Kto będzie Belfrem 2021?

2022-01-12 14:42:17(ost. akt: 2022-01-12 15:01:52)
Gale Belfra Roku z ubiegłych lat

Gale Belfra Roku z ubiegłych lat

Autor zdjęcia: Samorząd Studencki UWM, archwium

Już 16 raz studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie wybierają Belfra UWM! Plebiscyt właśnie wszedł w trzeci, czyli ostatni etap rywalizacji — głosować można od dziś (12 stycznia) do godziny 15:00 19 stycznia.
Rozmowa z dr Tomaszem Wierzejskim z Wydziału Nauk Ekonomicznych UWM, który tytuł Belfrem Roku zdobył aż dwa razy: w 2017 i 2020 roku.

dr Tomasz Wierzejski, Belfer Roku 2017 i 2020
Fot. archiwum prywatne
dr Tomasz Wierzejski, Belfer Roku 2017 i 2020

— Jak zostać Belfrem Roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim?

— To bardzo trudne pytanie, a i odpowiedź nie jest prosta. W grę wchodzi przecież wiedza tajemna, którą dzielę się niezbyt chętnie (śmiech). A tak całkiem poważnie: to jest zawsze kwestia relacji, co zresztą stale podkreślam. Budowanie relacji ze studentami, które znajdą się gdzieś pomiędzy nieco już zużytą relacją uczeń-mistrz, o którą coraz trudnej — a umiarkowanym koleżeństwem, które też nigdy nie może wymknąć się spod kontroli, bo wszystko utrudni. Wychodzę z założenia, że dziś od młodych ludzi można się wiele nauczyć. Dlatego na każde zajęcia wchodzę ze świadomością, że w niektórych obszarach oni z pewnością są lepsi ode mnie, choćby w kwestii rozwiązań informatycznych — dla mnie one płyną gdzieś obok, a dla nich są chlebem powszednim. Często powtarzam, że nie jestem najmądrzejszy — stąd pewnie tak chętnie ich słucham. I to kolejna cecha niezbędna, by zostać belfrem roku: umiejętność słuchania. Bywa, że lubimy mówić, ale nie słyszymy tego, co mają nam do powiedzenia słuchacze. Tymczasem każdy z nas zasługuje na pełne atencji wysłuchanie tego, co sam myśli i czuje. O tym każdy nauczyciel musi pamiętać: to, co ma do powiedzenia ta druga strona, też jest ważne. Trzeba być po prostu człowiekiem. Szacunek do drugiego człowieka to najczęściej cała tajemnica.

— Słyszeć, słuchać i wsłuchiwać się w głos studentów zatem… A jak się powtarza taki sukces?

— O, to zdecydowanie sukces największy! Powtórny tytuł przede wszystkim utwierdza nas w przekonaniu, że ta raz obrana droga okazała się tą właściwą. Że działa na kolejne pokolenia moich studentów. Ja otrzymałem tytuły Belfra Roku w odstępie trzech lat — to przecież cały okres trwania studiów licencjackich. A zatem zupełnie nowa grupa — a jednak też udało mi się do nich dotrzeć. Co oznacza, że te cechy, które jakiś czas temu uznałem za istotne, by być dobrym nauczycielem — działają. I kolejne roczniki studentów doceniają je. Jednocześnie zapewniam, że od 2017 roku, kiedy otrzymałem pierwszy tytuł — nic szczególnego w swojej pracy i współpracy ze studentami nie zmieniłem.

— Czy to tylko sukces i powód do dumy — czy jednak zobowiązanie?

— Oczywiście! Każdy tytuł, każde wyróżnienie — to zawsze zobowiązanie. Cokolwiek osiągamy, ktokolwiek nas zauważa — zawsze trzeba traktować to jak kredyt. Poza tym stale muszę dbać o wizerunek, bo studenci często przychodząc na moje pierwsze zajęcia, już między sobą wiedzą, że — oho, będą mieć zajęcia z belfrem…! A ja nie chcę zawodzić ich oczekiwań i wyobrażeń. To z kolei mobilizuje mnie do dalszej pracy — nad sobą i nad tym, by moje zajęcia były jak najbardziej interesujące i zawsze aktualne. Poza tym myślę, że dla innych pracowników, szczególnie tego wydziału, którego wykładowca już uzyskał tytuł Belfra Roku — to też motywacja, by też taki tytuł zdobyć. Tak, jak mówię: tytuł Belfra Roku to zobowiązanie i kredyt!


Plebiscyt w liczbach

* Przypomnijmy, że prócz dra Tomasza Wierzejskiego dwukrotnym zwycięzcą plebiscytu był też dr hab. Wojciech Kozera z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt — w latach 2008 i 2016.

* Jeśli chodzi o wydziały — najczęściej tytuł Belfra Roku zdobywali wykładowcy z Wydziału Matematyki i Informatyki oraz z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej — po cztery razy.

Trzy razy tytuł zdobyli wykładowcy Wydziału Nauk Ekonomicznych, a dwa — Wydziału Bioinżynierii Zwierząt.

* Częściej zwyciężali mężczyźni — w dotychczasowych piętnastu plebiscytach było ich dziesięciu, a kobiet pięć.

Kto w tym roku zdobędzie ten zaszczytny tytuł? Czas pokaże, ale jednego możemy być pewni już dziś: walka będzie zacięta i potrwa do samego końca!

Magdalena Maria Bukowiecka


Kandydaci do tytułu Belfra UWM 2021


Wydział Bioinżynierii Zwierząt – dr hab. inż. Tomasz Mituniewicz, prof. UWM
Wydział Biologii i Biotechnologii – dr Olga Jabłońska
Wydział Geoinżynierii – dr Marcin Bujko
Wydział Humanistyczny – dr Magdalena Zaorska
Wydział Rolnictwa i Leśnictwa – dr inż. Dariusz Rutkowski
Wydział Lekarski – dr n. med. Małgorzata Stompór
Wydział Matematyki i Informatyki – dr Jarosław Kosiorek
Wydział Medycyny Weterynaryjnej – dr Dariusz Barski
Wydział Nauk Ekonomicznych – dr Marek Siemiński
Wydział Nauk Społecznych – dr Kinga Lisowska
Wydział Nauk Technicznych – mgr inż. Bartosz Pszczółkowski
Szkoła Zdrowia Publicznego – mgr Maciej Kuś
Wydział Nauki o Żywności – dr inż. Adam Więk
Wydział Prawa i Administracji – dr Maciej Duda
Wydział Sztuki – dr Jan Rogało
Wydział Teologii – dr Sylwia Mikołajczak

Fot. archiwum prywatne