Nowe molo na plaży miejskiej już w kwietniu

2021-12-30 18:01:28(ost. akt: 2021-12-30 13:56:39)

Autor zdjęcia: olsztyn.eu

Okolice jeziora Ukiel cieszą się ogromną popularnością zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów. By uzupełnić ofertę turystyczną i odciążyć miejscowy ekosystem, do kwietnia powstanie nowe molo na plaży miejskiej oraz zostaną wzmocnione brzegi akwenu w pobliżu Słonecznej Polany. Jednak to nie wszystko.
Powstanie nowoczesnej infrastruktury nad jez. Ukiel zachęciło wiele osób do spędzania wolnego czasu na plaży. Dzięki temu ruch turystyczny jest większy, jednak wiąże się to ze zwiększoną presją człowieka na cenny przyrodniczo obszar.

— Nasze miasto jest niewątpliwie atrakcyjne turystycznie - mówi prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. — Cieszy nas zainteresowanie, z jakim się spotykamy nie tylko w Polsce. Ale to nakłada na nas dodatkowe obowiązki, jak choćby zadbanie o nasz skarb, czyli środowisko naturalne. Nasze działania zmierzają właśnie w tym kierunku.
Przebudowa mola umożliwi wybudowanie punktu widokowo-obserwacyjnego.

Powstanie całkowicie nowa konstrukcja w miejsce dotychczasowej, która liczy już niemal ćwierć wieku. Zostaną umocnione brzegi przy Słonecznej Polanie, które uniemożliwią spływanie gruntów do jeziora. Zaplanowano też zakup lunet i lornetek, dzięki którym będzie można obserwować przyrodę i gatunki cennych przyrodniczo wokół jezior Ukiel i Zgniłek. Powstanie również mobilnej aplikacji z materiałami dydaktycznymi i wirtualnej ścieżki, która prowadzić będzie wyznaczoną trasa w południowej części korytarza ekologicznego Las Miejski-jez. Ukiel.

— Unia Europejska finansuje to zadanie w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych — mówi dyrektor Wydziału Strategii i Funduszy Europejskich, Justyna Sarna-Pezowicz.
Zaplanowane prace mają być zrealizowane do końca kwietnia, czyli jeszcze przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Jak Urząd Miasta poinformował w lipcu tego roku, wartość całego projektu to ponad 3 mln złotych. Unijne dofinansowanie wyniesie około 2,57 mln zł.

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3086527 30 gru 2021 21:08

    Po co komu nowe molo? Będą tam tłumy lewactwa z zielonymi włosami łazić, albo się chłopaki będą obściskiwać i siać zgorszenie. Lepiej za te pieniądze postawić jakiś porządny pomnik żołnierzy wyklętych.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-12) odpowiedz na ten komentarz

  2. grand #3086524 30 gru 2021 18:59

    Brawo Panie Prezydencie

    odpowiedz na ten komentarz