Flurona, czyli mieszanka COVID-19 i grypy. Przypadków może być coraz więcej

2022-01-13 07:10:31(ost. akt: 2022-01-12 15:17:18)
Flurona to mieszanka COVID-19 i grypy. Może być groźna

Flurona to mieszanka COVID-19 i grypy. Może być groźna

Autor zdjęcia: pixabay.com

Zmagamy się z koronawirusem, ale najgorsze może dopiero nadejść. I to nie covid będzie zbierał żniwo. Dołożyć może nam grypa, którą znamy od lat. Ale w połączeniu z koronawirusem to mieszanka wybuchowa. Flurona, bo tak się nazywa, może okazać się zabójcza.
Flurona albo po polsku gryporona — tego terminu można użyć, gdy osoba ma jednocześnie pozytywny wynik testu na COVID-19 i grypę. A przed nami sezon grypowy, którego szczyt przypada na okres od stycznia do marca. I zaczątki piątej fali. Może być niebezpiecznie. Dziś wiemy, że flurona pojawiła się już w Izraelu, w Hiszpanii, na Węgrzech i w Brazylii. Może być też problemem w Polsce. Dlaczego? Może znacznie zwiększyć ryzyko zgonu. A u nas i tak umiera najwięcej zakażonych w porównaniu do innych państw.

— Podwójna infekcja wirusowa to po prostu dramat. Nie dość, że płuca i górne drogi oddechowe atakuje nam koronawirus, to jeszcze swoje dołoży grypa — przyznaje Janusz Dzisko, szef olsztyńskiego sanepidu. — Zachorowalność na grypę teraz rośnie i to widać w statystykach. Jednocześnie mało jest badań dotyczących grypy, bo wszyscy ciągle kręcą się wokół covidu. Wiele osób z infekcją robi sobie badania na covida, który wychodzi ujemny, a nie pomyśli, że może mieć grypę. Zaczynamy już sezon grypowy, a zachorowań na covid też nie ubywa. Jeśli te dwie infekcje się połączą, będziemy mieć więcej zgonów. Niestety. Sama grypa daje nam zawsze kilkadziesiąt przypadków śmiertelnych w ciągu roku. Ale powoduje też powikłania. Szczególnie kardiologiczne. I to jest tragedia. Nagle okazuje się, że w pełni zdrowy pacjent, zaczyna cierpieć. W badaniach wychodzą zmiany, które są efektem grypy.

Bez testu się nie dowiesz


Objawy grypy i COVID-19 są bardzo podobne, więc trudno określić, na co dokładnie się choruje. Mogą powodować gorączkę, kaszel, duszność, zmęczenie, ból gardła, bóle ciała i katar lub zatkany nos. Pamiętać też trzeba, że o ile grypa zawsze daje objawy, nie zawsze dzieje się tak w przypadku COVID-19. Obecnie nie ma oficjalnych zaleceń, w jakiej sytuacji należy testować pacjentów na grypę, a kiedy na SARS-CoV-2. O postępowaniu powinien zadecydować lekarz rodzinny. Jeśli wynik testu na covid lub grypę jest pozytywny, należy natychmiast poddać się izolacji, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia.

COVID-19 i grypa to choroby, które głównie atakują układ oddechowy. W obu przypadkach skutkiem może być zapalenie płuc, ale również zapalenie serca, mózgu, tkanki mięśniowej i sepsa.

— Gdybyśmy trzymali się obostrzeń, nie mielibyśmy grypy. W 2020 roku prawie jej nie było, ale wtedy przejmowaliśmy się zakażeniami. Dziś już nam to spowszedniało — podkreśla Janusz Dzisko. — Trzymanie dystansu i dezynfekcja zmniejsza ryzyko nie tylko covidu, ale i grypy.

Jak bronić się przed fluroną?


Warto zaszczepić się – i przeciw COVID-19 (przyjąć dawkę przypominającą), i przeciwko grypie. Nie można też zapomnieć o zasadach, które towarzyszą nam od początku pandemii COVID-19: noszeniu maseczek ochronnych, zachowywaniu dystansu i dezynfekcji. Szczepienie na grypę najlepiej było wykonać przed sezonem grypowym, czyli w okresie od września do grudnia, ale szczepionkę można przyjąć także później.

"Biorąc pod uwagę powagę sytuacji epidemiologicznej, ciągle niezadowalający odsetek zaszczepionych przeciw COVID-19 i bardzo niski stan zaszczepienia przeciw grypie w Polsce, rekomendujemy jednoczasowe (w czasie jednej wizyty, w dwie różne kończyny) szczepienia przeciw COVID-19 i przeciw grypie wszystkimi dostępnymi na rynku polskim szczepionkami, dla danej grupy wiekowej. Szczepienie przeciw grypie może być zrealizowane zarówno z pierwszą, jak i kolejnymi dawkami szczepionek przeciw COVID-19" — czytamy w opublikowanych rekomendacjach zespołu uznanych ekspertów medycznych z Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy w sprawie jednoczesnego stosowania szczepionek przeciw grypie i COVID-19.

Specjaliści podkreślają, że według aktualnego stanu wiedzy medycznej szczepienie przeciw grypie może chronić również przed powikłaniami COVID-19, nawet u osób zaszczepionych przeciw koronawirusowi.

Polak jest niezniszczalny?


Od 23 do 31 grudnia 2021 roku w Polsce zarejestrowano prawie 84 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Na covid w tym samym czasie — 107,8 tys.

— Polak zawsze uważa, że jest niezniszczalny dopóki nie umrze. A prawda jest taka, że umiera nas coraz więcej. W poniedziałek zdiagnozowano 19 zgonów z powodu covid. Ale po weekendzie jest zawsze mniej. Nie dlatego, że ludzie nie umierają, ale dlatego, że szpitale nie przygotowali pełnych statystyk. W połowie tygodnia poznajemy zawsze prawdziwą liczbę. Medycy zajęci są ratowaniem życia, a nie raportowaniem. Dlatego zdarzają się opóźniania w statystykach — zauważa Janusz Dzisko. — Mam ogromny szacunek dla personelu medycznego. Tyle śmieci naraz to nieprawdopodobna historia. Trzeba mieć naprawdę odporną psychikę, żeby żegnać tylu ludzi codziennie. I mierzyć się z bezradnością medyczną. Bo w wielu przypadkach naprawdę niewiele można zrobić. Ostatnio rozmawiałem z pielęgniarką ze Szczytna, która mówiła mi, że w ciągu miesiąca odchodzi u niej ponad sto osób. Kto jest w stanie psychicznie to znieść? A przed nami jeszcze sezon grypowy…

I nowe warianty koronawirusa. W poniedziałek 10 stycznia w Polsce wykryto 7785 nowych zakażeń koronawirusem. Łącznie dotąd odnotowano też 193 przypadki Omikronu. To wzrost o 7-8 proc. w ostatnich siedmiu dniach. Przypomnijmy, że ten wariant szybciej się rozprzestrzenia. Na Cyprze odkryto już nowy wariant, będący kombinacją Delty i Omikrona. Eksperci nazwali go "Deltakronem". Z kolei odkryty w grudniu w Marsylii nowy wariant IHU jest bardziej odporny na szczepionkę i bardziej zakaźny niż wersja wyjściowa wirusa.

A flurona? Mieszanka koronawirusa i grypy może prowadzić do wymiany materiału genetycznego i przyczyniać się do tworzenia nowych, groźniejszych wariantów.

ADA ROMANOWSKA

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. hehe #3088185 18 sty 2022 11:11

  dawno nie śmiałem się czytając taki artykuł. ludzie , ile jeszcze będziecie prac nam mózgi? rozumiem, że to nie rak, depresja, wylewy, apierrosy i zanieczyszczone powietrze nas wykończą, tylko deltamikron i flurona...

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Ols #3087602 13 sty 2022 08:18

  Co jeszcze wymyślicie żeby przestraszyć ludzi? Władza zauważyła, że społeczeństwo dawno ma gdzieś straszenie coroną więc wymyślają codziennie coś nowego.

  odpowiedz na ten komentarz

 3. Teddy75 #3087601 13 sty 2022 07:23

  Tylko politycy odporni na wszystko

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)