Bank Żywności rozdaje coraz więcej żywności

2022-01-05 20:31:28(ost. akt: 2022-01-05 16:00:06)

Autor zdjęcia: freepik

W 2021 roku Bank Żywności w Olsztynie wsparł żywnością więcej osób niż w 2020. Oznacza to, że sytuacja materialna mieszkańców Warmii i Mazur pogarsza się.
Główną osią działalności Banku Żywności w Olsztynie jest pomoc żywnościowa oraz ratowanie żywności przed zmarnowaniem. W 2020 roku przekazaliśmy potrzebującym 2700 ton żywności o wartości 14,3 mln zł, w ubiegłym 2838 ton o wartości niemal 17 mln zł. Łącznie objęliśmy pomocą 75 tys. osób. To o 9 tysięcy osób więcej niż w 2020 roku.

— Na podstawie tych danych widzimy, że społeczeństwo ubożeje, co jest spowodowane rosnącymi cenami i utratą wartości pieniądza — mówi Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie. — W dodatku zmniejszyła się liczba organizacji pozarządowych, które w naszym imieniu dystrybuowały żywność. A to oznacza, że w tych organizacjach, które dalej z nami współpracują, przybywa osób, którym trzeba pomóc.

W 2021 roku uratowaliśmy przed zmarnowaniem 687 ton żywności (o 32 tony więcej niż w 2020), która bez naszej interwencji trafiłaby do kosza. To produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia są pozyskiwane z sieci handlowych, od producentów i hurtowników. Teoretycznie tej żywności powinno być więcej, bo w 2019 roku weszła w życie Ustawa o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności, która nakłada na sklepy o powierzchni powyżej 400 mkw. obowiązek oddawania żywności. W praktyce okazało się, że wzrost jest niewielki. Ale to powinno cieszyć.

— Z tych danych wynika, że sieci handlowe podejmują coraz częściej działania, żeby marnować jak najmniej, bo chodzi przede wszystkim o racjonalne gospodarowanie żywnością, a nie pozyskiwanie przez nas większej liczby żywności z tego źródła — tłumaczy Marek Borowski. — Wiemy, że sklepy usprawniły swoje procedury zamówień albo wprowadziły przeceny. Takie sieci jak Lidl, Biedronka czy Kaufland przed wprowadzeniem ustawy nie prowadziły sprzedaży produktów z krótkim terminem przydatności do spożycia w cenach promocyjnych. Teraz to robią.

W tym roku zapisy Ustawy o przeciwdziałaniu marnowaniu żywności zaczną także obowiązywać sklepy powyżej 250 mkw. Oznacza to, że prawdopodobnie zwiększy się tonaż żywności ratowanej przez BŻ.

KFKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dorota #3087038 5 sty 2022 21:36

    Społeczeństwo ubożeje!!! Nie mówi się o tym, ale jest coraz więcej ludzi biednych, bezdomnych i więcej samobójstw! Całą tą naszą polską biedę przykrywa się trochę pandemią, trochę polskim nieładem, trochę granicą, trochę ASFem. A obostrzenia służą tylko po to żeby ludzi przytrzymać krótko, żeby protestów nie było.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz