Port Lotniczy Olsztyn-Mazury podsumował ubiegły rok

2022-01-13 17:03:04(ost. akt: 2022-01-17 13:08:09)
Port Lotniczy Olsztyn- Mazury w Szymanach

Port Lotniczy Olsztyn- Mazury w Szymanach

Autor zdjęcia: Darek Dopierała

Nowe połączenia, uruchomienie obsługi operacji lotniczych typu CARGO, 1 828 operacji startów i lądowań samolotów. Taki był ubiegły rok na lotnisku w Szymanach pod Szczytnem.
W 2021 roku na lotnisku Olsztyn-Mazury zanotowano 1 828 operacji startów i lądowań samolotów, co stanowi spadek o 13% do roku 2020 i obsłużono 46 939 pasażerów.

W ubiegłym roku pasażerowie lotniska w Szymanach mogli skorzystać z lotów do Londynu Stansted i Luton, Dortmundu oraz Krakowa. W letniej siatce połączeń portu pojawiły się również dwie sezonowe nowości - krajowe loty Ryanair do Wrocławia oraz wakacyjny kierunek LOT-u do chorwackiej Rijeki.

Będzie bezpieczniej


Jak informują przedstawiciele lotniska, w 2021 roku rozpoczęto prace budowlane związane z dostosowaniem infrastruktury lotniska do II kategorii systemu precyzyjnego podejścia do lądowania ILS.

Głównym celem projektu jest poprawa bezpieczeństwa wykonywania operacji lotniczych w strefie airside lotniska, a także zwiększenie dostępności komunikacyjnej portu, szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Zakończenie całości inwestycji, łącznie z wdrożeniem operacyjnym planowane jest na koniec 2023 roku.

Transport towarów i poczty


W 2021 roku Spółka zarządzająca lotniskiem w Szymanach uzyskała potrzebne certyfikaty uprawniające do obsługi operacji lotniczych typu CARGO, czyli transportu towarów i poczty. Władze lotniska nawiązały również współpracę z PLL LOT S.A. w zakresie obsługi lotów CARGO tego przewoźnika, co skutkowało dodaniem Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury do sieci transportowej RFS LOT-u, umożliwiając tym samym wybór lotniska w Szymanach jako tzw. portu wyjścia w bezpiecznym łańcuchu dostaw przesyłek lotniczych.

Port Lotniczy Olsztyn- Mazury w Szymanach
Fot. Darek Dopierała
Port Lotniczy Olsztyn- Mazury w Szymanach

W listopadzie ubiegłego roku odbyło się uroczyste otwarcie hangarów lotniczych, przeznaczonych do postoju oraz obsługi średnich i małych statków powietrznych. Pierwszym najemcą jednego z nowo wybudowanych hangarów jest szkoła pilotażu Bartolini Air. Współpraca pomiędzy Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury a Bartolini Air rozwija się od kilku lat - w 2021 roku firma z Łodzi otworzyła bazę szkoleniową w Szymanach, w której swoje umiejętności nabywać będą m.in. przyszli piloci Ryanair.

2 grudnia 2021r. Minister Infrastruktury zatwierdził „Plan Generalny lotniska Olsztyn-Mazury na lata 2019-2039 w zakresie zgodności z polityką transportową kraju.” Sporządzenie Planu Generalnego Lotniska – PGL, to obowiązek nakładany na podmioty zarządzające portami lotniczymi użytku publicznego.

Plany lotniska na 2022 rok


W 2022 roku władze Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury planują kontynuację działań związanych z inwestycjami infrastrukturalnymi, rozwojem siatki połączeń pasażerskich oraz formalizacją współpracy z inwestorami zainteresowanymi terenami położonymi wokół lotniska.

Sezon wiosna/lato 2022 na lotnisku w Szymanach przyniesie powrót połączenia Ryanair z/do Wrocławia (loty od 28 marca 2022 w poniedziałki i piątki) oraz nowość w ofercie LOT'u - połączenie z/do Rzeszowa, które wystartuje 18 czerwca (loty w poniedziałki i soboty).

Naszym priorytetem w 2022 będzie stały i efektywny rozwój lotniska, jako narzędzia do rozwoju gospodarczego oraz turystycznego regionu Warmii i Mazur. Liczymy na to, że ten rok przyniesie stopniowe znoszenie ograniczeń podróży w związku z Covid-19, co pozwoli na odbudowę ruchu pasażerskiego do poziomu sprzed pandemii. Pracujemy nad powiększeniem siatki połączeń pasażerskich o nowe kierunki, na tyle na ile pozwala na to aktualna sytuacja w branży lotniczej. Koncentrujemy się przy tym na zachowaniu bezpiecznych i komfortowych warunków podróży dla pasażerów korzystających z regionalnego portu. Jednocześnie skupiamy się na rozwoju usług dla użytkowników sektora General Aviation - naszym celem jest zapewnienie jak najlepszej infrastruktury lotniczej oraz stworzenie optymalnych warunków do rozwoju biznesu w strefie inwestycyjnej wokół lotniska — powiedział Wiktor Wójcik, Prezes Zarządu Warmia i Mazury Sp. z o.o., zarządzającej Portem Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach.