Pracownicy Uniwersytetu w Olsztynie protestowali przed rektoratem. Poszło o pieniądze

2021-12-20 17:13:34(ost. akt: 2021-12-20 16:41:55)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Dziś (poniedziałek 20 grudnia) w całej Polsce trwają protesty pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Na schodach rektoratu można było dziś usłyszeć, że naukowcy czują się oszukani przez rząd i apelują o dotrzymanie wcześniejszych obietnic.
Dziś w południe przed budynkiem rektoratu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pojawiły się flagi Solidarności i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Ze schodów budynku przemawiali związkowcy, którzy zwracali uwagę, że ich wynagrodzenia jak i nakłady na naukę zamiast, zgodnie z obietnicą rządu, wzrastać, stoją w miejscu, a inflacja powoduje pogarszanie się ich sytuacji finansowej.

Fot. Zbigniew Woźniak

— Nauka to inwestycja a nie koszt w budżecie państwa. Każda zainwestowania 1 złotówka w naukę przynosi 5-krotny zysk. Zysk przekładany na rozwój ekonomiczny kraju, dobrobyt i rozwój naszych przyszłych pokoleń. Bez tej inwestycji nie jesteśmy w stanie dogonić rozwiniętych krajów europejskich, a przyszłe pokolenia Polaków będą miały gorsze warunki rozwoju niż ich europejscy rówieśnicy — mówił Jacek Michalak, prezes Związku nauczycielstwa Polskiego UWM podczas protestu.

Fot. Zbigniew Woźniak

Społeczność akademicka UWM wyraziła stanowcze niezadowolenie wobec działań władz w sprawie braku podwyżek dla pracowników naukowych w Polsce i jednostek pomocniczych. Naukowcy mieli otrzymać od rządu 30 proc. podwyżki wynagrodzeń w latach 2019/2021. Rząd jednak (według związkowców) nie spełnił tych obowiązek, mimo wielu wystąpień przedstawicieli środowiska akademickiego do premiera i ministra Edukacji i Nauki.

Czego chcą nauczyciele akademiccy?


— 17% wzrostu wynagrodzeń w 2022 roku dla wszystkich pracowników szkolnictwa wyższego i nauki. Podwyżki w wysokości 10% rocznie obiecano na lata 2019 - 2021, zrealizowano 7% w roku 2019 i 6% w roku 2020;

— podwyżki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora do wysokości trzykrotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę (9030 zł brutto w roku 2022). Stanowi to podstawę do wyliczenia wynagrodzeń dla pozostałych nauczycieli akademickich;

— systemowego zwiększania nakładów finansowych na szkolnictwo wyższe i naukę do poziomu 3% PKB.

Karol Grosz

Fot. Zbigniew Woźniak

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Stary dziad #3085511 20 gru 2021 19:41

  Ale malkontenci. W Polsce jest lepiej, dużo lepiej. Wszystkie wskaźniki to pokazują. Po prostu wskaźniki popylają na maxa. Taki wskaźnik inflacji na przyjkład. Zasuwa jak rakieta. Ja jako katolik z rodziny od 3 tysięcy lat katolickiej powybijałbym ich wszystkich bez litości. Amen.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-8) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Paul Mark . #3085477 20 gru 2021 18:15

   Ale malkontenci! Przecież brzeziny prutasy czy ten z ratusza gierymski dostali 100 procent podwyżki,bo to wybitni intelektualiści są i nowatorzy oraz odkrywcy praw ponadczasowych .typu zimna woda zdrowia doda,Tramwajem w przyszłość i z hasłem PSL do zbioru czerwonej fasoli nie potrzebujemy wcale czerwonych.

   odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)