Dezerter Emil Cz. musi stawić się dziś w Olsztynie na rozprawę w sprawie znęcania się nad matką

2021-12-29 08:25:50(ost. akt: 2021-12-29 09:25:59)

Autor zdjęcia: WOT

Dziś (środa 29 grudnia) o godz. 9 w Sądzie Okręgowym w Olsztynie odbędzie się sprawa Emila Cz., który miał znęcać się nad własną matką. Mężczyzna ma osobiście stawić się na rozprawę. Niedawno jednak zbiegł na Białoruś.
Emil Cz. wyrokiem Sądu Rejonowego w Bartoszycach z 27 września 2021 r. został uznany za winnego znęcania się psychicznego i fizycznego nad swoją matką. Sąd skazał go na karę 6 miesięcy ograniczenia wolności oraz zobowiązał oskarżonego do powstrzymywania się od nadużywania alkoholu. Sąd orzekł także zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej kobiety na odległość mniejszą niż 50 m i bezpośredniego kontaktowania się z nią na okres 1 roku od uprawomocnienia się wyroku. Oskarżony został obciążony również kosztami sądowymi.

Sąd Rejonowy ustalił, że Emil Cz., zawodowy żołnierz, w sierpniu 2020 r. wprowadził się do jednopokojowego mieszkania swojej matki w Bartoszycach. Oskarżony nadużywał alkoholu i wszczynał awantury, podczas których znęcał się psychicznie i fizycznie nad matką. Mężczyzna ten znieważał matkę, poniżał ją, krzyczał, zmuszał do robienia mu zakupów w postaci papierosów i alkoholu, a także zabraniał korzystać z jedynego pokoju. W konsekwencji jego matka zmuszona była całymi popołudniami i wieczorami przebywać w kuchni.

Do ostatniego przejawu znęcania się doszło 7 maja 2021 r. Tego dnia oskarżony uderzył matkę wielokrotnie otwartą dłonią w twarz i tył głowy, a następnie oburącz zaciskał dłonie na jej szyi, a także uderzył ją zaciśniętą pięścią i głową w twarz. W rezultacie kobieta doznała obrażeń ciała, które skutkowały rozstrojem jej zdrowia trwającym nie dłużej niż 7 dni. Oskarżony groził także pokrzywdzonej pozbawieniem życia. Została wezwana policja, która zatrzymała oskarżonego.

Emil Cz. w złożonych wyjaśnieniach nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu. Jego obrońca zaskarżył powyższy wyrok.

Akta sprawy wraz z apelacją obrońcy oskarżonego pod koniec listopada zostały przesłane do VII Wydziału Karnego Odwoławczego Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Emil Cz. jest poszukiwany listem gończym. Wojskowy Sąd Garnizonowy w Olsztynie na wniosek białostockiej prokuratury zgodził się na tymczasowe aresztowania dezertera. Za dezercję na Białoruś grozi mu 10 lat więzienia.