Zbyszek Godlewski zginął 52 lata temu. Stał się symbolem ofiar Grudnia'70

2021-12-17 08:58:51(ost. akt: 2022-12-18 18:43:20)
Grób Zbigniewa Godlewskiego na Cmentarzu komunalnym Agrykola w Elblągu

Grób Zbigniewa Godlewskiego na Cmentarzu komunalnym Agrykola w Elblągu

Autor zdjęcia: Anna Szawara

Zbyszek Godlewski uważany jest za symbol ofiar grudnia 1970. To o jego śmierci opowiada "Ballada o Janku Wiśniewskim". Elbląg jak co roku uczci pamięć trzech swoich mieszkańców, którzy zginęli 52 lata temu.
Zbigniew Eugeniusz Godlewski urodził się 3 sierpnia 1952 roku w Zielonej Górze jako syn Eugeniusza i Izabeli. Mieszkał w kilku miastach, w których służył jego ojciec — między innymi w Elblągu.

W 1970 skończył szkołę zawodową i znalazł zatrudnienie w Stoczni Gdyńskiej przy rozładunku statków. 17 grudnia 1970 roku 18-letni Zbyszek został zastrzelony około 8 rano w pobliżu stacji SKM Gdynia Stocznia, kiedy przyjechał do pracy z Elbląga.

To z jego ciałem niesionym na drzwiach protestujący przemaszerowali ulicami Gdyni. Zwłoki przeniesione zostały pod tamtejszy urząd miejski, gdzie lekarz stwierdził zgon. Ciało Zbyszka trafiło do szpitala w Redłowie.

Pogrzeb Godlewskiego odbył się w nocy 20 grudnia 1970 na cmentarzu w Gdańsku-Oliwie bez okazania zwłok rodzinie. Jednak w marcu 1971 dzięki staraniom bliskich, ciało Zbyszka zostało przeniesione na cmentarz komunalny Agrykola w Elblągu, gdzie spoczywa do dziś.

Zbyszek Godlewski uważany jest za symbol ofiar grudnia 1970. To o jego śmierci opowiada "Ballada o Janku Wiśniewskim". Na cześć Zbyszka jego nazwiskiem została nazwana jedna z elbląskich ulic — podobnie jak w Zielonej Górze, w której się urodził.

W Elblągu — jak co roku — upamiętnione zostaną wydarzenia z grudnia 1970, kiedy w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu wybuchły robotnicze protesty na wieść o drastycznych podwyżkach cen żywności.

Do ich stłumienia władze wysłały milicję i wojsko — użyto broni, a wśród ofiar byli między innymi trzej elblążanie. Postacią symbolizującą ofiary masakry stał się Janek Wiśniewski, a właściwie Zbigniew Godlewski, który zginął niedaleko gdyńskiej stacji kolejki po przyjeździe z Elbląga, w którym mieszkał.

Tadeusz Sawicz — pracownik Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Elblągu — został śmiertelnie postrzelony w głowę 18 grudnia, gdy wychodził z baru mlecznego przy ulicy 1 Maja.

Waldemar Rebinin został zastrzelony w okolicach dworca kolejowego w Gdańsku.

Obchody rocznicy zaplanowano w niedzielę 18 grudnia o godz. 18. Rozpoczną się mszą w katedrze św. Mikołaja. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Ofiar Grudnia 1970, gdzie odśpiewają hymn i złożą kwiaty.

Program obchodów:

1. Msza święta w Katedrze pod wezwaniem św. Mikołaja
2. Przejście pod pomnik Ofiar Grudnia 1970
3. Odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczpospolitej Polskiej
4. Przemówienia okolicznościowe
5. Apel pamięci i salwa honorowa
6. Składanie kwiatów