Czy prezydenta Olsztyna przekonają podpisy mieszkańców? Apele radnej, dyrektorki i posłanki nie pomogły

2021-12-17 16:02:58(ost. akt: 2021-12-17 19:52:25)
Od lewej: Marta Kamińska, Ewa Kowerzanow, Agata Szerszeniewicz

Od lewej: Marta Kamińska, Ewa Kowerzanow, Agata Szerszeniewicz

Autor zdjęcia: Karol Grosz

Stowarzyszenie "Strzał w 10" prowadzące szkołę dla dzieci z zespołem Downa walczy z prezydentem Olsztyna o wydzierżawienie działki pod dalszą rozbudowę placówki. Prezydent mimo wielu apeli pozostaje jednak nieugięty.

Czym jest stowarzyszenie "Strzał w 10"?


Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa "Strzał w 10" prowadzi Niepubliczne Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi "Dziecięce Marzenia" od 2013 roku i Niepubliczną Szkołę Podstawową z Oddziałami Integracyjnymi "Razem" od 2015 roku.

Do placówek tych uczęszczają w większości dzieci niepełnosprawne, nie tylko z zespołem Downa, ale także z autyzmem, zespołem Aspergera, afazją ruchową, zespołem FAZ, a także dzieci z rodzin zastępczych i zagrożonych wykluczeniem.

Szkoła nie pobiera czesnego od rodziców dzieci, a opłaty za pobyt dzieci w przedszkolu kształtują się w granicach 20-50 zł, przy czym dzieci z orzeczeniem z tych opłat są zwolnione.

Szkoła podstawowa kształci dzieci w zakresie klas 1-6. Działacze stowarzyszenia chcieliby od nowego roku szkolnego wprowadzić edukację w klasach 7-8, jednak w obecnym budynku brakuje miejsca na dodatkowe sale lekcyjne. W związku z planem poszerzenia oferty edukacyjnej działacze Stowarzyszenia zwrócili się do władz Olsztyna o wydzierżawienie działki przylegającej do obecnego budynku szkoły. Sprawa miała być o tyle prosta, że działka jest przeznaczona na edukację. Stowarzyszenie chciało postawić w tym miejscu budynek kontenerowy, który spełniałby wszystkie standardy edukacyjne.

Prezydent jednak odmówił... kilka razy


Prezydent Olsztyna odmówił wydzierżawienia działki lub nawet jej sprzedaży w trybie bezprzetargowym. Piotr Grzymowicz argumentował swoją decyzję planami niezgodnymi z miejscowym planem zagospodarowania lub trudną sytuacją finansową miasta, które nie może sobie pozwolić na sprzedaż działki w trybie bezprzetargowym.

Do prezydenta apelowała radna Marta Kamińska, jednak odpowiedź prezydenta na jej pismo była jednoznaczna: odmowa. Do sprawy włączyła się posłanka Paulina Matysiak, jednak jej pismo interwencyjne również spotkało się z negatywną decyzją prezydenta Olsztyna.

[highglight]Zadaniem gminy jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb mieszkańców. Nikt chyba nie ma wątpliwości, że szczególną pomocą i opieką powinny być otoczone osoby najbardziej potrzebujące, w tym dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziny. Stowarzyszenia "Strzał w 10" prowadzi placówki edukacyjne specjalnie dostosowane do potrzeb tych dzieci, prowadzi także rozległe działania terapeutyczne. To działalność która nie tylko powinna znajdować uznanie w naszych oczach, ale powinna też cieszyć się wsparciem władz publicznych, w tym samorządowych. O to wsparcie do Miasta zwróciło się Stowarzyszenia w tym roku, o wsparcie w postaci wydzierżawienia należącej do Miasta działki, sąsiadującej z tą, na której obecnie Stowarzyszenie prowadzi szkolę i przedszkole — mówiła radna Marta Kamińska na dzisiejszej konferencji prasowej — Warto podkreślić że Stowarzyszenie nie chciało działki nabyć z bonifikatą, nie wnosiło o jej przekazanie do bezpłatnego korzystania, choć i to byłoby uzasadnione biorąc pod uwagę działalność Stowarzyszenia. Bez ponoszenia wydatków z budżetu Miasto miało możliwość wprawcie szczytnej działalności Stowarzyszenia. Jednak prezydent z niezrozumiałych względów nie zgodził się na wydzierżawienie działki. Początkowo w odpowiedzi na moją interpelację odwoływał się do zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ostatecznie jednak przyznał ze nie wyrazi zgodę na dzierżawę nawet w przypadku, gdy Stowarzyszenie będzie chciało postawić budynek spełniający wszystkie wymagania planu.

I dodała: Ja na zaproszenie pani Ewy miałam możliwość odwiedzenia szkoły i przedszkola prowadzonych przez Stowarzyszenie, porozmawiania z rodzicami dzieci które korzystają z tych placówek edukacyjnych. Ta pomoc jest dla nich nie do przecenienia. Trudno zrozumieć mi postawę prezydenta, kiedy przy odrobinie wolnej woli, bez sięgania po środki z budżetu Miasta, jest możliwość wsparcia tak szczytnej inicjatywy na rzecz dzieci dotkniętych niepełnosprawnościami i ich rodzin.[/highlight]

Od lewej: Marta Kamińska, Ewa Kowerzanow, Agata Szerszeniewicz
Fot. Karol Grosz
Od lewej: Marta Kamińska, Ewa Kowerzanow, Agata Szerszeniewicz

Działacze stowarzyszenia postanowili wziąć sprawy w swoje ręce


Dlatego postanowili zbierać podpisy pod petycją do prezydenta o zgodę na wydzierżawienie działki. Dziś (piątek 17 grudnia) dyrektorka i jednocześnie prezeska Stowarzyszenia "Strzał w 10" Ewa Kowerzanow wraz z Martą Kamińską i Agatą Szerszeniewicz (która reprezentowała posłankę Paulinę Matysiak pod jej nieobecność) złożyły do Urzędu Miasta petycję. Prezydent Piotr Grzymowicz ma miesiąc na odpowiedź.

— Pieniądze są ważne, szczególnie dziś, kiedy wszystko drożeje. Jednak źle dzieje i w konsekwencji żyje się tam, gdzie kwestia pieniędzy jest na pierwszym miejscu, ale nie w kontekście godnych płac, większych nakładów na kulturę czy taniego transportu publicznego, a takim, że ich podobno na nic w Olsztynie nie ma. Mamy tutaj sytuację, w której jednym, np. Kościołowi, można sprzedać grunt miejski za bezcen, a wydzierżawić stowarzyszeniu już nie. Władza nie powinna zarabiać na dzieciach. Niestety nie widzę woli porozumienia ze strony pana prezydenta — mówi Agata Szerszeniewicz pracująca w biurze poselskim Pauliny Matysiak, posłanki z partii Razem, która składała w sprawie stowarzyszenia interwencję do prezydenta miasta Olsztyna w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską"

Stowarzyszenie od stycznia 2021 prowadzi rozmowy oraz korespondencję z Urzędem Miasta w Olsztynie. Na licznych spotkaniach były przedstawione argumenty, dlaczego potrzebujemy się rozbudować i dlaczego potrzebujemy wydzierżawienia działki. Wszystko przebiegało poprawnie do momentu spotkania z Prezydentem, który stwierdził że nie wydzierżawi działki ze względu na niedostosowanie budynku do wymogów MPZP. Prezydent otrzymał informacje, że budynek będzie dostosowany do wymogów MPZP. Jednak dalej był nieprzychylny do wydzierżawienia działki. Dlatego my rodzice dzieci, które uczęszczają do szkoły i przedszkola składamy petycję o wydzierżawienie działki, żeby móc rozwijać się i dawać dzieciom bezpieczeństwo i edukację, która za nimi podąża. Wierzymy, że Prezydent zmieni zdanie i przychyli się do naszej prośby i wydzierżawi nam działkę z możliwością rozbudowy. Nasze przedszkole jako jedyne nie bało się przyjąć Julkę z SMA, gdzie przedszkola miejskie odmówiły mamie przyjęcia dziecka z uwagi na brak wyspecjalizowanej kadry — mówi dyrektorka Ewa Kowerzanow w rozmowie z "Gazetą Olsztyńską"

Karol Grosz

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Dorota #3085188 18 gru 2021 21:39

  Radna Kamińska już z kampanią jedzie?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 2. grand #3085098 17 gru 2021 23:03

  Natomiast kościółkowej szkółce przy Oleckiej oddano za darmo parking pod rozbudowę tej szkółki prowadzonej przez katolickich płaskoziemców w sutannach. Skandal panie prezydencie i rado miasta

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark . #3085090 17 gru 2021 21:10

  Ale się czepiają anorektycznej kobry ! Najważniejsza jest rzecz podstawowa .Przecież nie odmówił stu procentowej podwyżki dla siebie i innych pomniejszych pomocników matoła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) odpowiedz na ten komentarz

 4. Paul Mark . #3085093 17 gru 2021 21:10

  Ale się czepiają anorektycznej kobry ! Najważniejsza jest rzecz podstawowa .Przecież nie odmówił stu procentowej podwyżki dla siebie i innych pomniejszych pomocników matoła.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

 5. Paul Mark . #3085096 17 gru 2021 21:10

  Ale się czepiają anorektycznej kobry ! Najważniejsza jest rzecz podstawowa .Przecież nie odmówił stu procentowej podwyżki dla siebie i innych pomniejszych pomocników matoła.

  odpowiedz na ten komentarz