Koniec Ośrodka dla Dzieci Niesłyszących w Olsztynie?

2022-01-11 17:04:01(ost. akt: 2022-01-14 11:31:20)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Władze miasta zadecydowały. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie zostanie zlikwidowany. Rodzice nie chcą pogodzić się z decyzją ratusza. Walczą o placówkę.
Przypomnijmy: pierwszy raz pomysł likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej w Olsztynie pojawił się jeszcze w ubiegłym roku. Władze miasta swoją decyzje uzasadniali zbyt dużymi kosztami utrzymania. O tym, że ośrodek idzie do likwidacji pracownicy mieli dowiedzieć się zaledwie kilka dni przed Sesją Rady Miasta, na której radni mieli dyskutować na temat ośrodka.

Pracownicy w pośpiechu napisali list otwarty do radnych. Przekonywali w nim, że „nikt nie konsultował się z nimi w sprawie przyszłości Ośrodka”, wyliczali zasługi oraz podkreślali wielki potencjał placówki. Kolejnym przełomem w sprawie była decyzja warmińsko-mazurskiego kuratora, który nie zgodził się na likwidację ośrodka i przeniesienie jego uczniów do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie.

[… ]likwidacja wpłynie na pogorszenie warunków nauki i opieki zarówno dla dzieci ze zlikwidowanego środka, jak i dzieci ze specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego. Ponadto reorganizacja środków doprowadzi do stanu, że jeden dyrektor będzie zarządzał trzema budynkami o różnych kubaturach, co w konsekwencji negatywnie wpłynie na jakość sprawowanego przez niego nadzoru pedagogicznego – czytaliśmy w uzasadnieniu odmowy wydanej 4 marca 2021 roku, po tym jak pracownicy kuratorium odwiedzili placówkę.

Jednak opinia kuratora nie odwiodła władz miasta od swoich postanowień. 15 grudnia ubiegłego roku podczas Sesji Rady Miasta radni przegłosowali uchwałę. Za było 18 osób, przeciw 2, a wstrzymały się 4 osoby. Likwidacja ośrodka znów wywołała ogromne emocje i przyczyniła się do burzliwej dyskusji.

— Mam żal do przewodniczącego Szewczyka i nie ufam pani prezydent Kaliszuk. Wy robicie krzywdę tym dzieciom, które mają dobrą opiekę. Ta sprawa powinna trafić do Komisji Gospodarki a nie tylko Komisji Oświaty, bo skutki tej decyzji pójdą dużo dalej — mówił radny Jarosław Babalski o likwidacji szkół.

Radna Wanda Agnieszka Jabłońska decyzję radnych argumentowała w następujący sposób: Likwidacja jest jedyną możliwością połączenia ośrodków. Gdyby istniała inna opcja, to bez wątpienia byśmy ją rozważyli. Uczniowie zostają w tych samych miejscach, nauczyciele zostają również na swoich stanowiskach.

W uzasadnieniu do projektu uchwały w sprawie likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej czytamy:

Zamiar likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej podyktowany został czynnikami organizacyjnymi, ekonomicznymi, jak również brakiem zainteresowania uczniów kształceniem w XIV Liceum Ogólnokształcącym Specjalnym dla Uczniów Niesłyszących i Szkole Policealnej nr 1 Specjalnej dla Uczniów Niesłyszących, które przedstawia zamieszczona poniżej tabela, jak i malejącą liczbą dzieci w pozostałych typach jednostek stanowiących Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej.

*Dane pochodzą z uzasadnienia do projektu uchwały w sprawie likwidacji  Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej
* dane pochodzą z uzasadnienia do projektu uchwały w sprawie likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej

Chociaż ostateczna decyzja zapadła, to rodzice i bliscy uczniów SOSWdDN nie powiedzieli ostatniego słowa. Od 6 stycznia wszyscy nie zgadzający się z nią mogą wyrazić swój sprzeciw podpisując internetową petycję. Czytamy w niej:

My, rodzice i członkowie rodzin dzieci uczęszczających do Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niesłyszących w Olsztynie, a także mieszkańcy Olsztyna, którym los dzieci niepełnosprawnych nie jest obojętny, jesteśmy zmuszeni wyrazić swoje oburzenie oraz zdecydowany sprzeciw wobec działań olsztyńskiego magistratu, dążących do likwidacji ww. placówki. Decyzją radnych miasta Olsztyn, Ośrodek ten ma być zlikwidowany, na co rzecz jasna nie będzie naszego przyzwolenia i akceptacji. Plany radnych odnośnie zamiaru likwidacji placówki, do której uczęszczają nasze dzieci, nie zostały nam przedstawione ani tym bardziej skonsultowane z odpowiednimi podmiotami, nie ma w związku z tym i nie będzie naszej akceptacji. [...]W naszym Województwie jest znaczne zapotrzebowanie na placówkę tego typu, dostępność do kształcenia w języku migowym dla dzieci to powinien być standard nowoczesnego miasta europejskiego. My jako rodzice oraz mieszkańcy demokratycznego Państwa prawa, uważamy zepchnięcie na margines naszych dzieci za przejaw dyskryminacji. Oczekujemy wstrzymania wydania opinii w sprawie planu likwidacji Ośrodka przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty do czasu rozpatrzenia niniejszej petycji. Oczekujemy realizacji konsultacji z psychologami dziecięcymi, specjalistami w dziedzinie edukacji Dzieci Upośledzonych oraz Niesłyszących, czyli tego, co radni miasta powinni zrobić na samym początku. Żądamy konsultacji z zainteresowanymi, podmiotami petycji. Oczekujemy, że będzie liczył się człowiek, a nie zysk. Przede wszystkim konsultacje, jasno sprecyzowane deklaracje, plan i pełna informacja, dialog, a nie monolog.

Niezadowolenia nie kryje też babcia, której wnuk uczęszcza do placówki. Zaniepokojona kobieta zadzwoniła naszej redakcji. Według niej jakość nauki znacznie spadnie, a dzieci w nowej szkole nie będą miały tylu zajęć dostosowanych do ich niepełnosprawności tak jak teraz.

— Według mnie połączenie szkół nie jest dobrym rozwiązaniem. To jest miejsce dedykowane dzieciom niesłyszącym, że wspaniałą opieką. Nie liczyłam nawet, że mój wnuk będzie tak ładnie mówił. W masowej szkole na pewno by tak z nim tego nie wypracowali. Co innego jest pracować z 6 dzieci, a co innego z 20 — podsumowuje kobieta.

Wiceprezydent Olsztyna Ewa Kaliszuk w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską" wyjaśnia, że nie dojdzie do likwidacji SOSWdDN, lecz połączenia dwóch ośrodków w jeden duży.

— Wszystkie szkoły, które teraz byśmy zlikwidowali odtworzymy łącznie z przedszkolem. Dyrektor, który będzie zarządzał jednym dużym ośrodkiem będzie miał możliwość elastycznego zarządzania specjalistami, tak aby mogli pracować na rzecz dzieci z ośrodka na al. Piłsudskiego oraz ul. Grzegorzewskiej — wyjaśnia wiceprezydent.

I dodaje: — Dzieci, które są dziś w ośrodku dla dzieci niesłyszących będą nadal pracowały w swoich pracowniach i w swoim obiekcie. Szkoły wchodzące w skład dużego ośrodka nadal będą miały w nazwie, że jest to szkoła czy przedszkole dla dzieci niesłyszących. Ich odrębność będzie nadal zachowana.

Tutaj trafi część dzieci po likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej
Fot. Google Street View
Tutaj trafi część dzieci po likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej


W roku szkolnym 2021/2022 w SOSWdDN zatrudnionych jest 46 nauczycieli (45,2 etatu) i 21 pracowników administracji i obsługi (20,25 etatu). Likwidacja ośrodka zaplanowana jest z końcem sierpnia bieżącego roku. Planowane jest ponowne utworzenie Szkoły Podstawowej nr 17 Specjalnej dla Uczniów Niesłyszących oraz Branżowej Szkoły I stopnia nr 7 Specjalnej w ramach istniejącego już Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego im. K. Makuszyńskiego w Olsztynie. Dzieci uczęszczające do Przedszkola Miejskiego nr 7 Specjalnego dla Dzieci Niesłyszących będą miały zapewnione miejsce w nowych grupach dla dzieci niesłyszących i słabosłyszących w zmodernizowanym Przedszkolu Miejskim nr 18 funkcjonującym w strukturze SOSW im. K. Makuszyńskiego.

Alicja Kowalczyk

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Anka #3087556 12 sty 2022 17:47

    A dzieci z internatu tracą swój dom. Niedosłyszący uczniowie zostaną umieszczeni w sąsiednich salach z podopiecznymi SOSW z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim. Kto z rodziców poslalby swoje niedosłyszące dziecko do takiego internatu?

    Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

  2. ToSaJaja #3087519 12 sty 2022 11:56

    Najpierw "restrukturyzacja", później likwidacja. Następnie teren ( w atrakcyjnej lokalizacji - obok już stoją bloki ) zostanie wystawiony w przetargu, kupi to jakiś deweloper... i tak to się kręci. Przecież to takie oczywiste, a teraz wciskają jakiś kit o nie opłacalności, restrukturyzacji... itd. Pamiętamy jak PeOwskie władze wyprzedawały Polskę bo "nic się nie opłacało".

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

  3. czytelnik #3087417 11 sty 2022 17:27

    Zamiar likwidacji Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niesłyszących im. Marii Grzegorzewskiej podyktowany został czynnikami organizacyjnymi, ekonomicznymi - czyli uchwalenie na tej same sesji Rady Miasta podwyżek dla Prezydenta i Radnych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (20) odpowiedz na ten komentarz