Zamieszanie w przetargu na wywóz śmieci w Olsztynie. Od przyszłego roku zapłacimy więcej

2021-12-29 20:10:52(ost. akt: 2021-12-29 16:35:13)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przetarg na wywóz śmieci w przyszłym roku w Olsztynie jest już prawie rozstrzygnięty. Przegrała go firma, która złożyła najbardziej atrakcyjną ofertę pod względem finansowym.
Olsztyn jest podzielony na 6 sektorów, z których wywozi się odpady komunalne. Przetarg został już rozstrzygnięty w trzech z nich. Dlaczego? Bo w sektorach, które już mają przetarg za sobą, nie startowała firma Partner z Warszawy, która składała najatrakcyjniejsze finansowo oferty.

Warszawska spółka wystartowała w przetargu na wywóz odpadów komunalnych w trzech z sześciu olsztyńskich sektorów obejmujących Zatorze, oś. Podleśna, Wojska Polskiego, Kętrzyńskiego, Zieloną Górkę, Nagórki, Pieczewo, os. Mazurskie, Jaroty i os. Generałów.

Gdyby zwycięstwo w przetargu zależało tylko od kosztów wykonania usługi, to od przyszłego roku firma Partner z Warszawy obsługiwałaby wszystkie wyżej wymienione osiedla. Tak jednak nie jest, a w przetargu pod uwagę jest brana ilość pojazdów, ich udźwig i odległość bazy magazynowo-transportowej od granicy Olsztyna, na czym warszawska spółka poległa.

W każdym z trzech przetargów, w których firma Partner brała udział, wygrała pod względem finansowym, jednak po wniosku firmy Remondis z Olsztyna warszawska spółka otrzymała zero punktów w ostatniej kategorii, co automatycznie ją dyskwalifikowało i nie pozwalało wygrać przetargu.

Jednym z warunków wygrania przetargu było posiadanie odpowiedniej bazy magazynowo-transportowej, która spełnia wymagania wynikające z odpowiednich aktów prawnych. Firma Partner jako swoją bazę wskazała plac przy ul. Towarowej 20, jednak nie potwierdziła jego wyposażenia i zabezpieczeń zapewniających zagospodarowanie wód opadowych i ścieków przemysłowych. Wydział Inwestycji Miejskich ustalił, że działka nie jest wyposażona w urządzenia podczyszczające, a do Urzędu Miasta nie wpłynął żaden wniosek o podłączenie takiego urządzenia do istniejącej sieci kanalizacyjnej.

Ostatecznie spółka Partner przegrała konkurs na rzecz Remondisu.

W przyszłym roku będzie drożej


Ostatni przetarg na wywóz odpadów komunalnych w Olsztynie odbył się w 2018 roku. Od tamtego czasu wzrosły ceny prądu, benzyny i płaca minimalna, więc wzrosły również ceny usług.

— W stosunku do 2018 roku, kiedy po raz ostatni ogłaszaliśmy przetarg na odbiór odpadów, rzeczywiście ceny bardzo poszły w górę. Podrożały m.in. ceny prądu czy benzyny, i to bardzo. W połączeniu z dużym wzrostem płacy minimalnej, to najważniejsze części składowe kosztów w przypadku takiego przetargu. I dlatego nie jest dla nas zaskoczeniem fakt, że kwoty, jakie proponują nasi oferenci, są średnio dwa razy wyższe niż te sprzed 3 lat. To niestety najprawdopodobniej oznacza podwyżki, które czekają nas, mieszkańców, w przyszłym roku. Decyzja o ich wysokości zapadnie po podpisaniu umów na wszystkie sektory i uchwałą Rady Miasta wejdzie życie prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia — mówi Marta Bartoszewicz w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".

Karol Grosz


Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AtoJa #3086447 30 gru 2021 12:24

  Mam nadzieję, że nikt z ratusza nie złoży Olsztynianom życzeń noworocznych, bo z góry będzie wiadomo, że są nieszczere !

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 2. dis #3086422 30 gru 2021 08:23

  A p. Marta się wypowiada w każdym temacie, mimo że nie ma o nim pojęcia. Ona myśli, że główne koszty firmy to paliwo, prąd i wysokość płacy minimalnej... no ale jakoś trzeba wyjaśnić dlaczego przetarg wygrywa ktoś po znajomości. Ważne, że będą wagoniki, jak pisał Przemysław Kazimierz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) odpowiedz na ten komentarz

 3. Stary dziad #3086414 30 gru 2021 07:47

  Frajerzy tylko zapłącą więcej. Ja wszystko palę na działkach a potem jeszcze chodzę i wyciągam ze śmietników całkiem dobrze i smaczne rzeczy. Od lat tak robię.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-10) odpowiedz na ten komentarz

 4. Grzes #3086406 29 gru 2021 23:02

  Ktoś wziął w łapę. Przetarg rozpisany pod konkretną firmę. I jak ma być tanio ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (35) odpowiedz na ten komentarz

 5. Paul Mark . #3086404 29 gru 2021 22:32

  Banda pasożytów ratuszowych powiązana z PO PSL SLD minus-uje poniższy merytoryczny post.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (6)