Blue Monday, najbardziej depresyjny poniedziałek w roku

2022-01-17 09:33:06(ost. akt: 2022-01-17 09:45:36)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Blue Monday zawsze przypada w trzeci poniedziałek pełnego tygodnia stycznia. W tym roku to 17 stycznia. Co to oznacza?
Dlaczego Blue Monday obchodzimy akurat dziś? Data "najbardziej depresyjnego poniedziałku" została obliczona na podstawie specjalnego wzoru matematycznego, który w 2004 roku opracował Cliff Arnall, brytyjski psycholog z Uniwersytetu w Cardiff. W swoim wzorze wziął pod uwagę następujące zmienne: warunki atmosferyczne, czyli brzydką pogodę, krótkie i zimne dni, długi czas jaki pozostał do wiosny, miesięczne zarobki, poziom zadłużenia, a także warunki psychologiczne: przede wszystkim świadomość niedotrzymania postanowień noworocznych, brak motywacji i pilną potrzebę podjęcia tych działań.

Arnall tłumaczył, że data Blue Monday związana jest z ciągle jeszcze krótkim dniem, presją niedotrzymania postanowień noworocznych, a także kończącymi się terminami płatności za świąteczne zakupy — połączenie wszystkich powyższych czynników miałoby sprawiać, że to właśnie tego dnia ludzie czują się najbardziej przygnębieni. Wzór dotyczy jednak tylko półkuli północnej ze względu na uwzględnienie warunków pogodowych.

Kogo najbardziej może dotknąć Blue Monday?


Eksperci wskazują, że narażone są osoby między dwudziestym, a trzydziestym rokiem życia, szczególnie kobiety.

Ostrzegają jednak, że z Blue Monday trzeba postępować ostrożnie, bo może wywoływać efekt samospełniającego się proroctwa. Dlatego dobrze odpowiedzieć sobie, na ile własne samopoczucie zależy od interpretacji zewnętrznych informacji i przekazów. Blue Monday może bowiem wiązać się z negatywnym nastawieniem, koncentracją na gorszych stronach rzeczywistości czy utratą motywacji do działania. Tymczasem obawy związane z trzecim poniedziałkiem roku zazwyczaj są przesadzone.

Pamiętaj, że Arnall stworzył teorię dotyczącą "najbardziej depresyjnego dnia w roku" na zlecenie firmy PR. Początkowo chodziło o wyznaczenie najlepszego dnia na zaplanowanie letniej wycieczki. W 2018 roku mężczyzna ruszył natomiast z kampanią obalającą stworzony termin – znów jednak we współpracy z biurem podróży.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dorota #3088121 17 sty 2022 16:56

  Dotychczas jest około 700 wyroków sądów różnych instancji w całej Polsce stwierdzających że artykuły zobowiązujący do noszenia maseczek jest BEZPRAWNY!!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. dis #3088103 17 sty 2022 15:06

   Wystarczy skończyć z myśleniem życzeniowym i nie wymyślać sobie "postanowień" sądząc, że magicznie się spełnią.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz