W lutym czeka nas uszczelnienie zakazu handlu w niedziele. Sklepy będą zamknięte

2022-01-06 08:31:05(ost. akt: 2022-01-05 20:21:54)
Sklepy będą puste w większość niedziel

Sklepy będą puste w większość niedziel

Autor zdjęcia: pixabay.com

W lutym skończy się handel w każdą niedzielę na tzw. placówkę pocztową. W związku z tym nie będziemy mogli robić zakupów w marketach, które do tej pory mogły być otwarte w drugi dzień weekendu.
Do dziś mogliśmy wyskoczyć do sklepu każdego dnia, wedle potrzeby. Od lutego nie będzie już tak łatwo. W życie wchodzi nowelizacja ustawy, która uszczelnia zakaz handlu w niedziele. Do tej pory nie obejmował on m.in. działalności pocztowej, co wykorzystały sieci handlowe i w praktyce mogły otworzyć sklepy w drugi dzień weekendu. Po podpisaniu odpowiedniej umowy z operatorem pocztowym (na przykład na odbiór przesyłek w sklepach), można było prowadzić handel także w niedziele niehandlowe. Dlatego otwartych sklepów tego dnia przybywało jak grzybów po deszczu. Otwierały się nie tylko sklepy osiedlowe, sieci spożywcze, ale również markety budowlane. Lista sklepów pracujących w niedziele cały czas się wydłużała. Czy zatem korekta przepisów okaże się ciosem dla handlowców?

Od lutego otwierać się będą mogły tylko sklepy, które na działalności "pocztowej" notują co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży detalicznej. Zdecydowana większość sklepów tego warunku nie spełni. To oznacza, że sklepy mają niecały miesiąc na przygotowanie się do zaostrzenia zakazu handlu.

— Przedsiębiorcy oczywiście zaczną szukać kolejnych kruczków i haczyków, żeby tylko sklepy dalej były otwarte. Zakazy, według mnie, nie są drogą do celu — zauważa dr Waldemar Kozłowski, ekonomista z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. — Jeżeli natomiast chce się iść tropem, którym zmierzają państwa bogatsze od nas, to również trzeba przyjrzeć się polskim możliwościom. Proszę porównać na przykład PKB i dorobek Niemiec z naszym. Poza tym w niedziele głównie pracują studenci i to oni od lutego stracą okazję do dorabiania sobie. A wystarczyło wprowadzić wyższe stawki godzinowe dla niedzielnych pracowników. Firmy mogłyby płacić kilka procent więcej. Gdyby pracodawcę było na to stać, otwierałby sklep, a gdyby mu się to nie opłacało, miałby zamknięte w niedzielę. Wtedy wilk byłby syty i owca cała.

Czy po zmianie przepisów będzie trzeba zamknąć sklepy w niedziele?


Mały sklep, którego właściciel sam stoi za ladą, będzie mógł — tak jak teraz — być otwarty w niedziele niehandlowe. Po wejściu w życie zmian może korzystać z nieodpłatnej pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków, dziadków. Lista jest długa, ale słowo „nieodpłatna pomoc” ma tu kluczowe znaczenie. Żadna z wymienionych osób nie może być pracownikiem lub być zatrudniona w placówce handlowej u przedsiębiorcy.

Zamiast poczty aplikacja?


W tej chwili w Olsztynie możemy zamawiać zakupy w kilku sklepach przez aplikację. Produkty dowożone są przez kurierów codziennie, ale również w niedziele. W wielu miastach w życie wchodzi nawet szybsze rozwiązanie — zakupy mają być dostarczane w ciągu 15 minut pod drzwi. Zatem kasjerki oraz kasjerzy w niedziele nie będą już pracować, ale kurierki i kurierzy tak. Taka możliwość pojawi się za jakiś czas również w Olsztynie. Być może będzie możliwość kupowania z odbiorem na przykład w specjalnej skrytce. Wystarczy podjechać pod sklep w niedzielę i odebrać zamówienie.

Zakupy o każdej porze?


Sondaż UCE Research z października pokazał, że większość Polaków (54,9 proc.) jest za zniesieniem zakazu handlu w niedziele. Przeciwko jest nieco ponad jedna trzecia zapytanych (35,8 proc.).

Przypomnijmy, że w październiku pojawił się też pomysł zakazu handlu, ale wieczorami. Sklepy miałyby być otwarte tylko do godz. 19 albo 20. Ojcem takiej propozycji jest Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność. Twierdził, że pracownicy dużych sklepów są przemęczeni i pracują za długo na jednej zmianie. Podał przykład Zachodu, gdzie sklepy zamykane są dużo wcześniej, a do późnych godzin mogą działać wyłącznie małe placówki. W Polsce natomiast, jak twierdził, nie mamy żadnych regulacji w tym zakresie. Na razie ten temat przycichł. Wróci?

W 2022 roku niedzielami handlowymi będą:

• 30 stycznia
• 10 kwietnia
• 24 kwietnia
• 26 czerwca
• 28 sierpnia
• 11 grudnia
• 18 grudnia


ADA ROMANOWSKA

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zasx #3087305 10 sty 2022 19:07

  J*bani socjaliści...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3087134 7 sty 2022 09:35

  Czyli uważasz że pracownicy stacji paliw (np. polski patriotyczny Orlen), kawiarni, komunikacji miejskiej, muzeów, kin i teatrów i inni nie chcą odpocząć w niedzielę? Rozumiem, że to dla ciebie gorszy sort Polaków?

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

 3. Basza Niezalogowany #3087096 6 sty 2022 21:18

  Brawo ludzie chca w niedziele tez odpoczac. Gryziporka od pon do soboty macie czas.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-16) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)