Olsztyn posadzi prawie 3 tysiące drzew. Sprawdź gdzie

2022-01-11 18:33:33(ost. akt: 2022-01-11 16:18:20)

Autor zdjęcia: Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie

Właśnie ruszył przetarg na wybór wykonawcy dodatkowych nasadzeń drzew w Olsztynie. Miasto szuka firmy, która posadzi na terenie miasta około 2,8 tys drzew. W planach są również krzewy, byliny i kwiaty.
Inwestycja tramwajowa przyczyniła się do znacznego zmniejszenia ilości drzew w mieście. Miasto do tej pory reklamujące się jako "miasto ogród" zostało pozbawione dość znacznej części zieleni. Miasto znalazło jednak na to sposób.

Na miejsce jednego wyciętego drzewa pod inwestycję tramwajową miasto nasadzi ponad dwa nowe. W mieście pojawią się również nowe krzewy, kwiaty i byliny.

— Nie mam wątpliwości, że wkrótce w naszym mieście pojawią się kolejne, atrakcyjne przestrzenie — mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Olsztyn ogłosił przetarg na nasadzenie na terenie miasta 1835 drzew, 1470 krzewów, 6536 bylin i prawie 33 tys. kwiatów cebulowych. Pojawią się one na dziewięciu olsztyńskich osiedlach. Najwięcej drzew zostanie posadzonych na Jarotach (497), osiedlu Kormoran (443), Nagórkach (332) i w Śródmieściu (304).

W pierwszej kolejności zostaną nasadzone nowe drzewa wzdłuż al. Piłsudskiego i w obrębie Śródmieścia. Miasto planuje zakup sadzonek klonów, lip, dębów i drzewek owocowych. Wszystkie drzewka mają określone wytyczne. Obwód pnia w niektórych przypadkach musi mieć 15-18 cm, a wysokość co najmniej 3 metry. Przyszły wykonawca będzie musiał przygotować teren i prowadzić prace pielęgnacyjne w określonym okresie już po nasadzeniu.

— Nowe nasadzenia są istotne szczególnie w kontekście zmian klimatu - mówi miejska ogrodnik, Tekla Żurkowska — Drzewa w znacznym stopniu, poprzez korony, zmniejszają nagrzewanie się jezdni, chodników, budynków. Tym samym zmniejszają temperatury i niwelują efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła — podsumowuje.

Firmy mogą składać swoje oferty do 3 lutego. Wykonawca będzie miał 18 miesięcy na wykonanie nasadzeń, przy czym w pierwszych sześciu miesiącach powinien realizować minimum 20 proc. robót, a w ciągu pierwszego roku co najmniej połowę.

Nie są to jednak jedyne nasadzenia w mieście. Tutaj mówimy o 1835 sadzonkach, posadzenie kolejnych 800 odbędzie się po wykonaniu inwestycji tramwajowej, gdyż wykonawca zobowiązał się do zagospodarowania pasa drogowego. Warty przypomnienia jest również zwycięski projekt tegorocznej edycji OBO, czyli park Nagórki-Jaroty, gdzie również zostaną posadzone nowe drzewa.

Tak wyglądało sadzenie drzew przy ul. Limanowskiego 3 lata temu
Fot. Zbigniew Woźniak
Tak wyglądało sadzenie drzew przy ul. Limanowskiego 3 lata temu

— Każde nowe drzewo posadzone w Olsztynie mnie cieszy — mówi radny Tomasz Głażewski — Podoba mi się konkretne przygotowanie projektu, miasto prezentuje porządne wytyczne i terminy odnośnie wykonania nasadzeń. Mam jednak jedną uwagę. Wskazano osiedla na których drzewa zostaną posadzone, jednak brakuje mi jasnej mapy z konkretnymi lokalizacjami. Mieszkańców miasta nie interesuje jak będzie przebiegał przetarg, tylko gdzie będą posadzone drzewa — podsumowuje radny.

Karol Grosz

Źródło: UM Olsztyn