W przyszłość możemy patrzeć z optymizmem

2021-12-22 14:42:13(ost. akt: 2021-12-22 14:56:01)
konferencja "Zdrowe życie" w Lidzbarku Warmińskim

konferencja "Zdrowe życie" w Lidzbarku Warmińskim

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Docierające do nas codziennie nowe informacje o kolejnych podwyżkach mogą budzić uzasadniony niepokój o najbliższą przyszłość. Mimo to mieszkańcy Warmii i Mazur mają powody do optymizmu.
Podczas listopadowego Kongresu Przyszłości marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin powiedział: — Region warmińsko-mazurski bardzo mocno aspiruje, pragnie rozwoju, realizuje strategię społeczno-gospodarczego rozwoju. — Słowa te znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości. Sukcesywnie samorząd, we współpracy z lokalnym biznesem, realizuje kolejne punkty strategii rozwoju województwa.

JEDEN Z NAJLEPSZYCH W KRAJU

Jednym z najważniejszych elementów, który zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19 ma krytyczne znaczenie dla funkcjonowania regionu, jest ochrona zdrowia. Choć to jedna z najtrudniejszych dziedzin i jeszcze wiele zostało do zrobienia, to są przykłady, które warto nagłaśniać. Takim na pewno jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy. — Olsztyński szpital dziecięcy jest jednym z najlepszych w kraju. — Najważniejsze inwestycje, które stanowiły kroki milowe w rozwoju szpitala, to te, które zrealizowaliśmy przy wsparciu środków z Unii Europejskiej — mówi jego dyrektor, Krystyna Piskorz-Ogórek. — Leczymy pacjentów nie tylko z województwa warmińsko-mazurskiego, ale dzieci z całej Polski, gdy chodzi m.in. o wady wrodzone części twarzowej czaszki, kompleksowe leczenie skolioz. Mamy również zakresy leczenia, w których szpital stanowi poziom referencyjny w Europie, jest to ośrodek CRANIO diagnozujący i leczący wady części twarzowej czaszki i ośrodek ITHACA , który zajmuje się leczeniem chorób zarówno neurorozwojowych i neurogenetyki. W tych przypadkach mamy pacjentów też z Europy, prowadzimy konsultacje online i przyjmujemy wizyty szkoleniowe lekarzy specjalistów ze szpitali w Europie.

ZDROWIE KOSZTUJE

Inwestycje w zdrowie, choć są jednym z najpotrzebniejszych, należą jednocześnie do tych najkosztowniejszych. Dlatego rozmawiając o przyszłości tej dziedziny, nie sposób uciec od pytania, czy na ochronę zdrowia na Warmii i Mazurach będą odpowiednie pieniądze. Zapytaliśmy Marcina Kuchcińskiego, wicemarszałka województw, czy w nowej perspektywie finansowej na lata 2021 -2027 będą Fundusze Europejskie na służbę zdrowia w regionie? — Obecnie jesteśmy na etapie reprogramowania tych funduszy, które zostały jeszcze z RPO 2014-2020. Jak tylko dostaniemy zgodę Komisji Europejskiej, to liczę, że zrealizujemy projekty z list rezerwowych, chodzi tu przede wszystkim o projekty dotyczące szpitali powiatowych. Co do pieniędzy z nowej perspektywy, to przewidujemy kolejne środki na infrastrukturę zdrowotną. Na dziś jest to 17 mln euro, to oczywiście propozycja do dyskusji. Nie jest to ostateczna kwota i być może będzie to więcej — podkreśla wicemarszałek.

Na to, że wspomniana kwota będzie wyższa, szanse są duże. Wszystko za sprawą “Zdrowego życia”, czyli nowej inteligentnej specjalizacji naszego województwa, która w niedługim czasie zostanie sformalizowana. — Wszystkie dokumenty już mamy. Trwają ostatnie ustalenia. Myślę, że w najbliższym czasie ogłosimy, że przyjęliśmy kolejną już czwartą inteligentną specjalizację [Zdrowe życie]. Chcemy wykorzystać nasze środowisko, piękną przyrodę, ale przede wszystkim infrastrukturę hotelową, by przygotować ofertę, która pozwoli wydłużyć sezon turystyczny na Warmii i Mazurach. A z drugiej strony zwiększy też dostępność naszym mieszkańcom do profilaktyki, do badań, a w konsekwencji do pomocy specjalistów. — Wiele wskazuje na to, że niedługo poznamy konkretne założenia i plany dotyczące nowej strategii. — Przyjdzie czas, kiedy przedstawimy pełną ofertę, pełen zakres nowej inteligentnej specjalizacji. Pracujemy nad tą ofertą, rozmawiamy z naszymi partnerami, którymi jest nie tylko branża hotelową, ale firmy, które produkują sprzęt medyczny. Bo tu w grę wchodzi diagnostyka, dietetyka, ale też opieka specjalistów. Na profilaktykę też będą środki z Funduszy Europejskich dla Warmii i Mazur. Będą też środki z budżetu województwa na in vitro. W tym roku przeznaczyliśmy na to 210 tys. zł. Ze wsparcia skorzystało 42 par. I są już pierwsze ciąże. W przyszłym roku na ten program chcemy przeznaczyć nieco większą kwotę, bo cieszy się naprawdę ogromnym zainteresowaniem — zapowiada Marcin Kuchciński.


Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Grzes #3086154 27 gru 2021 02:24

  Na sali same dziadki (wyborcy pis), a oni trują o szpitalu dziecięcym.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. Never #3086008 23 gru 2021 17:33

  jak dostanę podobnie do premiera działkę za 14 milionów też będę optymistą :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark . #3085828 22 gru 2021 15:16

  Patrzą z optymizmem bo dostaje jeden z drugim 20 tyś na miesiąc ,oczywistej dywersji gospodarczej i społecznej.Natomiast normalny i bezpartyjny mieszkaniec tego upodlonego ekonomicznie regionu ,nie związany z tą bandą PO PSL SLD KOD i dewiantami, nie dość że nie dostali 100% podwyżki to jeszcze nie wyrównano im inflacji.Czyli po staremu banda się wyżywi,reszta na szczawiu i mirabelkach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)