Jeden z dwóch projektów pilotażowych województwa będzie w Bartoszycach

2021-12-28 12:00:00(ost. akt: 2021-12-28 09:35:40)
Alicja Agata Lemiesz, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Maltańskich w Bartoszycach

Alicja Agata Lemiesz, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Maltańskich w Bartoszycach

Autor zdjęcia: arch. SOSW w Bartoszycach

OŚWIATA || W województwie warmińsko-mazurskim powstaną tylko dwa ośrodki pilotażowe Specjalistycznych Centrów Wspierających Edukację Włączającą (SCWEW). Jeden z nich powstanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bartoszycach.
O projekcie rozmawiamy z Alicją Agatą Lemiesz, dyrektorem Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kawalerów Maltańskich w Bartoszycach.

— Czym jest edukacja włączająca?
— To systemowe, wielowymiarowe i wielokierunkowe podejście do edukacji, które umożliwia włączenie dzieci i uczniów ze zróżnicowanymi potrzebami edukacyjnymi w edukację. Z jednej strony uwzględnia optymalny rozwój i zasoby osoby uczącej się (jej możliwości, potrzeby, zdolności), a z drugiej określa i niweluje bariery w procesie edukacji związane m.in. z dostępnością środowiska uczenia się. Model ten zakłada, że uczeń jest aktywnym i pełnoprawnym uczestnikiem procesu, ma poczucie przynależności do społeczności lokalnej. Dzięki stworzeniu właściwych warunków uczniowie z różnymi rodzajami niepełnosprawności będą mogli więc korzystać z edukacji w ogólnodostępnej placówce.

— Nauczanie indywidualne i klasy integracyjne nie sprawdzają się?
— Warto spojrzeć na to inaczej – przedszkole czy szkoła ogólnodostępna w ujęciu edukacji włączającej ma być podstawową formą organizacji kształcenia dla wszystkich osób uczących się, w tym z niepełnosprawnościami. Ma ona być przyjaznym środowiskiem organizacyjnym i społecznym, które będzie sprzyjać indywidualnemu rozwojowi każdego uczestnika. Jest to zupełnie nowe podejście do nauczania, a nasz ośrodek będzie pilotażowo wdrażał je w życie. Dlatego więc powstał zespół SCWEW, w którego skład wchodzą lider, eksperci: ds. edukacji włączającej, informacji i ewaluacji, technologii wspomagających oraz specjaliści i nauczyciele, którzy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z nauczycielami placówek ogólnodostępnych.

— Na czym polega udział SOSW w projekcie?
— Nawiązaliśmy współpracę z sześcioma placówkami oświatowymi w powiecie, od przedszkola, aż do szkół ponadpodstawowych. Jako SCWEW udzielimy wsparcia w zakresie działań na rzecz wdrażania edukacji włączającej, w tym działań informacyjnych, prowadzenia zajęć modelowych czy konsultacji eksperckich. Lokalnie wspierać nas będą m.in. Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. W ramach pilotażu, który potrwa dwa lata, przeprowadzimy kampanię informacyjną i wypracujemy modelowe rozwiązania, które później będą szerzej wykorzystane. Uruchomimy także wypożyczalnię specjalistycznego sprzętu, który będzie udostępniany placówkom biorącym udział w projekcie. Trzeba zauważyć, że w naszym województwie są tylko dwa tego typu ośrodki. Jest to więc niewątpliwie sukces SOSW w Bartoszycach.

dar