Stacja Socjalna Joannitów w Bartoszycach. Znamy koszty jej funkcjonowania

2021-12-27 08:30:00(ost. akt: 2022-01-15 13:51:45)
Sekretarz Miasta Robert Pająk udzielił odpowiedzi w sprawie "Joannitów"

Sekretarz Miasta Robert Pająk udzielił odpowiedzi w sprawie "Joannitów"

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

SAMORZĄD || Plany zakończenia działalności Stacji Socjalnej Joannitów wzbudziły zainteresowanie czytelników. Otrzymaliśmy częściową odpowiedź na temat kosztów funkcjonowania Stacji i ilości realizowanych przez nią usług. Przedstawiamy dane.
W listopadzie pisaliśmy o planach zakończenia działalności Stacji Socjalnej Joannitów. Podczas sesji Rady Miasta, która odbyła się 25 listopada Burmistrz Piotr Petrykowski poinformował, że "z roku na rok te potrzeby były, co mnie oczywiście cieszy, coraz mniejsze, coraz mniej osób przychodzących, potrzebujących.” Burmistrz zaznaczył również, że po rekomendacja, uwagach Regionalnej Izby Obrachunkowej mogliśmy zachować status quo, gdy panie, które obsługiwały tę stację były urzędnikami i w takiej formie zostały zatrudnione.

Przesłaliśmy do Urzędu Miasta w Bartoszycach trzy pytania.
— Ile osób korzystało z wsparcia?
— Jakie koszty ponosił Urząd Miasta w Bartoszycach?
— O jakich rekomendacjach i uwagach mówił podczas XLVI sesji Rady Miasta Bartoszyce burmistrz Piotr Petrykowski?

Z informacji opublikowanych w 2014 roku wynika, że w latach 2005-2013 z wsparcia Stacji Socjalnej Joannitów korzystało 4-5 tys. osób, a stacja na rzecz samych Bartoszyc wykonywała około 2.891 usług rocznie. Nie dostaliśmy danych nt. ilości osób w podziałem na lata (2019-2021). Z otrzymanej informacji wynika, że Stacja zrealizowała 6 tysięcy usług na rzecz mieszkańców Bartoszyc. Nie podano liczby osób korzystających z pomocy. Jak informował Urząd Miasta na swojej stronie w 2014 roku, wcześniej było to średnio 2.891 usług rocznie. Spadek wyniósł więc 30 procent.

Fot. Urząd Miasta Bartoszyce / redakcja

Łączne koszty utrzymania Stacji Socjalnej Joannitów w latach 2019-2021 wyniosły 452.644,01 złotych. Dodatkowo stacja została zwolniona z opłaty za najem lokalu (szacunkowo w okresie 3 lat 40 tys. złotych). Łączne, roczne koszty, które ponosił budżet miasta w latach 2019-2021 wyniosły 164.214,67 złotych. Każda usługa, zrealizowana na rzecz mieszkańców Bartoszyc kosztowała więc budżet miasta Bartoszyc około 75, a z czynszem 82 zł.

Koszty, które z tytułu działalności Stacji Socjalnej Joannitów ponosił Urząd Miasta dotyczyły wynagrodzeń i czynszu za pomieszczenia. Wyposażenie, którym dysponowała Stacja zostało przekazywane bezpłatnie przez Zakon Joannitów. W pierwszych 10 latach działalności stacji do Bartoszyc trafił sprzęt o szacunkowej wartości prawie 5 milionów złotych, (średnio 500 tys. złotych rocznie). Oznacza to, że wartość otrzymanego w dziesięciu latach działalności Stacji sprzętu była trzykrotnie wyższa, niż wydatki poniesione przez budżet miasta.

Nie otrzymaliśmy rekomendacji Regionalnej Izby Obrachunkowej, na które powoływał się burmistrz Piotr Petrykowski. W odpowiedzi otrzymaliśmy skan projekt Uchwały RIO o budżecie na 2022 rok, w których wspomnianych rekomendacji nie ma. Chcąc wykluczyć jakiekolwiek wątpliwości ponownie zapytaliśmy Urząd Miasta o rekomendacje, na które powołał się burmistrz Piotr Petrykowski. Otrzymaliśmy odpowiedź od Sekretarza Miasta Roberta Pająka, że Urząd Miasta Bartoszyce udzielił już wszelkich żądanych informacji. Nie poznaliśmy więc wspomnianych przez burmistrza Piotra Petrykowskiego rekomendacji, które nie pozwalają na zatrudnienie przez samorząd pielęgniarek.
dar