Węzeł przesiadkowy Olsztyn-Śródmieście coraz bliżej

2021-12-28 16:08:13(ost. akt: 2021-12-28 17:33:08)
Olsztyn Śródmieście

Olsztyn Śródmieście

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Formalności dotyczące budowy węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście trwały prawie cztery lata. Przed świętami w końcu zamknięto ten etap i już niedługo ruszą prace w centrum Olsztyna.
Początkowy etap przygotowań nie należał do najłatwiejszych: — Dawno nie nadzorowałem inwestycji, której realizacja napotkałaby po drodze tyle przeszkód — mówi Andrzej Karwowski z Urzędu Miasta w Olsztynie.

Pierwsze problemy pojawiły się już w 2018 roku, kiedy między ulicą Partyzantów a Komendą Wojewódzką Policji, ulicą 1 Maja i torami kolejowymi odnaleziono pozostałości po cmentarzu ewangelickim zlikwidowanym w latach 60. ubiegłego wieku.

— Okazało się, że został on zlikwidowany tylko powierzchownie i wciąż są tam nie tylko elementy nagrobków, ale także szczątki osób, które zostały tam pochowane w XIX i na początku XX wieku — dodaje Karwowski. — To otworzyło ścieżkę do porozumienia trójstronnego z Parafią Ewangelicko-Augsburską i Stowarzyszeniem Święta Warmia. Nad ostatecznym kształtem tego dokumentu dyskutowaliśmy kilka miesięcy, aż udało się wypracować takie zapisy, na które zgodziły się wszystkie strony. Określiły one docelowy wygląd tego miejsca, które w pełnym poszanowaniu dla jego historii uczytelni ten teren.

Te ustalenia zostały wykorzystane w projekcie architektonicznym, dzięki któremu Olsztyn uzyskał pozwolenie na realizację tej inwestycji. Wydawało się, że już będzie z górki, ale to nie był koniec problemów. Jeden z mieszkańców złożył odwołanie do wojewody i cała procedura musiała zostać powtórzona. Następnie przedstawiciele PKP postanowili przebudowywać linię Olsztyn-Działdowo i złożyli wniosek o decyzję lokalizacyjną, która ingerowała w część zaplanowanej przez miasto inwestycji. Potrzeba więc było kolejnych uzgodnień, koordynacji robót z kolejarzami i po uzyskaniu zgody PKP ponownie można było procedować uzyskanie pozwolenia na realizację węzła przesiadkowego Olsztyn-Śródmieście. Tuż przed świętami podjęto ostateczną decyzję. Jeszcze zimą rozpoczną się pierwsze prace!

Fot. olsztyn.eu

— Na początek wyburzymy około 50 garaży, które znajdują się na tym terenie — opisuje Karwowski. — Zima sprzyja takim pracom, bo rozbiórka w tym okresie wiąże się z mniejszym zapyleniem, które nieuchronnie towarzyszy wyburzaniu.

Następne będą prace ziemne. Zostanie dokończona kanalizacja deszczowa na tym terenie, co jest bardzo ważne dla okolicznych mieszkańców i przedsiębiorców. Bez odpowiednio przygotowanej kanalizacji w przyszłości mogłoby dochodzić do zalewania okolicznych budynków. Kanalizacja wyznaczono w sugerowanym przebiegu alei cmentarnej, a po wyburzeniu garaży będzie można przeprowadzić odkrywki archeologiczne, które potwierdzą jej przebieg. Docelowo aleja będzie będzie ciągiem pieszo-jezdnym oraz dojazdem do miejsc parkingowych dla osób z niepełnosprawnościami i do zaplecza KWP.

Wykonawca będzie miał za zadanie utworzyć park z elementami upamiętniającymi dawny cmentarz. Powstanie tam m. in. Pawilon Pamięci i lapidarium oraz specjalne ścianki upamiętniające ponad 1300 pochowanych tam mieszkańców Olsztyna. Nie zabraknie także ławeczek i innej małej architektury oraz miejsca do montażu stacji roweru miejskiego. Dodatkowo wykonane zostaną różnego rodzaju kompozycje i nasadzenia zieleni.

Wartość umowy to ponad 4,6 mln zł brutto. Większość pokryją środki unijne.

Źródło: olsztyn.eu