Dzień Powstania Wielkopolskiego: inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania

2021-12-27 08:14:46(ost. akt: 2021-12-27 10:03:05)
Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania

Inscenizacja przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania

Autor zdjęcia: PAP

Kilkaset osób wzięło udział w niedzielę w inscenizacji przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania w przeddzień wybuchu powstania wielkopolskiego. W poniedziałek obchodzony będzie po raz pierwszy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu i było największym zwieńczonym zwycięstwem zrywem niepodległościowym na terenie zaborów. Dzień przed insurekcją do stolicy regionu przyjechał, tłumnie witany przez mieszkańców, Ignacy Jan Paderewski.

W niedzielę o godz. 16 na Dworzec Letni w Poznaniu wjechał zabytkowy pociąg witany przez kilkuset poznaniaków okrzykami: Vivat Paderewski! Część ze zgromadzonych miała ze sobą flagi państwowe i chorągwie powstania wielkopolskiego.

W rolę przybyłego do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego po raz kolejny wcielił się aktor Teatru Nowego Andrzej Lajborek. Po inscenizacji zebrani wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne i kolędy.

Zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski zaznaczył w swoim przemówieniu do zebranych na Dworcu Letnim, że w poniedziałek po raz pierwszy rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego będzie obchodzona jako święto państwowe. "Mamy inscenizację, mamy święto narodowe, brakuje teraz tylko i wyłącznie kropki nad i, czyli budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego" – powiedział.

Po godz. 17 chętni mogli wyruszyć wraz z I. J. Paderewskim zabytkowym pociągiem do podpoznańskiego Swarzędza, gdzie zaplanowano dalszy ciąg wydarzenia w tym m. in. koncert kolęd.

Inscenizacja przyjazdu Paderewskiego, organizowana od ponad 30 lat, jest inicjatywą Poznańskiego Chóru Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego. Niedzielne wydarzenie współorganizowały samorządy województwa wielkopolskiego i Poznania, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości oraz Koleje Wielkopolskie.

W listopadzie prezydent Andrzej Duda podpisał w Poznaniu ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Główne uroczystości w 103. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego odbędą się w stolicy Wielkopolski 27 grudnia. Ich organizatorem jest samorząd województwa. W poznańskich obchodach weźmie udział m.in. prezydent Andrzej Duda.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu. W pierwszym okresie walk, do końca roku, Polakom udało się zdobyć większą część stolicy regionu. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone 6 stycznia, kiedy przejęto lotnisko Ławica, a w polskie ręce wpadło kilkaset samolotów. Do połowy stycznia wyzwolono też większą część Wielkopolski.

Zdobycze powstańców potwierdził rozejm w Trewirze, podpisany przez Niemcy i państwa ententy 16 lutego 1919 r. W myśl jego ustaleń, front wielkopolski został uznany za front walki państw sprzymierzonych. Ostateczne zwycięstwo przypieczętował podpisany 28 czerwca 1919 r. traktat wersalski, w wyniku, którego do Polski powróciła prawie cała Wielkopolska.(PAP)

Szymon Kiepel / PAP