Nowy rok, a dowodu osobistego brak? Jak unieważnić albo zawiesić dokument

2022-01-04 11:36:00(ost. akt: 2022-01-04 11:56:47)

Autor zdjęcia: Internet

Jeśli w okołosylwestrowych okolicznościach zniknął ci dowód i do dziś się nie odnalazł, nie czekaj — zgłoś to. Zrób to online, dla bezpieczeństwa. W 2020 roku z tej możliwości Polacy skorzystali ponad 56 tysięcy razy.
Każdemu może się zdarzyć. Jeśli zdarzyło się i Tobie — zgubiłeś lub zniszczyłeś swój dowód osobisty — nie lekceważ tej sytuacji. Dowód w niepowołanych rękach to spore ryzyko. Dlatego zgłoś utratę dokumentu tożsamości. Najszybciej zrobić to online.

Unieważnić czy zawiesić?


Dowód osobisty to najważniejszy dokument potwierdzający naszą tożsamość i obywatelstwo. Zgodnie z prawem musi go mieć każdy pełnoletni obywatel, który mieszka w Polsce.

Kara grzywny to wbrew pozorom najłagodniejsza z kar za brak ważnego dokumentu. Dużo poważniejsze mogą być konsekwencje sytuacji, w której nasz dowód trafi w niepowołane ręce. Dlatego utrata dowodu to poważna sprawa, która wymaga działania. Z pomocą przychodzi… internet.

Jeśli Twój dokument zaginął lub został zniszczony — zgłoś to. Możesz to zrobić z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Jedyne, czego potrzebujecie to profil zaufany i wizyta na portalu GOV.pl.

Co ważne, niezależnie od tego jaki dowód osobisty masz — e-dowód, czy dokument wydany przed 4 marca 2019 roku — możesz go unieważnić.

Jest tylko jedna różnica — jeśli zaginiony dokument wyrabialiście po 4 marca 2019 roku, czyli jest/był e-dowodem, w nadziei na jego odnalezienie — zamiast od razu unieważniać — najpierw można go zawiesić na 14 dni. To także można zrobić przez internet. A jak to zrobić?

Jeśli nie masz jeszcze profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzisz w internecie swoją tożsamość, załóż go już dziś. Najszybciej i najwygodniej zrobić to online — za darmo i w kilka chwil.

Jeżeli masz już profil zaufany, wejdź na portal GOV.pl i wybierz tam e-usługę "Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego — unieważnij dowód" lub "Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu" (jeśli twój dokument to e-dowód). Znajdziesz je w sekcji "Dokumenty i dane osobowe".

Jeśli masz starszy dowód


Jeśli dowód, który zaginął wyrabiałeś przed 4 marca 2019 roku, czyli przed wdrożeniem w Polsce e-dowodów — na portalu GOV.pl wybierz e-usługę "Zgłoś utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego — unieważnij dowód".

To usługa, która jest przygotowana dla właścicieli „tradycyjnych” dokumentów, czyli tych bez warstwy elektronicznej.

Jesteś na miejscu, czyli na stronie e-usługi? Jeśli tak — kliknijcie przycisk "Wyślij zgłoszenie".

Oto kolejne kroki:

* Wybierz, co chcesz zgłosić — utratę, czy uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie — będziesz musiał zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.
* Kliknij przycisk Unieważnij dowód.
* Wykorzystaj profil zaufany i potwierdź unieważnienie kodem SMS, który dostaniesz na numer telefonu przypisany do twojego profilu zaufanego.

— Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosisz jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobisz to w nocy lub w weekend. Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje dane — tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, że twój dowód został unieważniony, możesz ją zyskać korzystając z kolejnej e-usługi "Sprawdź, czy dowód osobisty jest unieważniony lub zawieszony". Kilka kliknięć i wszystko będzie jasne.

Jeśli masz e-dowód, to…


Jeśli dowód, który ci zaginął, był nowszym egzemplarzem, a dokładnie odebrałeś go po 4 marca 2019 roku (czyli był e-dowodem), zanim go unieważnisz — masz inne wyjście.

— Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie, może zawiesić swój dowód na 14 dni — tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz. — Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu, oczywiście, także można zgłaszać przez internet. Wystarczy skorzystać z e-usługi "Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego e-dowodu".

W tym przypadku także kluczowe są profil zaufany i wizyta na portalu GOV.PL.

Kiedy już będziesz na stronie naszej e-usługi, działaj według tych wskazówek:

* Kliknij przycisk Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu.
* Zaloguj się profilem zaufanym.
* Zobacz status swojego dowodu i swoje dane — sprawdź je.
* Odpowiedz na pytanie, które wyświetli się pod statusem:

1. Czy chcesz zawiesić swój e-dowód? — jeśli twój dowód i certyfikaty są ważne.
2. Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu? — jeśli twój dowód i certyfikaty są zawieszone.

* W zależności od sytuacji, w której jesteś — kliknij przycisk: "Zawieś e-dowód" lub "Cofnij zawieszenie e-dowodu".

Szybko i skutecznie


— Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód, od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie, dowód od razu będzie ważny — tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz.

Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny. Wraz z e-dowodem — jeśli aktywowałeś warstwę elektroniczną dokumentu — zawieszone zostają wszystkie wgrane w niego certyfikaty. Nie możesz w tym czasie używać e-dowodu. Wszystkie przypadki jego użycia w czasie zawieszenia będą nieważne, nawet po cofnięciu zawieszenia. Przykład? Jeśli w swoim e-dowodzie masz podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu dowodu, taki podpis nie będzie ważny.

NIE zawieszajcie dowodu, jeśli masz pewność, że już go nie odzyskasz. W takiej sytuacji od razu zgłoś jego utratę. Zrób to online. Jeżeli twój dowód zaginął albo ktoś ci go ukradł, zgłoś to także w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.