OSiR likwiduje zniżki dla dzieci, niepełnosprawnych i seniorów w Aquasferze w Olsztynie. Społecznicy interweniują

2022-01-13 18:23:45(ost. akt: 2022-01-13 17:40:01)

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Działacze lokalnych struktur partii Razem złożyli na ręce prezydenta Grzymowicza petycję w sprawie podwyżek cen w olsztyńskiej Aquasferze. Ich zdaniem na nowym taryfikatorze ucierpią głównie najsłabsi: dzieci, niepełnosprawni i seniorzy.
Od nowego roku w olsztyńskiej Aquasferze miała miejsce gruntowna zmiana taryfikatora cen. Od 2022 roku każdy za wejście na basen zapłaci 25 zł, a dotychczasowe zniżki już nie obowiązują. Zmienia się czas jaki możemy spędzić na basenie, obecnie po zakupie biletu możemy korzystać z basenowych atrakcji do zamknięcia obiektu.


Nie zgadzają się na to społeczni działacze z regionalnego zarządu partii Razem. Małgorzata Matuszewska-Boruc uważa, że taka polityka OSiR-u jest "ciosem w najsłabszych", którzy często nie mogą sobie pozwolić na zakup biletów.

Aktywność fizyczna u osób niepełnosprawnych i seniorów jest szczególnie wskazana — zauważa Małgorzata Matuszewska-BorucDo tej pory mogli chodzić na basen korzystając z szeregu atrakcyjnych zniżek. Dzieci na przykład wchodziły za darmo, a seniorzy płacili symboliczne sumy. Dzisiaj jest zupełnie inaczej. Miasto stara się oszczędzić pieniądze gdzie się da. To zupełnie zrozumiałe, przecież wszystko drożeje. Ale oszczędzanie na najsłabszych i często najbiedniejszych jest karygodne, i nigdy nie powinno mieć miejsca. Dlatego składamy do prezydenta pismo o dostęp do informacji. Chcemy się dowiedzieć ile miasto zaoszczędzi na takiej polityce biletowej i dlaczego podjęto taką decyzję — podkreśliła Matuszewska-Boruc.

Lokalni działacze partii Razem chcą się również dowiedzieć, ile osób niepełnosprawnych, dzieci i emerytów korzystało z basenu w zeszłym roku oraz czy OSiR rozważał również inne opcje pobierania opłat za bilety. Napisali do prezydenta petycję, w której piszą, że:

Wprowadzone przez radnych i Pana Prezydenta zmiany a szczególnie zniesienie ulg spowodowały znaczne, jeżeli nie całkowite wykluczenie z możliwości korzystania z basenu przez osoby niepełnosprawne w tym dzieci a także emerytów. Rozumiemy, że szczególnie w dzisiejszych, trudnych zarówno politycznie jak i gospodarczo czasach, samorząd musi szukać środków finansowych, żeby utrzymać dostępność infrastruktury miejskiej dla mieszkańców Olsztyna, ale nie może odbywać się to kosztem najsłabszej grupy mieszkańców naszego miasta.

Osoby niepełnosprawne w tym dzieci oraz emeryci są właśnie tą grupą społeczną, w którą najmocniej uderzyła zmiana w sposobie pobierania opłat za korzystanie z miejskiego basenu i mam nadzieję, że nie było to zamierzone działanie a jedynie niedopatrzenie, któremu można jeszcze zaradzić. Chcę również wierzyć, że zniesienie wspomnianych powyżej ulg dla tych grup społecznych nie są początkiem znoszenia ulg w innych obszarach korzystania z miejskiej infrastruktury i usług. bowiem gdyby było inaczej, działalność samorządu naszego miasta straciłaby swój społeczny charakter i byłaby pozbawiona sensu.

Społecznicy wyrażają obawę, że likwidacja zniżek może postąpić dalej, a kolejnym krokiem może być zniesienie ulg np. w autobusach i tramwajach miejskich. Pismo otrzymał zarówno prezydent Piotr Grzymowicz, jak i przewodniczący Robert Szewczyk i przewodniczący Komisji Sportu radny Radosław Nojman.

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paul Mark . #3087710 14 sty 2022 06:45

    Anty społeczne i nie humanitarne działania PO wsko PSL owskiej sitwy zawsze były wymierzone w najsłabszych,Eksterminacja socjalna seniorów czy dzieciaków z wadami słuchu ,to nie przypadek czy niedopatrzenie tylko programowe działanie tych antypolskich łupieżczych ugrupowań.Przyznanie sobie 100% podwyżek ,a jednocześnie nie liczenie się z innymi ludźmi i ich potrzebami to rzeczywisty skandal,nawet trauma i zdrowie dzieciaków specjalnej troski nie wzruszy sumienia tych łotrów.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Dorota #3087695 13 sty 2022 21:55

    Tym razem jestem za ratuszem! Polskie alimenciary i mopsiary przyzwyczaiły się do suwenirów od pisu, a tu równość przyszła. Brawo ratusz.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz