Edukacja ekonomiczna – wspólny projekt UWM i NBP

2022-01-10 11:38:43(ost. akt: 2022-01-10 11:41:46)
Które pieniądze są najważniejsze na świecie? Własne, ale chociaż są najważniejsze - to niewielu ludzi wie, jak nimi dobrze gospodarować, szczególnie młodzież. Dr Marcin Janusz z Katedry Polityki Gospodarczej WNE kieruje projektem pt. "Młody dorosły - świadomy uczestnik rynku finansowego".
Celem projektu jest wzrost wiedzy finansowej i ekonomicznej uczniów, którzy w niedalekiej przyszłości będą się usamodzielniać i podejmować autonomiczne decyzje finansowe. Skąd taki pomysł?

- Informacje, które płyną z branży finansowej są niepokojące. Wskazują, że świadomość finansowa młodych ludzi pozostawia wiele do życzenia. Młodzi ludzie (i nie tylko oni) nie przywiązują wagi do dokumentów, które podpisują. Skutek jest taki, że zadłużają się w sposób nieodpowiedzialny. Ponadto, młodzi ludzie często dokonują zakupów impulsywnie. Nie zastanawiają się czy ich na nie stać i czy będą mieli czym za nie płacić. Ich sytuacja finansowa na początku zawodowej drogi bywa problematyczna. Młodzi już na starcie podejmują często ryzykowne decyzje: kupują na raty, nadużywają kart kredytowych, obarczają się długoterminowymi zobowiązaniami, które mają duży wpływ na ich dalsze życie. Interesującym przykładem są mieszkania. Młodych nie zawsze stać na mieszkania optymalne, w których mogliby mieszkać długookresowo, np. po powiększeniu się rodziny, z 1-2 dzieci. Najczęściej więc kupują mieszkania relatywnie małe, które z czasem zamieniają na większe, ponownie się zadłużając, lub nie zmieniają ich wcale, głównie z powodu cen nieruchomości. To skutkuje z kolei niższym komfortem życia. A przecież są inne formy zamieszkania, najem lub towarzystwa budownictwa społecznego – wyjaśnia dr Marcin Janusz.

Z myślą o młodych dr Janusz wraz z Wydziałem Nauk Ekonomicznych zaproponował więc Narodowemu Bankowi Polskiemu wspólny projekt edukacyjny dla młodzieży szkół średnich. Pomysł spodobał się w centrali NBP, przeszedł procedurę konkursową i otrzymał dofinansowanie NBP. Realizuje go zespół młodych naukowców z UWM, którym przewodzi dr Marcin Janusz, w składzie: dr Justyna Brzezicka z Wydziału Geoinżynierii, dr Karol Wojtowicz, dr Kamil Kotliński i dr Marcin Bogdański – wszyscy z WNE. Każdy z biorących udział w projekcie naukowców ma inną specjalność i o czym innym młodym słuchaczom opowiada. Dr Brzezicka np. zajmuje się ekonomią behawioralną i przestrzega ich przed impulsywnymi zakupami, dr Wojtowicz wprowadza ich w świat alternatywnego inwestowania, między innymi wskazując na zagrożenia związane z uleganiem pokusie szybkiego zysku. Dr Bogdański i dr Kotliński uczą czym jest przedsiębiorczość i współpraca, a dr Janusz m.in. uświadamia, jak wygląda sytuacja mieszkaniowa młodych ludzi w Polsce i w jaki sposób można próbować ją zmienić.

Realizację projektu w szkołach średnich zespół zaczął jesienią 2021 r.

- Zainteresowanie projektem jest bardzo duże, co bardzo nas cieszy. Przed wprowadzeniem zdalnego nauczania udało nam się odwiedzić szkoły np. w Mrągowie, Piszu, Ełku. To, że je odwiedzaliśmy nie wynikało z naszego nierozsądku. Spełnialiśmy prośbę dyrektorów i nauczycieli, którzy prosili, aby nie były to spotkania online, tylko bezpośrednie, bo takiej formy młodzież jest spragniona – dodaje dr Janusz.

Spotkania były zaplanowane na 60 minut i miały formę wykładów, warsztatów lub gier symulacyjnych. Mało które skończyło się jednak o czasie, bo ich uczestnicy mieli po każdym mnóstwo pytań do prowadzących.

A to świadczy o tym, że potrzebują wiedzy o finansach.

- Kiedy warunki epidemiczne pozwolą, wrócimy do spotkań bezpośrednich - zapewnia dr Janusz.

lek, UWM