Coraz bliżej „Kortosfery”. To ma być jedna z ciekawszych atrakcji w regionie

2021-12-21 16:29:03(ost. akt: 2021-12-21 16:36:34)

Autor zdjęcia: UWM

To na pewno będzie jedna z najciekawszych atrakcji w całym regionie. Wystawa stała o powierzchni przekraczającej 1600 m.kw. będzie rozmieszczona na pięciu kondygnacjach budynku zlokalizowanego na terenie olsztyńskiego uniwersytetu.
UWM podpisał właśnie umowę z warszawską spółką TRIAS AVI, w efekcie której w Kortowie powstanie Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego „Kortosfera”. Na pięciu poziomach mają się znajdować laboratoria, strefy zabaw, ekspozycje poświęcone nauce, warsztaty, czy obserwatorium astronomiczne.

Wioletta Śląska-Zyśk
Fot. Kortosfera
Wioletta Śląska-Zyśk
— Ekspozycja będzie w głównej mierze opierała się na urządzeniach interaktywnych i łączyła rozwiązania multimedialne i mechaniczne. Dzięki temu, wystawa będzie nie tyle zwiedzana, co doświadczana. Wszystko to sprawi, że „Kortosfera” zainteresuje zwiedzających w każdej kategorii wiekowej, szczególnie dzieci. Powstający obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz ograniczonych ruchowo — wyjaśnia Wioletta Śląska-Zyśk, dyrektor Centrum.

— Wiodącymi tematami nowej przestrzeni wystawienniczej są rolnictwo, żywność, dieta, zdrowie, przyroda oraz wpływ człowieka na środowisko, czyli kilka z głównych obszarów działalności naukowej UWM. „Kortosfera” to 130 eksponatów wystawy stałej, układających się w spójną narrację, 10 eksponatów wolnostojących, 36 eksponatów mobilnych oraz 6 zestawów edukacyjnych składających się łącznie z 83 obiektów — dodaje Wioletta Śląska-Zyśk.

Wśród najciekawszych eksponatów warto wymienić symulator kombajnu rolniczego, który pomoże w zrozumieniu korzyści wynikających z zastosowania nawigacji satelitarnej przy pracach polowych. Obiekt składa się z makiety kombajnu wyposażonego w nowoczesną kabinę z monitorami zamiast okien. Zwiedzający będą mogli przeprowadzić różne prace polowe – np. orkę lub zbiory. Po wybraniu opcji, „kierujący pojazdem” będzie musiał przez określony czas prowadzić kombajn podczas precyzyjnej pracy polowej. Na monitorach pełniących rolę szyb będzie widoczny przesuwający się krajobraz pola.

Innym eksponatem, który z pewnością wzbudzi zainteresowanie zwiedzających, jest cewka Tesli. Urządzenie generujące kierunkowe wyładowania o długości przekraczającej 1,5 metra, będzie wytwarzać dźwięki. Używając panelu sterującego, zwiedzający skomponują krótkie utwory muzyczne. Ponadto cewka będzie „odtwarzała” wcześniej zaprogramowane utwory. Oczywiście wszystko z zachowaniem wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa.

— Cieszy mnie, że możemy uczestniczyć w tak ważnym projekcie, który przyczyni się do popularyzacji nauki w Olsztynie i całym regionie. Obok białostockiego Epi-Centrum czy zielonogórskiego Centrum Nauki Keplera to kolejne w ostatnim czasie duże centrum nauki realizowane przez nas — podkreśla Zbigniew Klonowski, prezes Grupy TRIAS. — Radość jest tym większa, że tak duży i piękny projekt przypada na nasz jubileusz. Grupa TRIAS obchodzi w tym roku 25. urodziny. Udział w tym projekcie jest dla nas doskonałym podsumowaniem tego, co osiągnęliśmy w trakcie ćwierćwiecza naszej działalności.

Jeżeli nie zajdą jakieś nieprzewidziane okoliczności, to Centrum powinno ruszyć latem 2023 roku.