USA kończy rozmowy z Kremlem. "Odrzuciliśmy postulat Rosji"

2022-01-11 08:51:09(ost. akt: 2022-01-11 09:21:47)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Rosjanie mieli bagatelizować plany inwazji na Ukrainę i twierdzić, że koncentracja wojsk wokół tego kraju ma związek z ćwiczeniami wojskowymi. Dlatego USA przedstawiły Rosji propozycje dotyczące rozmieszczenia pocisków rakietowych i ograniczenia ćwiczeń wojskowych, ale odrzuciła postulaty Rosji dotyczące zakończenia polityki otwartych drzwi NATO. Tak oświadczyła wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman po zakończeniu rozmów z delegacją Rosji w Genewie.
Ponad siedem godzin trwała pierwsza runda amerykańsko-rosyjskich negocjacji w Genewie. Obie strony wyraziły chęć kontynuowania rozmów, ale jednocześnie podkreśliły że pozostają dalekie od porozumienia.

Przewodnicząca amerykańskiej delegacji Wendy Sherman oświadczyła po spotkaniu, że żądania Kremla dotyczące uniemożliwienia Ukrainie przystąpienia do NATO zostały odrzucone.

— Nie pozwolimy nikomu na zatrzaśnięcie polityki otwartych drzwi NATO, która zawsze była centralnym elementem sojuszu — oświadczyła wiceszefowa dyplomacji USA. — Nie zrezygnujemy z dwustronnej współpracy z suwerennymi państwami, które chcą współpracować ze Stanami Zjednoczonymi. Nie będziemy podejmować decyzji o Ukrainie bez Ukrainy, o Europie bez Europy, lub o NATO bez NATO.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken dodał, że o postępy będzie trudno, gdy "Rosja przykłada broń do skroni Ukrainy".

USA ostrzegły, że na stole są już gotowe sankcje, na wypadek agresji Rosji na Ukrainę. Najbardziej dotkliwą z sankcji miałoby być odcięcie rosyjskich instytucji finansowych od światowych transakcji.

Natomiast wiceminister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Riabkow powiedział po spotkaniu, że nie wolno nie docenić ryzyka realnego konfliktu związanego z ewentualnym fiaskiem dyplomacji.

— Rozmowy były trudne, głębokie i konkretne — oświadczył Riabkow, cytowany przez agencję RIA Nowosti. — Wyjaśnialiśmy amerykańskim partnerom, że igranie z ogniem nie jest w ich interesie.

Przekonywał, że "dalej nie może być takich relacji z NATO, jak w minionych dziesięcioleciach". — Potrzebne są radykalne zmiany fundamentu naszych stosunków, matrycy, ram — oświadczył przedstawiciel rosyjskiego MSZ.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3087391 11 sty 2022 15:48

  IOdstraszanie potencjałem militarnym jest jedynym skutecznym remedium na tych sowieckich bandytów. Polska powinna być wyposażona w broń atomową tak jak Korea Północna. Co z tego że ludzie tam umierają z głodu, ważne że reżim jest bezpieczny. Dlatego Polska powinna mieć bąbe atomową, nawet ca cenę jeszcze większej biedy Polaków. A granice z Ukrainą są 500 km dalej na wschód. Tak mi dopomórz Bóg.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz

 2. frost #3087362 11 sty 2022 13:05

  Ustąpicie, ustąpicie jak Rosjanie coś wam zaoferują czego oczywiście i tak nie dotrzymają. Obserwacja jak Rosjanie prowadzą politykę wobec Zachodu to balsam na duszę. Typowa gra w durnia. User Tutejszy2 słusznie zauważył o granicach Ukrainy. Wschód Ukrainy razem z Krymem to zdobycze terytorialne carskiej Rosji, później włączone do USRR. Na zachodzie ukraińskie nacjonały roszczą sobie pretensje do Zakierzońskiego Kraju czyli terytorium po San i za San. Radykałowie bajdurzą o ukraińskim Krakowie. Tak, że tak...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Tutejszy2 #3087354 11 sty 2022 10:08

  Jak można mówić o nienaruszalności granic Ukrainy skoro Ukraina nie ma oficjalnie wytyczonych granic? Niby ma granicę z Polską ale sami Ukraińcy twierdzą, że powinna być bardziej na zachód.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 4. Paul Mark . #3087344 11 sty 2022 09:37

  Imperium zła mordująca i terroryzująca multum Narodów Europy Azji nawet Kuby grozi i szantażuje demokratyczne Narody.Ich mała polityka to nowi-czok i skrytobójstwa.Polityka globalna szantaż nuklearny. Odstraszanie potencjałem militarnym jest jedynym skutecznym remedium na tych sowieckich bandytów. Polska powinna być wyposażona w broń atomową bo nas potencjał broni konwencjonalnej jest niewielki a z sojuszami różnie bywa jak uczy historia.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)