Czy smog będzie mniej dusił?
2021-12-29 08:31:22(ost. akt: 2021-12-28 16:52:45)
Ruszyły konsultacje społeczne w sprawie uchwały antysmogowej. Mieszkańcy regionu mogą zapoznać się z treścią projektu uchwały, która w celu poprawy jakości powietrza finalnie ma ograniczyć palenie w piecu drewnem i węglem.
Do 21 stycznia 2022 roku każdy mieszkaniec regionu może zgłosić swoje uwagi i wnioski odnośnie projektów uchwał w prawie wprowadzenia na terenie województwa warmińsko-mazurskiego ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw stałych. W skrócie chodzi tu o tzw. "uchwały antysmogowe", które będą procedowane w Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego już w lutym przyszłego roku.
W Polsce sukcesywnie są zaostrzane przepisy dotyczące ogrzewania domów i mieszkań. Jako pierwszy uchwałę antysmogową przyjął przez Sejmik Województwa Małopolskiego już na początku 2016 roku, a definitywny zakaz palenia węglem i drewnem w Krakowie obowiązuje od września 2019 roku.
Kolejne województwa coraz bardziej zaostrzały przepisy, odpowiednio je dopasowując do liczby mieszkańców, gęstości zaludnienia i stopnia zanieczyszczenia powietrza. W tej chwili tylko dwa województwa nie przyjęły żadnych uchwał antysmogowych — Podlaskie i Warmińsko-Mazurskie
— Jesteśmy jednym z dwóch województw, które nie mają uchwały antysmogowej, więc myślę, że już czas najwyższy takie regulacje wprowadzić. To, że w naszym regionie jest dość czyste powietrze w skali kraju to nie oznacza, że sytuacja w regionie jest idealna, bo są dni, gdzie wskaźniki są tragiczne — mówi przewodnicząca sejmiku Bernadeta Hordejuk. — Wszystkim nam zależy, żebyśmy żyli w czystym środowisku. Powinniśmy walczyć o środowisko dla przyszłych pokoleń, które będą dłużej chodzić po tym świecie niż my — podsumowuje.
Projekty dwóch ustaw antysmogowych zostały przedstawione do konsultacji społecznych. Zapoznać się z nim można na oficjalnej stronie Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Urzędnicy zaproponowali dwa osobne projekty uchwał, jeden odnoszący się do miast, drugi do wsi. Każdy mieszkaniec regionu niezależnie od zamieszkania może się z nimi zapoznać i zgłosić ewentualne uwagi lub wnioski.
Rozdział na dwie strefy jest spowodowany dostępem do różnych źródeł ogrzewania budynków takich jak sieci ciepłowniczy i gaz. Dwa projekty uchwał są również zdeterminowane zamożnością mieszkańców, którzy nie zawsze są w stanie sobie pozwolić na wymianę pieców.
Nakaz wymiany pieców nie będzie natychmiastowy. Właściciele domów używających pieców na paliwa stałe będą mieli kilka lat na rozłożenie inwestycji w czasie. Obecnie każdy odbiorca indywidualny może skorzystać ze specjalnych programów, które umożliwiają wysokie dofinansowanie na wymianę starego, wysokoemisyjnego pieca na paliwo stałe.
— Przeanalizowaliśmy lata 2014-2019 pod względem zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na zdrowie ludzi i środowisko. Niestety, często obserwujemy przekroczenia substancji szkodliwych, co zależy od pór roku, intensywności zimy, oraz miejsc, w których były wykonywane pomiary. Te zanieczyszczenia pochodzą głównie z opalania paliwami stałymi. Dysponujemy danymi odnośnie wpływu tych substancji na zdrowie człowieka. Można stwierdzić, że zanieczyszczone powietrze to „cichy zabójca” — zwracała uwagę w maju radna wojewódzka Jolanta Piotrowska w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską".
Obecnie woj. warmińsko-mazurskie jest jednym z dwóch w skali Polski, które nie posiada żadnych regulacji antysmogowych. Z wypowiedzi specjalistów z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego Podlaskiego Radia Białystok wynika, że póki co sąsiednie województwo nie planuje jeszcze wprowadzać uchwały antysmogowej.
Uchwała zamianę pieców wysokoemisyjnych na te bardziej ekologiczne. Palenie w piecach drewnem i węglem zostanie czasowo ograniczone na rzecz paliwa gazowego, gazu płynnego i lekkiego oleju opałowego, czyli paliw bardziej ekologicznych.
