Sejmik przyjął budżet województwa na 2022 rok

2021-12-28 17:15:58(ost. akt: 2021-12-28 17:08:12)
Marszałek Gustaw Marek Brzezin podczas sesji budżetowej 28 grudnia 2021

Marszałek Gustaw Marek Brzezin podczas sesji budżetowej 28 grudnia 2021

Autor zdjęcia: Urząd Marszałkowski

Za głosowało dziewiętnastu radnych, jeden był przeciw, a dziesięciu wstrzymało się od głosu. Takim bilansem został przyjęty przyszłoroczny budżet województwa. Najwięcej pieniędzy przeznaczymy na inwestycje drogowe i mostowe oraz transport publiczny.
Przedstawiając projekt przyszłorocznego budżetu województwa marszałek Gustaw Marek Brzezin wielokrotnie podkreślał, że mimo tego, że znaczna część jest przeznaczona na inwestycje, to całość jest ułożona racjonalnie i bezpiecznie.

Dochody samorządu woj. warmińsko-mazurskiego w przyszłym roku mają wynieść 941,9 mln złotych, z których 684,9 mln stanowią dochody bieżące, natomiast 257 mln dochody majątkowe. Wydatki samorządu mają wynieść 956,1 mln złotych z czego 515 mln złotych to wydatki bieżące a 441 mln złotych to wydatki majątkowe, z czego duża część zostanie przeznaczona na inwestycje. Zadłużenie na koniec roku 2022 ma wynieść 345 mln zł, jednak marszałek Gustaw Marek Brzezin podkreślał, że może ono być jeszcze niższe. Planowane dochody samorządu są niże od wydatków o nieco ponad 14 mln, jednak jest to najmniejszy deficyt od lat.

Samorząd przeznaczy najwięcej pieniędzy na inwestycje drogowe i mostowe (328 mln złotych) i transport publiczny (118,3 mln złotych). Na rekordowe od lat finansowanie może liczyć kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, która w przyszłorocznym budżecie ma zagwarantowane 93,6 mln złotych. Przyszłoroczny budżet samorządu woj. warmińsko-mazurskiego zakłada podwyżki dla urzędników Urzędu Marszałkowskiego 4 proc.

Jak głosowali radni?


Za przyjęciem budżetu głosowali przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

— Po przeanalizowaniu przedstawionego projektu budżetu na 2022 rok stwierdzić można, że został on zrealizowany realistycznie i bezpiecznie. Zapewnia realizację wszystkich założeń statutowych i przede wszystkim zabezpiecza pieniądze na wkład własny w przypadku inwestycji dofinansowywanych ze środków unijnych. Na szczególną uwagę zasługuje na rozwój infrastruktury drogowej. Budżet i prognoza spełniają wszystkie wymogi. Dlatego jako radni Koalicji Obywatelskiej go popieramy — mówił Stanisław Gorczyca, przewodniczący klubu radnych KO.

— Przedstawiony projekt budżetu na 2022 moim zdaniem jest bardzo dobry. Przewidziane dochody i wydatki są zbilansowane, a należy podkreślić, że przewidziany deficyt to tylko 14 mln złotych. Jest to najniższy deficyt na przestrzeni ostatnich lat. Zadłużenie naszego województwa jest przewidziane na 345 mln na koniec przyszłego roku co według mnie jest dobrym wynikiem. Wydatki majątkowe na drogi są znaczące i wynoszą 330 mln zł co jest bardzo istotne dla naszego województwa. Na uwagę zasługuje fakt dużych wydatków na dofinansowane transportu publicznego — komentował Edward Adamczyk, przewodniczący klubu radnych PSL.

Od głosu wstrzymali się radni klubu PiS wstrzymali się od głosu, jeden z nich, Paweł Czemiel, głosował przeciw.

— Poziom zadłużenia jest stały, nie widać tutaj niepokojącej dynamiki. Odnotowujemy to w pozytywny sposób. Wątpliwość budzi brak pomysłu odnośnie lotniska i wydanie 30 mln na utrzymanie go przy życiu. Trzeba przemyśleć co dalej z tym zrobić w wieloletniej prognozie finansowej. Wydajecie 850 tys na zakup 5 samochodów elektrycznych. Ja rozumiem że chcecie być trendy, ale to trochę dużo. Dlatego się wstrzymamy — podkreślił Grzegorz Kierozalski, przewodniczący klubu radnych PiS.

Paweł Czemiel, który jako jedyny głosował przeciw budżetowi nazwał go "budżetem województwa warmińskiego", zwracając uwagę na pominięcie wschodu regionu.

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stary dziad #3086291 28 gru 2021 18:53

    Złota myśl PiSowca: "ciemny lud wszystko kupi" albo "nic nas nie przekona że czarne jest czarne a białe jest białe" albo "ostry cień mgły". Te są lepsze.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Paul Mark . #3086280 28 gru 2021 18:26

    Złota myśl PSL owca"całość jest ułożona racjonalnie i bezpiecznie. " dobre?

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) odpowiedz na ten komentarz