Rozpoczęły się przygotowania do rozbudowy DK53 Olsztyn-Szczytno

2021-12-21 12:15:12(ost. akt: 2021-12-21 12:12:42)

Autor zdjęcia: GDDKiA Olsztyn

Ruszyły przygotowania do rozbudowy drogi DK53 Olsztyn-Szczytno. Wykonawcą dokumentacji będzie firma Transprojekt Gdański. Wartość umowy to ponad 4,2 mln zł. Budowa ma się rozpocząć w 2026 roku.
Transprojekt Gdański wykona Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) z materiałami do decyzji środowiskowej dla rozbudowy drogi krajowej nr 53.

Wykonawca na realizację tego zadania będzie miał 15 miesięcy. Kolejny etap prac przygotowawczych, czyli wykonanie projektów technicznych, nastąpi po uzyskaniu decyzji środowiskowej i potrwa do 2026 r. Budowa w systemie tradycyjnym zostanie zrealizowana w latach 2026-27.

Celem Studium będzie wskazanie optymalnych rozwiązań technicznych i zasadności ekonomicznej rozbudowy drogi w istniejącym śladzie lub budowy nowego przebiegu DK53. Nowy przebieg drogi dotyczyć będzie odcinków, gdzie byłoby to rozwiązanie korzystniejsze ekonomicznie i technicznie lub byłaby to jedyna możliwość dostosowania odcinka do klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego).

Rozbudowa drogi krajowej nr 53, oprócz dostosowania jej parametrów do klasy GP, będzie miała na celu poprawienie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz wzmocnienie konstrukcji nawierzchni do 11,5 ton na oś.

Poprawa bezpieczeństwa zostanie osiągnięta poprzez skanalizowanie ruchu drogowego oraz budowę dodatkowych pasów ruchu na skrzyżowaniach. W miarę możliwości terenowych zostaną wybudowane dodatkowe jezdnie, które zbiorą ruch ze zjazdów do nieruchomości i umożliwią zamknięcie części zjazdów na jezdnię DK53.

Poprawa bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu, tj. pieszych i rowerzystów, nastąpi poprzez rozdzielenie ruchu samochodowego od ruchu pieszego i rowerowego oraz poprzez budowę i przebudowę zatok autobusowych.


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. oak #3085600 21 gru 2021 12:56

    Nie doczytałem się, czy droga będzie poszerzona (po dwa pasy w każda stronę) i nieco "wyprostowana". Na obecnym przebiegu nitki ilość zakrętów i łuków przeraża.

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz