Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie wysyła w świat muzyczną pocztówkę

2021-12-21 20:13:33(ost. akt: 2021-12-21 19:02:59)
Świąteczny teledysk UWM

Świąteczny teledysk UWM

Autor zdjęcia: Jan Karbowski/ UWM

Choć za sprawą zdalnych zajęć Kortowo ostatnio opustoszało, wyśpiewane świąteczne życzenia są sposobem na to, by studenci i naukowcy poczuli się, jak w "normalnych" czasach.
Rektorzy oraz dziekani Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego nagrali świąteczny teledysk.

– „Kortowskie święta” to życzenia od władz uniwersytetu i dziekanów dla wszystkich pracowników i studentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, ale także dla innych uniwersytetów i szkół wyższych — mówi prof. Benedykt Błoński, dyrygent i dziekan Wydziału Sztuki.

Pomysł podsunęła prof. Mariola Grzybowska-Brzezińska, dziekan Wydziału Nauk Ekonomicznych, zainspirowana słynną piosenką o karpiu, pojawiającą się przed świętami w radiu. Podchwycili go artyści z Instytutu Muzyki Wydziału Sztuki.

— Pomysł bardzo spodobał się rektorowi prof. Jerzemu Przyborowskiemu. Na początku grudnia spotkaliśmy się w studiu nagrań na naszym wydziale i w ciągu jednego popołudnia nagraliśmy świąteczny teledysk. To była fantastyczna zabawa! — mówi prof. Benedykt Błoński, dziekan Wydziału Sztuki, który tym razem nie stał za pulpitem dyrygenckim, ale włączył się do chóru. — Dużo pozytywnej energii, optymizmu. Jesteśmy spragnieni przebywania ze sobą, a nie mieliśmy możliwości spotykania się, bo do niedawna wszystkie zebrania odbywały się online. Wszyscy byli zaangażowani, wszyscy bardzo ładnie zaśpiewali! — podkreśla, śmiejąc się prof. Błoński.

Fot. Jan Karbowski

Muzykę do utworu „Kortowskie święta” skomponował Tomasz Szymuś, autorem żartobliwego tekstu jest Bartosz Wąs.

— To nie jest typowa pastorałka, akcenty świąteczne są w zasadzie tylko we wstępie. Tekst powstał w ciągu 2-3 tygodni, muzykę komponowałem kilka tygodni. Sam gram na fortepianie typowo kolędowy wstęp — dodaje Tomasz Szymuś.
Trzymana w tajemnicy niespodzianka miała premierę podczas posiedzenia Senatu UWM. Teledysk „Kortowskie święta” można oglądać na stronie internetowej uniwersytetu.

Nad całością nagrania czuwał prof. Marcin Wawruk, dźwięk realizował dr Adam Rosiński. Autorem teledysku jest Maciej Łojewski z Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM.


mh, opr. UWM