Prokuratura bada, czy policjant z Giżycka przekroczył uprawnienia

2021-12-21 10:43:29(ost. akt: 2021-12-21 11:03:02)

Autor zdjęcia: GG

Prokuratura Okręgowa w Olsztynie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza policji, który śmiertelnie postrzelił 32-latka podczas policyjnej interwencji w Wydminach.
W poniedziałek 20 grudnia 2021 r. prokurator okręgowy w Olsztynie wszczął śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza policji podczas interwencji. Doszło do niej 16 grudnia w Wydminach (gmina Giżycko). Na skutek postrzału w klatkę piersiową śmierć poniósł 32-letni mężczyzna.

— Postępowanie zostało przejęte z prokuratury rejonowej w Giżycku — informuje Krzysztof Stodolny, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. — Jak wynika ze wstępnych czynności procesowych prowadzonych na miejscu zdarzenia, w nocy 16 grudnia 2021 r. na interwencję do mieszkania położonego w Wydminach zostali wezwani przez kobietę funkcjonariusze policji, ponieważ konkubent wzywającej miał się dopuszczać wobec niej przemocy fizycznej. Na miejscu funkcjonariusz policji oddał jeden strzał z broni służbowej, który trafił mężczyznę w klatkę piersiową, powodując jego zgon. Wszystkie okoliczności dotyczące przedmiotowej interwencji, jak też zasadność użycia broni przez funkcjonariusza policji, będą wyjaśniane w toku śledztwa.

Do zdarzenia doszło w nocy z 15 na 16 grudnia w mieszkaniu, w którym przebywała 37-latka i trójka jej dzieci w wieku 1, 9 i 17 lat, wobec których mężczyzna był agresywny. Kiedy w pewnym momencie zaatakował policjantkę i zaczął ją dusić, drugi z policjantów użył broni. Padł jeden strzał, który okazał się śmiertelny dla 32-latka. Na miejscu działania prowadzili policjanci z grupy dochodzeniowo-śledczej, technicy kryminalistyki, policjanci z wydziału kontroli komendy wojewódzkiej w Olsztynie oraz policyjni psycholodzy. W Wydminach pojawili się także oficerowie biura kontroli Komendy Głównej Policji.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez policjanta trwa. Funkcjonariusz, jak informuje Komenda Wojewódzka Policji, nie został zawieszony, aktualnie odbiera czas wolny od służby. Na czym miałoby polegać przekroczenie uprawnień policjanta, prokuratura nie ujawnia. Podobnie jak wyników badań toksykologicznych ofiary śmiertelnego postrzału.

— Śledztwo wszczyna się, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo popełnienia czynu zabronionego — dodaje prokurator Krzysztof Stodolny. — W tym przypadku mamy do czynienia użycia przez policjanta broni palnej w pomieszczeniu zamkniętym ze skutkiem śmiertelnym. W związku z tym badamy, czy rzeczywiście doszło do takiego czynu. Ustalenia okoliczności zdarzenia cały czas trwają. Nie mamy jeszcze wyników poszkodowanego dotyczących zawartości w organizmie alkoholu czy środków odurzających. Na badania toksykologiczne także musimy jeszcze zaczekać.

Prokurator Stodolny nie potwierdził też informacji, czy policjantka biorąca udział w interwencji dostała rykoszetem w rękę.

— To również zostanie wyjaśnione w toku postępowania przygotowawczego — mówi Krzysztof Stodolny. — Musimy zaczekać na wyniki śledztwa.

Renata Szczepanik

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Anna Gronek #3086115 25 gru 2021 19:06

  Mamy taki fajny kraj, Prawo i Sprawiedliwość "działa" na co dzień, możesz być "legalnie" zastrzelony na progu swojego domu przez policję.

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Dorota #3085682 21 gru 2021 19:28

  Prokuratura niczego nie wykryje bo ręką rękę myje. Zwykli ludzie powinni to zweryfikować. Raczej przekroczył niż nie bo oni notorycznie przekraczają.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 3. Obrzydliwy dziad #3085595 21 gru 2021 12:06

  Wyslac go na granice niech mu bialorusini jaja skopia, kozak jeden sznurem za mundurem.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)