Policji w Mikołajkach.

Fot. arch. MOPR

- Teren jest zabezpieczany przez lokalne służby, które czekają na przybycie jednostki saperów - dodają ratownicy MOPR. - To oni przeprowadzą dalsze czynności związane z wydobyciem znalezionego przedmiotu.

Fot. arch. MOPR

Znaleziskiem zajmą się nurkowie minerzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża z Gdyni oraz saperzy z 15. Brygady Zmechanizowanej.

- Granat podejmą z dna jeziora nurkowie minerzy z Gdyni, którzy przekażą go naszym saperom z Patrolu Saperów nr 12 w Orzyszu - mówi kpt. Anna Bielak-Pestka, oficer prasowy 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. - Niebezpieczne znalezisko zostanie zutylizowane na orzyskim poligonie. Nie jest to pierwsza współpraca naszych saperów z nurkami minerami z Gdyni.

Fot. www.wojsko-polskie.pl/8fow

Nurkowie Minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża 13. Dywizjonu Trałowców reagują na zgłoszenia niewybuchów na terenie całej Polski, a szczególnie w obszarze Wielkich Jezior Mazurskich. Na początku marca 2019 r. podczas przebudowy promenady w Mikołajkach natrafiono na leżący na dnie jeziora pocisk artyleryjski kalibru 76 mm. Nurkowie 8. FOW zabezpieczyli pocisk, a saperzy 15. Brygady Zmechanizowanej zutylizowali na poligonie w Orzyszu. Podobnie też było przy akcji w Giżycku.

Fot. www.wojsko-polskie.pl/8fow

- Trzy lata temu nurkowie 8. Flotylli Obrony Wybrzeża wzięli udział w operacji podjęcia przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych z jeziora Niegocin - dodaje kpt. Anna Bielak-Pestka. - Podczas operacji wydobyto 2 pociski artyleryjskie kalibru 105 i 152 mm i przekazano naszemu patrolowi saperskiemu do rozminowania.

Od godz. 10 w związku z wydobyciem niewybuchu z dna jeziora Mikołajskiego, trwa ewakuacja 200 osób w Mikołajkach.

Renata Szczepanik
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Obrzydliwy dziad #3088236 18 sty 2022 15:28

    Minerzy kiedys nazywali sie saperzy znowu jakas nowoczesna nazwa.

    odpowiedz na ten komentarz