Fotoradary w Olsztynie być może za dwa lata. I to w optymistycznej wersji

2021-12-22 09:10:01(ost. akt: 2021-12-22 11:27:52)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Za fotoradary w Olsztynie nie odpowiada ratusz ani podległe mu jednostki. O tym, gdzie będzie stać urządzenie, decyduje Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Miasto kilkakrotnie starało się przejąć fotoradary, ale bez sukcesu.
Po tragicznym wypadku na skrzyżowaniu ul. Bałtyckiej z ul. Rybaki w Olsztynie, w którym zginęło młode rodzeństwo, radny Mirosław Arczak złożył do prezydenta Olsztyna interpelację z pytaniem, czy miasto podejmie działania w sprawie rozmieszczenia fotoradarów.

Zdaniem radnego fotoradar na ul. Bałtyckiej może przyczynić się do zwiększenia bezpieczeństwa na tym odcinku drogi. Kierowcy wiedząc, że mogą zapłacić wysoki mandat, będą zdejmowali nogę z gazu, co przełoży się na zmniejszenie liczby wypadków i kolizji drogowych. Mirosław Arczak zwraca również uwagę, że w Olsztynie jest dużo więcej miejsc, gdzie przekroczenia dozwolonej prędkości są codziennością.

Jako lekarstwo na regularne łamanie przepisów ruchu drogowego radny Arczak wskazuje: znaczne zagęszczenia sieci punktów pomiaru prędkości, niskiej tolerancji dla przekroczeń prędkości nawet o kilkanaście kilometrów na godzinę oraz wypracowania sprawnego systemu poboru nałożonych mandatów. Do tego, należy każdą inwestycję drogową (w tym także przebudowy, a nawet remonty) analizować szczególnie pod kątem utrzymywania właściwej prędkości przez występujące tam pojazdy.

Prezydent odpowiada: To niemożliwe


Miejski system bezpieczeństwa ruchu drogowego nie diagnozuje przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości. Prezydent zwraca uwagę, że jest to zadaniem policji, która zbiera takie dane i podejmuje odpowiednie kroki.

Przedstawiciele ratusza dwukrotnie rozmawiali z Głównym Inspektoratem Transportu Drogowego w sprawie przejęcia fotoradarów ITS i wydawania decyzji o ich rozmieszczeniu. Pierwszy raz od września 2015 roku do czerwca 2016, natomiast drugi w październiku 2021 roku. Obie próby rozmów zakończyły się niepowodzeniem, a w 2021 roku miasto otrzymało odpowiedź, że [ponowna analiza ewentualnego rozszerzenia systemu o urządzenia zainstalowane w Olsztynie będzie możliwa po kompletnym wdrożeniu nowego projektu w 2023 roku. Powodem jest realizowany teraz przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego projekt, który nie może zostać przerwany.

Karol Grosz

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. olsols #3085981 23 gru 2021 12:37

    Tak jak z wykrywaniem przejazdu na czerwonym. Zapłacono za funkcjonalność ITSa, mandatów nie da się wystawić. Nic się nie da w Olsztynie.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. zasx #3085793 22 gru 2021 11:40

    Potrzebne to jak kot do budy...

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz