Afera Helpera: zarzuty dla samorządowców

2021-12-29 13:00:08(ost. akt: 2021-12-29 16:34:16)

Autor zdjęcia: PG/archiwum

Prokuratura Regionalna w Białymstoku skierowała do Sądu Okręgowego w Olsztynie akt oskarżenia dotyczący nieprawidłowości w działalności stowarzyszenia Helper. Objeto nim 42 osoby, w tym prezydenta Olsztyna.
Zdaniem prokuratury środki publiczne otrzymywane przez stowarzyszenie od samorządów z warmińsko-mazurskiego jedynie w części przeznaczane były na organizację i funkcjonowanie prowadzonych przez stowarzyszenie Helper środowiskowych domów samopomocy. Jak poinformował Paweł Sawoń, zastępca prokuratora regionalnego w Białymstoku, akt oskarżenia dotyczy działania stowarzyszenia i wyłudzenia od 4 samorządów z województwa warmińsko-mazurskiego (Olsztyn, Reszel, Jedwabno, Purda) dotacji na łączną kwotę ponad 71 mln zł i przywłaszczenia kwoty 34 mln zł.

Wśród wydatków zakwestionowanych przez prokuraturę znalazły się m.in. stała obsługa prawna renomowanej kancelarii radców prawnych, zakup artykułów ekskluzywnych, czyli kosmetyków i odzieży znanych, światowych marek czy artykułów wyposażenia domu, koszty wynajmu i użytkowania luksusowych samochodów, spłaty zobowiązań wynikających z zakupu, przebudowy i adaptacji prywatnych nieruchomości. Ze środków publicznych, zdaniem prokuratury, pokryto znacznie zawyżone i nie znajdujące uzasadnienia wynagrodzenia kadry kierowniczej środowiskowych domów samopomocy.

Sześciu oskarżonym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej, którą założyła i kierowała Katarzyna K. Osoby te usłyszały zarzuty posłużenia się 25 podrobionymi dokumentami przy rejestracji stowarzyszenia Helper w Krajowym Rejestrze Sądowym, a także nakłaniania świadków do składania fałszywych zeznań i nakłanianie do wystawiania fałszywych faktur. Osobom tym prokurator zarzucił również pranie brudnych pieniędzy poprzez finansowanie zakupu nieruchomości ze środków pochodzących z przestępstw i dalszym przenoszeniu własności tych nieruchomości.

Jak informuje prokuratura, zebrany materiał dowodowy pozwolił na skierowanie aktu oskarżenia przeciwko 10 samorządowcom z województwa warmińsko-mazurskiego. Wśród oskarżonych są: urzędujący prezydent Olsztyna Piotr G., burmistrz Reszla, wójt Jedwabna, a także były wojewoda z lat 2010-2015.

Prokuratura zarzuca im niedopełnienie obowiązków i przekroczenie uprawnień. Zdaniem prokuratora — przyznawali oni kolejne pieniądze stowarzyszeniu, mimo braku rozliczeń poprzednich dotacji. Są to przestępstwa urzędnicze zagrożone karą nawet do 10 lat więzienia.

lew

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paul Mark . #3086537 30 gru 2021 22:33

  Są pewne granice podłości nikczemności i ludzkiego plugastwa .lecz tu zostały wielokrotnie przekroczone.Okradli tych najbiedniejszych najbardziej bezbronnych.Co niby ludzie mogą uczynić słabszemu i bezradnemu ? To się w mojej głowie nie mieści.I oczywiście działo się to z pomocnictwem i za akceptacją PO PSL SLD .Nie wstyd wam łotry?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. hehe #3086471 30 gru 2021 15:29

   co musi dziać się w głowie bogacza, który dodatkowo okrada ludzi w potrzebie, to tylko sam szatan wie...

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) odpowiedz na ten komentarz

  2. gość #3086464 30 gru 2021 14:52

   Prężydenta Nieudacznika to powinni wsadzić za zje...bane tramwaje i inne "inwestycje" jak pseudo węzeł przesiadkowy i pozwężane ulice.

   Ocena komentarza: warty uwagi (30) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. Walter #3086449 30 gru 2021 12:49

    Coście się tak do Helpera przyczepili /słusznie/,a inni "opiekunowie"staruszków ?Patrz Marcinkowo,Miodówko.Hondy Hybrid,twarzyczki naszprycowane potoksem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

   2. grand #3086435 30 gru 2021 10:14

    Czy posłanka Arent wstawi się za swoimi przyjaciółmi do Ziobry?

    Ocena komentarza: warty uwagi (14) odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (8)