Praca za granicą. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujesz się na pierwszy zagraniczny kontrakt?

2022-01-11 10:10:21(ost. akt: 2022-01-11 11:17:24)
praca zdalna

praca zdalna

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rzucę to wszystko i wyjadę zagranicę. Tylko jak to zrobić? Warto dobrze przygotować się na miejscy, by po wyjeździe nie okazało się, że nie jest tak kolorowo, jakby się wydawało.
Wyjazd za granicę jest jedną z najpopularniejszych decyzji wśród młodych ludzi. Pamiętaj, że korzyści i wyzwania różnią się w zależności od miejsca zamieszkania i ścieżki kariery.

Dobrze jest stworzyć plan działania, który pozwoli nam uzyskać stabilną pracę i zabezpieczy nas, gdy, na przykład okaże się, że agencja pracy nie dotrzymała wszelkich formalności i na start zatrudnienia będziemy musieli trochę poczekać.

Praca za granicą to najczęściej wyszukiwane wyrażenie w internecie, szczególnie przez młode osoby, które zaczynają kreować swoją przyszłość i szukają dobrego sposobu na zarobienie pieniędzy. Zanim jednak zaczniemy przeglądanie ofert, warto odpowiedzieć na kilka istotnych zagadnień: do jakiego kraju wyjedziemy, gdzie będziemy mieszkać i czy ma to być praca tymczasowa, czy może na dłużej? I jeszcze: czy w kraju, do którego chcemy wyjechać, mamy znajomych lub bliskich oraz jak duże mamy oszczędności na start?

Jeśli na większość pytań udało nam się odpowiedzieć pozytywnie, to mamy dobrą wiadomość — praca za granicą jest w zasięgu naszej ręki. Szukając ofert pracy, powinniśmy robić to z rozsądkiem i nigdy nie ryzykować. Często w ogłoszeniach pojawiają się obietnice gigantycznych zarobków i to przy niewielkim wysiłku. Warto takie ogłoszenia dobrze weryfikować, bo w internecie nie brakuje nieuczciwych pracodawców.

Pracę za granicą można znaleźć w europejskiej sieci EURES. To ważny serwis dla wszystkich tych, którzy szukają zatrudnienia. Znajdziecie tam wiele zweryfikowanych ogłoszeń. Wystarczy na portalu umieścić kilka najważniejszych informacji o sobie i swoim doświadczeniu oraz dołączyć aktualne CV. Warto również wpisać frazę "praca za granicą” w mediach społecznościowych. Sporo interesujących ogłoszeń znajdziemy na LinkedInie oraz na Facebooku.

Przed wyjazdem do innego kraju powinniśmy skompletować szereg dokumentów, które będą niezbędne, m.in. na granicy, a także przy zawieraniu umowy lub kontraktu o pracę. Praca za granicą często wiąże się z okazaniem świadectwa pracy, potwierdzenia kursów oraz certyfikatów. Zabierzmy ze sobą kserokopie, nigdy nie udostępniamy do akt osobowych oryginałów dokumentów. Często zdarza się tak, że pracownik nie może odzyskać swoich papierów poświadczających umiejętności.

Warto także porozmawiać wcześniej z osobą odpowiedzialną za nasze zatrudnienie lub managerem firmy, by dowiedzieć się, jak będzie wyglądał nasz pierwszy dzień pracy i czy będzie nas obowiązywał okres próbny. Pracodawca za granicą powinien nas poinformować także o ewentualnych kosztach szkolenia, które odbędzie się w pierwszych tygodniach po podjęciu zatrudnienia.

Zawsze przed podpisaniem umowy upewnijmy się, czy pieniądze za wykonaną pracę będziemy otrzymywać na konto, czy może "do ręki”, czyli gotówkowo. Jeśli pracodawca zawrze w umowie informację, że będziemy otrzymywać przelew na rachunek bankowy, to powinniśmy odpowiednio wcześniej założyć proste konto walutowe, które ułatwi nam łatwe przelewy oraz wymianę pieniędzy np. na złotówki. Konta walutowe są w wielu bankach bezpłatne lub wymagają niewielkiej opłaty za utrzymanie rachunku.

Często praca za granicą wiąże się z rozliczeniami cotygodniowymi, a nie tak jak w Polsce, że pracownicy otrzymują wynagrodzenie co miesiąc. To ważne, by na początku ustalić wszystkie warunki finansowe, ponieważ będzie to miało także wpływ na negocjację warunków zapłaty, np. wynajmu mieszkania, czy samochodu. Zawsze weryfikujmy informacje zawarte w umowie, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, szczególnie w pierwszych dniach po przyjeździe do nowego miejsca.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kamilka #3088254 18 sty 2022 21:21

    Warto pojechać ze sprawdzoną agencją, wtedy nie ma stresu że się na miejscu zastanie coś innego niż było umówione. Biorę zlecenia do opieki w DE z laxo care, załatwiają mi wszystko łącznie z transportem z adresu na adres i są legalną firmą.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. Damian Boski #3087677 13 sty 2022 20:47

    Warto jechać, ale jak jedziemy 1 raz to lepiej jednak z agencją. Mi znajomy polecił otto i było ok. Wszystko mi załatwili i ubezpieczenie i mieszkanie i prace.

    odpowiedz na ten komentarz