Komisja Europejska uruchamia procedurę naruszeniową przeciwko Polsce. Chodzi o Trybunał Konstytucyjny

2021-12-23 12:42:35(ost. akt: 2021-12-23 12:55:21)
Parlament Europejski w Brukseli

Parlament Europejski w Brukseli

Autor zdjęcia: Beata Brokowska

Komisja Europejska poinformowała o uruchomieniu przeciwko Polsce procedury w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego w związku z orzecznictwem polskiego Trybunału Konstytucyjnego.
Zdaniem Brukseli orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego narusza ogólne zasady niezawisłości.

— Zdaniem Komisji polski Trybunał Konstytucyjny naruszył art. 19 pkt 1 Traktatu o Unii Europejskiej poprzez swoje dwa ostatnie orzeczenia. W konsekwencji tych orzeczeń osoby stające przed polskim sądem nie mają pełnych gwarancji opisanych w tym artykule. Uważamy, że to orzecznictwo narusza ogólne zasady niezawisłości, nadrzędności, skuteczności i jednolitości stosowania prawa unijnego oraz wiążących skutków orzeczeń TSUE — argumentował decyzję Komisji Europejskiej Paolo Gentiloni, komisarz UE ds. gospodarki na konferencji prasowej.

I dodał: Uważamy również, że (polski) TK nie spełnia już wymogu niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na mocy prawa, czego wymaga traktat. Unia Europejska jest wspólnotą wartości i prawa. Prawa Europejczyków na mocy traktatów muszą być chronione bez względu na to, gdzie żyją w Unii Europejskiej

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Lex #3087339 11 sty 2022 08:57

    Nie można zarzucić wadliwości orzeczeniom tylko dlatego, że się ich nie rozumie. Od dłuższego czasu słyszę lament ze strony KE i TSUE na temat niepraworządności w RP. A na czym ona polega? Otóż na tym, że "ci państwo" nie potrafią uznać demokratycznych wyborów w jednym z krajów członkowskich. Nie ma tu znaczenia to, czy podoba mi się ten wybór, czy nie. On taki po prostu jest. Zmiany można dokonać przy urnach wyborczych.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Paul Mark . #3086634 31 gru 2021 21:27

    Oczywista oczywistość trybunał wybrany demokratycznie i w zgodzie z Polską Konstytucją musi być nieprawidłowy.Natomiast sędziowie złodzieja i łapowkarze z UE to wzór cnót wszelakich ,oczywiście wybierani politycznie by można nimi łatwo sterować .Polscy przestępcy zwani sędziami specjaliści od zadym KOD PO wskie popychla które są uniewinniani a to za złodziejstw pieniędzy pen driwe czy sądzący najsztubów cimoszów itp łachudry.Yo niezawiśli jak stefcio michnik i wieku krwawych oprawców z stanu wojennego. Takie stanowisko w tej sprawie jak też Turowa i wielu innych to prawny bandytyzm.

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz