Choinka z listem w butelce. W Bibliotece Uniwersyteckiej stanęła butelkowa choinka

2021-12-21 16:44:34(ost. akt: 2021-12-21 17:00:18)

Autor zdjęcia: BU/materiały prasowe

W Bibliotece Uniwersyteckiej UWM po raz 10 stanęła niezwykła choinka. Tym razem pracownicy Biblioteki Uniwersyteckiej UWM postanowili wesprzeć ideę zero waste i zaapelować o dbałość o środowisko.
Motywem przewodnim tegorocznej ponad 2-metrowej konstrukcji stał się symboliczny list w butelce. Wiadomość umieszczona w plastikowym sercu, skierowana jest do każdego z nas i jest swoistego rodzaju manifestem klimatycznym. Tegoroczna konstrukcja składa się z ponad 620 półtoralitrowych butelek, mierzy ponad 2 metry i waży około 26 kg. Właśnie tyle plastiku, według danych z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, statystyczny Polak zużywa w ciągu dwóch miesięcy.

W środku umieszczono karty publikacji, które wycofano z użytku w dawnych bibliotekach Uniwersytetu, czyli Akademii Rolniczo-Technicznej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej. Zwoje umieszczone w butelkach zawierają teksty w różnych językach i dotyczą różnych dziedzin nauki. Choinkę dopełniają uniwersyteckie barwy umieszczone za pomocą szaro-zielono-niebieskich korków. Sztuczny i zużyty materiał przypominać ma o tym, jak ważna jest troska o naszą planetę.

— Inspiracją tegorocznej konstrukcji było wsparcie inicjatyw, które miały na celu edukowanie i motywowanie do działań na rzecz obniżania emisji CO2 — informuje Katarzyna Bikowska z Biblioteki Uniwersyteckiej, która wraz z zespołem odpowiadała za konstrukcję.Konstrukcje świąteczne Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie to już bożonarodzeniowa tradycja. Rozpoczęta w grudniu 2011 roku choinką z książek. Mogliśmy zobaczyć m.in. choinki z szuflad katalogów, starych kart katalogowych, eteryczne konstrukcje z książeczek origami czy ażurowy recykling publikacji UWM z okazji jego 20-lecia. Swoją reprezentację miały także współczesne nośniki danych, reprezentowane przez choinki z CD czy dyskietek.

Np. choinka z szuflad katalogowych została pozytywnie odebrana np. przez bibliotekę Kongresu w Waszyngtonie. Choinka z kart katalogowych została uznana przez Europejskie Forum Fotograficzne za jedną z siedmiu najpiękniejszych choinek świata. Wypatrzył ją brytyjski dziennik „The Guardian” i umieścił zdjęcie w jednym z grudniowych wydań.

źródło: UWM