7 rzeczy, które musisz wiedzieć przed przystąpieniem do upraw

2022-01-03 01:19:15(ost. akt: 2022-01-03 01:19:22)   Artykuł sponsorowany
Uprawa pola to ciężka praca, która jest obarczona wieloma źródłami ryzyka. O ile rolnicy nie mają wpływu na przypadki losowe, przede wszystkim niesprzyjająca pogodę, o tyle prawdopodobieństwo zadowalających plonów wzrasta za sprawą dobrego przygotowania. Oto 7 rzeczy, o których warto pamiętać przed przystąpieniem do upraw.
1. Prawidłowy wybór nasion
Na pierwszy rzut oka w całym kraju panuje zbliżony klimat. Z perspektywy rolnika sytuacja wygląda nieco inaczej. Na Dolnym Śląsku okres wegetacji jest sporo dłuższy niż na przykład w okolicach Suwałk. Dlatego niezależnie od charakteru uprawy warto świadomie wybrać odmianę, która charakteryzuje się wystarczająco wczesnym bądź wystarczająco późnym plonowaniem, by rolnik wyciągnął maksimum potencjału swojej ziemi, nie ponosząc przy tym ryzyka. Polskich rolników od lat wspiera w tym firma Syngenta, producent nasion tworzących mieszanki o zróżnicowanych właściwościach.

2. Przygotowanie maszyn do pracy
Wydajność uprawy jest w dużej mierze uzależniona od wykorzystywanych maszyn. Dziś rolnicy coraz częściej decydują się na agregaty uprawowe łączące w sobie kilka narzędzi, co pozwala zredukować koszty, ograniczając liczbę wyjazdów na pole. Taka strategia jest sensowna wyłącznie, gdy maszyny zostaną odpowiednio przygotowane. Należy zadbać o odpowiednie połączenie z ciągnikiem, gdyż błąd może doprowadzić do awarii i przestoju w pracy, a w skrajnych sytuacjach również groźnego wypadku. Bardzo istotne jest też prawidłowe wypoziomowanie narzędzi poprzecznie i podłużnie, bo przekłada się na wyższą efektywność.

3. Wyposażenie w środki ochrony roślin
Przygotowując się do uprawy należy z wyprzedzeniem pomyśleć o zagrożeniach stwarzanych przez chwasty, szkodniki oraz roznoszące choroby grzyby. Firma Syngenta dostarcza polskim rolnikom także najwyższej jakości środki ochrony roślin, które redukują ryzyko obniżenia plonów.

4. Rotacyjne stosowanie środków ochrony roślin
Herbicydy, fungicydy oraz insektycydy powinny być stosowane rotacyjnie, o czym warto pamiętać planując uprawy. Większość środków ochrony roślin nawet przy najwyższej skuteczności nie potrafi poradzić sobie z całą populacją danego szkodnika lub chwastu. Trudno wygrać z genetyką. Wystarczy, że mały odsetek populacji jest odporny na daną substancje, aby w przyszłym roku stworzył on nową populację o jeszcze wyższej odporności. Syngenta udostępnia rolnikom szeroki wybór środków ochrony roślin o zróżnicowanym sposobie działania. Stosowane rotacyjnie w kolejnych latach pozwalają trwałe pozbyć się zagrożenia.

5. Wybór optymalnych nawozów
Skupiając się na walce z insektami, chwastami i chorobami roślin nie wolno zapominać o zapewnieniu uprawom jak najlepszych warunków. Za to odpowiadają nawozy wzbogacające glebę, a tym samym plony.

6. Przygotowanie gleby
Troska o uprawę zaczyna się jeszcze przed wysiewem nasion, poprzez odpowiednie przygotowanie gleby, przede wszystkim jej spulchnienie. Trudno wyobrazić sobie nowoczesne pole bez użycia pługa wyposażonego w pogłębiacze talerzowego bądź obracalnego. Na małej powierzchni upraw wystarczającym rozwiązaniem mogą okazać się narzędzia takie jak glebogryzarka bądź pługofrezarka.

7. Kalendarz upraw
Mając na uwadze te wszystkie wymienione czynniki warto stworzyć kompleksowy kalendarz upraw na bieżąco aktualizowany w ramach ewentualnych problemów z pogodą. Pozwala to lepiej zaplanować pracę i uniknąć kosztownych błędów.

Więcej cennych, przygotowanych przez ekspertów porad dotyczących upraw można znaleźć na stronie: https://www.syngenta.pl/.