W jaki sposób można zresetować telefon? Najlepsze metody

2022-01-02 23:04:07(ost. akt: 2022-01-02 23:49:03)   Materiał partnera
Spora część użytkowników telefonów nieraz pewnie spotkała się z sytuacją, kiedy smartfon dotychczas działający bez zarzutu nagle się zacina. Trzeba wówczas go zresetować, by móc ponownie z niego korzystać.
Kiedy konieczny jest reset telefonu?
Reset telefonu warto wykonać w przypadku ciągłego zacinania się telefonu lub braku reakcji na działania użytkownika. Kolejne sytuacje, w których przyda się reset, to problemy z działaniem aplikacji, w łączeniu się z infrastrukturą operatora, a także powolne działanie telefonu. W tych przypadkach warto wykonać odpowiednie kroki, może okazać się bowiem, że urządzenie jest sprawne, a wymaga tylko wykonania kilku czynności. Będą one także niezbędne przed sprzedażą telefonu, by wyczyścić swoje dane przed przekazaniem go innemu użytkownikowi. Jak zresetować telefon? Istnieją dwa główne rodzaje resetu, miękki i twardy. Obie metody są bardzo proste, jednak tylko druga sprawia, że dane w telefonie zostają skasowane. Oznacza to, że reset twardy przydaje się na przykład w sytuacji sprzedaży telefonu innemu użytkownikowi.

Popularny i przydatny rodzaj resetu
Reset miękki to ponowne uruchomienie poprzez wyciągnięcie baterii z telefonu, przez co wyczyszczona zostaje jedynie pamięć podręczna. Po ponownym włączeniu urządzenia najczęściej problem z oprogramowaniem lub połączeniem zostaje rozwiązany.

Jak wykonać miękki reset na poszczególnych systemach operacyjnych?

Android: przez kilka sekund przytrzymaj przycisk zasilania i zmniejszania głośności,
iPhone X, 11 i 12: przytrzymaj przycisk boczny i dowolny przycisk głośności do momentu pojawienia się suwaka wyłączania, następnie przesuń palcem, a później włącz ponownie urządzenie,
iPhone 8, 7 i 6: przytrzymaj jedynie przycisk boczny, aż pojawi się suwak wyłączania, wyłącz telefon, a następnie włącz go ponownie.
Co zrobić, kiedy miękki reset nie pomaga?
Jeśli mimo wykonania miękkiego resetu, problemy powtarzają się, wówczas należy przeprowadzić tzw. twardy reset. Znajduje on swoje zastosowanie tylko w niektórych przypadkach, takich jak czyszczenie danych przed oddaniem lub sprzedażą urządzenia oraz gdy błędy systemu całkowicie uniemożliwiają używanie smartfona. Najlepiej dokładnie przemyśleć jego wykonanie, ponieważ powoduje on skasowanie wszystkich plików, a także danych konfiguracji – przywraca ustawienia fabryczne.

Jak wykonać twardy reset?

Android: wyłącz telefon, przytrzymaj równocześnie przycisk zasilania i zwiększania głośności, wybierz opcję wipe data/factory reset (jeśli ekran nie reaguje na dotyk, opcję wybierz przyciskami głośności i zatwierdź przyciskiem zasilania), wybierz yes – delete all user data.
iOS: naciśnij przycisk zwiększania głośności, następnie zmniejszania głośności, wciśnij i przytrzymaj przycisk boczny do momentu, gdy na telefonie pojawi się logo Apple, wtedy telefon wykona samodzielnie resztę operacji.