— W końcu! — komentuje Karol Okuniewicz z lokalnych struktur Zielonych — Dokumenty unijne, do których te ustawy się odwołują, opracowano w 2005. Ich praktyczna implementacja była realizowana priorytetowo krajach UE, które cenią sobie środowisko i zdrowie swoich obywateli już w latach 2008-2011, mimo że dokument narzucający te przemiany, tzw. dyrektywa Ecodesign, obowiązuje od 01.01.2020 r. Dostosowujemy nasze standardy dwa lata po terminie, a zapóźnienie w kwestii ochrony środowiska — i powiedzmy to sobie szczerze, w kwestii ochrony zdrowia i życia mieszkańców — ma szansę jeszcze się pogłębić. Wszystko dlatego, że realizacja najważniejszych postanowienia dla tych dokumentów, czyli podwyższenie wymagań środowiskowych dla instalacji grzewczych przypada na 2030 r. dla miast i nawet 2035 r. dla wsi.
I dodaje: — Można zatem policzyć, że względem Unii Europejskiej w dziedzinie czystego powietrza jesteśmy ćwierć dekady do tyłu. Pozostaje pytanie: Dużo tam jeszcze takich dyrektyw, które służą zdrowiu obywateli, czystości powietrza i wody czy np. jakości żywności, które już dawno temu powinny były być wprowadzone?
Poprosiliśmy o komentarz eksperta z Polskiego Alarmu Smogowego, organizacji, która zajmuje się wykrywaniem zanieczyszczeń powietrza i promowaniu działań nastawionych na ekologię.
— Podstawową korzyścią z wprowadzenia uchwał antysmogowych jest poprawa jakości powietrza w regionie. Jeśli uda się wymienić najgorsze kotły do 2027 roku w miastach i 2029 we wsiach to wtedy bardzo znacznie poprawi się jakość powietrza — komentuje Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego — W Polsce około 50% smogu pochodzi z tzw. kopciuchów, czyli kotłów na paliwo wysokoemisyjne. W okresie zimowym na Warmii i Mazurach ten odsetek rośnie do ponad 90% bo odsetek przemysłu i samochodów na drogach w porównaniu z resztą kraju jest dość niski. Szacuje się, że około 45 tys. Polek i Polaków rocznie umiera na choroby spowodowane złą jakością powietrza. Są to głównie choroby płuc i serca, związane z ich niewydolnością. Wprowadzenie odpowiednich regulacji antysmogowych może to zmienić.
I dodaje: W uchwałach antysmogowych na Warmii i Mazurach upatruję również bardzo ciekawą formę biznesu. Obecnie sezon turystyczny w tym regionie Polski trwa tylko latem. Jeśli jakość powietrza byłaby tu krystalicznie czysta, to województwo mogłoby się reklamować jako miejsce w którym można oddychać pełną piersią. Myślę, że turyści z regionów o gorszej jakości powietrza, jak na przykład Śląsk mogliby chętnie korzystać z takiej formy rekreacji.
Karol Grosz
k.grosz@gazetaolsztynska.pl
k.grosz@gazetaolsztynska.pl
Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych
Zaloguj się lub wejdź przez
Darek #3086662 1 sty 2022 15:06
Smog jest tylko i wyłącznie w ich głowach! Proszę przeczytać raport GIOS nt. zanieczyszczeń - jesteśmy liderem nie tylko w Polsce ale także UE. Tylko w trzech miejscach pomiarowych minimalnie przekroczono limit jednego z wielu monitorowanych zanieczyszczeń. Pozostałe z nawiązką mieszczą się w ustanowionych przez UE normach. A to oznacza, że jakość powietrza NIE ZAGRAŻA zdrowiu ludzi! Gadka o dniach gdy powietrze jest fatalne także oderwana od oficjalnych danych pomiarowych. W/g nich w Elblągu były tylko 4 dni w roku gdy powietrze nie spełniało normy PM10, w Olsztynie 6 dni, najbardziej zanieczyszczone 20 dni przy normie dopuszczającej 35 dni. Bajką jest, że latem mamy czyste powietrze bo były przekroczenia normy O3. Za to faktem jest szybka poprawa jakości powietrza pomimo braku gniotów zwanych "uchwałami antysmogowymi". Jedyne przekroczenie norm dot. benzo(alfa)pirenu jest nieznaczne i z roku na rok spada. W 2018r w Iławie i Nidzicy wynosiło 3.3 ng, a w 2020 spadło do 2. W minionym może być poniżej 2 ng, a dla zachowania normy wystarczy mniej niż 1.5 ng. Inne miasta w normie. Tą ustawą likwidujecie najtańsze źródło ciepła jakim jest drewno i zmuszacie ludzi do używania najdroższego gazu. Wiele osób pracuje w przemyśle drzewnym i leśnictwie gdzie sprzedaż drewna na opał daje dodatkowy zysk. Pozbawiacie ich w ten sposób pracy. W imię czego skoro OFICJALNE dane GIOS mówią, że mamy czyste powietrze? Proszę każdego mieszkańca o oprotestowanie tej ustawy w całości, jest wyjątkowo szkodliwa pod każdym względem!
Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz