[AKLTUALIZACJA] Polski żołnierz uciekł na Białoruś?

2021-12-17 10:47:58(ost. akt: 2021-12-17 14:34:29)

Autor zdjęcia: Straż Graniczna

Polski żołnierz, który służy w Mazurskim Pułku Artylerii, miał porzucić służbę i uciec na Białoruś. Taką informację podały rosyjskie i białoruskie media.
Wczoraj polski żołnierz miał porzucić służbę na granicy i uciec na Białoruś. Informacje te podały białoruskie i rosyjskie media.

Według Białoruskiego Państwowego Komitet Granicznego żołnierz, który zszedł z posterunku to Emil C., który służy w 11. Mazurskim Pułku Artylerii 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Miał poprosić o azyl na Białorusi, a jego ucieczka miała być wyrazem braku zgody na politykę Polski w sprawie kryzysu migracyjnego - czytamy na Twitterze rosyjskiego dziennika Izwiestija.

MON na razie nie wydał żadnego oficjalnego komunikatu. Udało nam się tylko potwierdzić, że taki żołnierz rzeczywiście służy w pułku w Węgorzewie.


Tłumaczenie: Żołnierz z Polski, Emil Czeczko, urodzony w 1996 r. został wczoraj zatrzymany w pobliżu granicy polsko-białoruskiej. Zwrócił się o azyl polityczny na Białorusi, bo nie zgadza się z polityką swojej ojczyzny w związku z kryzysem migracyjnym i praktyką nieludzkiego traktowania uchodźców.

AKTUALIZACJA

Wciąż czekamy na komunikat MON w sprawie zaginięcia żołnierza. Jednak Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdziło RMF FM zaginięcie żołnierza 11. pułku artylerii podczas służby w okolicach miejscowości Narewka, Siemianówka i Jeziora Siemianowskiego. Żołnierz zniknął z posterunku wczoraj po południu, ale zostawił broń. Poszukiwania trwały kilka godzin.

Według informacji RMF FM, żołnierz sprawiał problemy. Jego przełożeni o tym wiedzieli, ale czekali aż sam odejdzie ze służby. Zostało mu do odsłużenia kilka dni.

Jak ustaliliśmy, Emil C. (25 lat) mieszkał w Bartoszycach. Tam też wcześniej służył w brygadzie. Został jednak przeniesiony do Węgorzewa. — Kilka miesięcy temu pobił swoją matkę — powiedział nam znajomy zaginionego żołnierza. Interweniowały policja i żandarmeria.

AKTUALIZACJA

Na Twitterze pojawiło się oświadczenie 16 Dywizji Zmechanizowanej


AKTUALIZACJA

Do zniknięcia żołnierza odniósł się też rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, który powiedział, że z komentarzami trzeba się wstrzymać do wyjaśnienia, jakie są naprawdę fakty.

— Zauważono nieobecność jednego żołnierza i tyle, jeżeli chodzi o stan faktyczny – powiedział Żaryn, dodając:— Musimy mieć świadomość, że tego typu doniesienia medialne mogą być oparte na niewłaściwych przesłankach, dlatego wstrzymajmy się z komentowaniem tej sprawy do czasu, aż będzie jasne, jaki jest stan faktyczny.

Białoruskie władze przekazały, że polski żołnierz został zatrzymany przez patrol białoruskich pograniczników w okolicach Tuszemli w obwodzie grodzieńskim.

Do sprawy 25-letnigo żołnierza odniósł się szef Ministerstwa Obrony Narodowej. Zażądał wyjaśnień, kto jest odpowiedzialny za to, że żołnierz trafił na granicę.

— Żołnierz, który wczoraj zaginął, miał poważne kłopoty z prawem i złożył wypowiedzenie z wojska. Nigdy nie powinien zostać skierowany do służby na granicę. Zażądałem wyjaśnień, kto za to odpowiada — napisał na Twitterze minister obrony Mariusz Błaszczak.


AKTUALIZACJA

O polskim żołnierzu pisze m.in. portal bielsat.eu. Przeczytaj artykuł i zobacz film >>>https://belsat.eu/pl/news/17-12-2021-bialoruscy-pogranicznicy-polski-wojskowy-poprosil-o-azyl-na-bialorusi/

Więcej wkrótce.

am

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obrzydliwy dziad #3085143 18 gru 2021 15:12

  Na Bialorusi jest juz celbryta, mowil o egzekucjach polskich pogracznicznikow na woluntariuszach ktorzy pomagali emigrantom, moge pokazac mogily powiedzial, jest tego pelno na necie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Grzes #3085103 17 gru 2021 23:56

  Jak wygląda obrona granic. Jeden uciekł do Białorusi, a drugi powiedział, że sam nie będzie chodził. Dobrze, że porzucił broń, bo znacznie uszczupliłby uzbrojenie naszej armi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

 3. Grzes #3085100 17 gru 2021 23:53

  Wcale mus się nie dziwię. Czy może być coś gorszego od rządów Kaczyńskiego?

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

 4. Stary dziad #3085067 17 gru 2021 19:16

  Też chciałem uciec na Białoruś ale powiedzieli że dewiantów mają dość własnych i nie wpuścili mnie.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 5. grand #3085028 17 gru 2021 16:03

  Coś mu mocno uderzyło w cymbał. Może fala? Rozumiem uciekać ale na Białoruś? To stamtąd ludzie uciekają do Europy

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (8)