Afera Helpera: zarzuty dla samorządowców

2021-12-29 17:30:01(ost. akt: 2021-12-29 16:25:51)

Autor zdjęcia: PG/archiwum

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia dotyczący nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper. Objęto nim 42 osoby.
Zdaniem prokuratury środki publiczne otrzymywane przez stowarzyszenie od samorządów z warmińsko-mazurskiego jedynie w części przeznaczane były na organizację i funkcjonowanie prowadzonych przez Helpera środowiskowych domów samopomocy.

Jak poinformował Paweł Sawoń, zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku, akt oskarżenia dotyczy działania stowarzyszenia i wyłudzenia od 4 samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego (Olsztyn, Reszel, Jedwabno, Purda) dotacji na łączną kwotę ponad 71 mln zł i przywłaszczenia kwoty 34 mln zł.

Wśród wydatków zakwestionowanych przez prokuraturę znalazły się m.in. stała obsługa prawna renomowanej kancelarii radców prawnych, zakup artykułów ekskluzywnych, czyli kosmetyków i odzieży znanych, światowych marek czy artykułów wyposażenia domu, koszty wynajmu i użytkowania luksusowych samochodów, spłaty zobowiązań wynikających z zakupu, przebudowy i adaptacji prywatnych nieruchomości. Ze środków publicznych, zdaniem prokuratury, pokryto znacznie zawyżone i nie znajdujące uzasadnienia wynagrodzenia kadry kierowniczej środowiskowych domów samopomocy.

Sześciu oskarżonym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, którą założyła i kierowała Katarzyna K. Osoby te usłyszały zarzuty posłużenia się 25 podrobionymi dokumentami przy rejestracji stowarzyszenia Helper w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także nakłaniania świadków do składania fałszywych zeznań i nakłanianie do wystawiania fałszywych faktur. Osobom tym prokurator zarzucił również pranie brudnych pieniędzy poprzez finansowanie zakupu nieruchomości ze środków pochodzących z przestępstw i dalszym przenoszeniu własności tych nieruchomości.

Jak informuje prokuratura, zebrany materiał dowodowy pozwolił na skierowanie aktu oskarżenia przeciwko 10 samorządowcom z województwa warmińsko-mazurskiego. Wśród oskarżonych są: urzędujący prezydent Olsztyna, burmistrz Reszla, wójt Jedwabna, a także były wojewoda z lat 2010-2015.

Prokuratura zarzuca im niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Zdaniem prokuratora — przyznawali oni kolejne pieniądze stowarzyszeniu, mimo braku rozliczeń poprzednich dotacji. Są to przestępstwa urzędnicze zagrożone karą nawet do 10 lat więzienia.

Lidia Wieczorek

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Paul Mark . #3086534 30 gru 2021 22:06

    Są pewne granice podłości nikczemności i ludzkiego plugastwa .lecz tu zostały wielokrotnie przekroczone.Okradli tych najbiedniejszych najbardziej bezbronnych.Co niby ludzie mogą uczynić słabszemu i bezradnemu ? To się w mojej głowie nie mieści.I oczywiście działo się to z pomocnictwem i za akceptacją PO PSL SLD .Nie wstyd wam łotry?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

  2. grand #3086522 30 gru 2021 18:58

    Może posłanka Arent napisze do Ziobry i pomoże kolesiom

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz