Od nowego roku ogromne mandaty dla rowerzystów i kierowców hulajnóg elektrycznych. Również dla dzieci

2022-01-03 20:04:28(ost. akt: 2022-01-03 14:38:59)

Autor zdjęcia: pixabay

Od nowego roku obowiązuje nowa taryfa dla osób, które naruszają przepisy ruchu drogowego. Jak się okazuje, dotyczy to nie tylko kierowców samochodów, ale także rowerzystów i użytkowników hulajnóg elektrycznych. Rodzic za dziecko jeżdżące bez karty rowerowej będzie musiał zapłacić karę w wysokości 1500 zł!
Nowelizacja ustawy, która od 1 styczna 2022 roku podwyższa mandaty za wykroczenia w ruchu drogowym, nie odnosi się tylko do kierowców samochodów. Wysokie kary dotyczą również kierowców prowadzących pojazdy inne niż mechaniczne, takie jak rowery i hulajnogi elektryczne. Za brak wymaganych uprawnień grozi grzywna w wysokości 1500 zł.

Kto może dostać mandat?


Policjanci mogą ukarać grzywną w wysokości 1500 zł osoby, które bez wymaganych uprawnień będą prowadziły pojazd inny niż mechaniczny. Dotyczy to głównie dzieci w wieku 10-18 lat, które nie posiadają karty rowerowej. Rowerzyści i użytkownicy hulajnóg elektrycznych w tym wieku nie będą mogli prowadzić pojazdów zarówno na drogach publicznych, chodnikach, ścieżkach rowerowych, ale i również parkingach czy osiedlach, nawet tych zamkniętych. Mówi o tym odpowiedni przepis kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych”.

Dzieci poniżej 10. roku życia nie muszą mieć karty rowerowej, o ile będą znajdowały się pod opieką rodziców. W takim przypadku najmłodsi rowerzyści są traktowani jako piesi. Dzieci w świetle przepisów prawa nie mogą korzystać z hulajnóg elektrycznych, chyba, że w strefie zamieszkania i pod opieką dorosłej osoby.

Przepisy dotyczą zarówno prywatnych hulajnóg elektrycznych i rowerów, jak i tych wypożyczonych.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. hehe #3086856 4 sty 2022 14:23

    ktoś kto to wymyślił powinien się leczyć na głowę

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)