Radni Olsztyna podnieśli sobie diety. Ile za to zapłacimy?

2021-12-16 18:31:43(ost. akt: 2021-12-16 15:38:21)
Zdjęcie jest ilustracją do tesktu

Zdjęcie jest ilustracją do tesktu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Za podwyżki dla radnych zapłacimy ponad 500 tys. złotych rocznie. "Szeregowy" radny Olsztyna będzie zarabiał 3399,90 zł zamiast 1789,42 zł miesięcznie, przewodniczący komisji będzie mógł liczyć na zdecydowanie więcej. Kto za to zapłaci? Mieszkańcy.
Do tej pory radny w Olsztynie mógł liczyć na przelew w wysokości 1789,42 zł, czyli 21 473,04 zł w skali roku. Na ostatniej sesji Rady Miasta została przyjęta uchwała podnosząca diety do 3399,90 zł, czyli 40 798,8 zł w skali roku.

Uwzględniając, że mamy 25 radnych miejskich, to gdybyśmy mieli tylko szeregowych radnych niepełniących żadnej funkcji, miasto — jak policzyliśmy — zapłaciłoby około 483 tys. w skali roku. Jeśli dodamy do tej kwoty podwyżki dla przewodniczących komisji, wiceprzewodniczących Rady Miasta i przewodniczącego Rady Miasta, wtedy ta kwota przekracza 500 tys. zł.

Za podwyżkami głosowali radni z koalicji rządzącej


Swój sprzeciw wobec uchwały o podwyżkach wyrazili radni Mirosław Arczak, Czesław Jerzy Małkowski i radna Monika Rogińska-Stanulewicz. Od głosu wstrzymały się Nelly Elżbieta Antosz i Wanda Agnieszka Jabłońska. Klub PiS nie wziął udziału w głosowaniu, natomiast pozostali poparli uchwałę.

Imienna lista nazwisk znajduje się poniżej:


Dlaczego za? Dlaczego przeciw? Radni tłumaczą swoje stanowisko


Gornowicz: Nie mieliśmy podwyżek przez ostatnie 15 lat

Mirosław Gornowicz, przewodniczący komisji finansów: — Podwyżki diet radnych wliczają się do tzw. wydatków bieżących i w żadnym stopniu nie mają wpływu na inwestycje w mieście. Wspólnie w klubie koalicyjnym ustaliliśmy, że poprzemy podwyżki zarówno dla radnych, jak i prezydenta. Argumenty "za" podnoszone na spotkaniu to brak podwyżek przez ostatnie 15 lat, wbrew pozorom angażująca praca radnych, którzy oprócz sesji Rady Miasta mają jeszcze komisje (przynajmniej trzy na osobę), interwencje, interpelacje i konsultacje społeczne oraz odpowiedzialność prawna, z którą należy się liczyć podczas wykonywania naszej pracy. Zarządzamy budżetem, który wynosi 1,5 mld złotych. To ogromna kwota, za którą ponosimy odpowiedzialność, również prawną. Oczywiście, moglibyśmy schować głowę w piasek tak jak radni PiS, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, ale pieniążki przytulą. Najlepiej jest udawać cnotliwego.

Radny Gornowicz jako jeden z argumentów "za" podwyżką przywołuje siłę nabywczą diety sprzed 15 lat, która zdecydowanie się zmieniła. Uwzględniając inflację i rosnące koszty życia — niespełna 1800 zł stało się niską kwotą.

Zapytany, czy podwyżki wpłyną na budżet przeznaczony na wydatki bieżące potwierdził, że te pieniądze równie dobrze mogłyby zostać wykorzystane na remont chodnika czy inne działania związane z bieżącym funkcjonowaniem gminy.

Przykładem takiego działania może być chociażby Warmiński Jarmark Świąteczny, którego organizacja kosztowała około 500 tys. złotych, czyli dokładnie tyle, ile radni przeznaczyli na podwyżki swoich diet, i dokładnie ten, którego w tym roku nie będzie z powodów finansowych.

Nojman: Nie nam decydować o wysokości naszych diet

Radosław Nojman, przewodniczący klubu radnych PiS, zapytany przez dlaczego nie wzięli udziału w głosowaniu stwierdził, że podtrzymali swoje stanowisko sprzed sesji budżetowej. Nojman uważa, że przyznawanie sobie samemu podwyżek i jednocześnie ocena własnej pracy nie powinna leżeć w kompetencjach radnych, co stanowi błąd ze strony ustawodawcy.

Radosław Nojman— W mojej ocenie, to nie jest dobry czas na jakiekolwiek podwyżki dla radnych czy też dla prezydenta Olsztyna. Jestem zdania, że — mimo ustawowych uprawnień w tym zakresie — my jako radni nie powinniśmy sami oceniać jakości naszej pracy i decydować o wysokości naszych diet, które, zaznaczam, są według mnie na wystarczającym poziomie — komentował radny Radosław Nojman na łamach "Gazety Olsztyńskiej" jeszcze przez sesją.

Radni PiS zagłosowali za to przy okazji podwyżki dla prezydenta Piotra Grzymowicza. W tym głosowaniu byli "przeciw", co w opinii radnego Nojmana stanowi dezaprobatę wobec działań prezydenta. Zdaniem przewodniczącego klubu radnych PiS pracodawcami radnych są mieszkańcy, którzy powinni sami decydować o wysokości ich diet.

Rogińska-Stanulewicz: jak mamy spojrzeć w twarz urzędnikom?

Stanowczy sprzeciw wobec podwyżek wyrazili radna Monika Rogińska-Stanulewicz i radny Mirosław Arczak. Zdaniem członkini klubu Demokratyczny Olsztyn podwyżki są w kompletnie nietrafionym momencie. Radna zwróciła również uwagę na fakt, że projekt uchwały został jej przedstawiony w dzień sesji kilka minut po godz. 8, czyli niecałe dwie godziny przed rozpoczęciem obrad.

Monika Rogińska-Stanulewicz Monika Rogińska-Stanulewicz— Nasze miasto jest za biedne na takie podwyżki. Zawsze byliśmy w niechlubnej czołówce województw z największym bezrobociem. Jak ja mogę spojrzeć w twarz urzędnikom, którzy pracują często ponad osiem godzin dziennie i zarabiają mniej, niż wynosi moja dieta?! Mamy różne inwestycje, mamy pandemię, przedsiębiorcy są w trudnej sytuacji, ciągle słyszymy o zwolnieniach, a my sobie przyznajemy ogromne podwyżki! Ja rozumiem, możemy podnieść nasze wynagrodzenie, o st, dwieście złotych, ale nie o 1600 albo więcej! Nie może nami rządzić łapczywość , do polityki nie idzie się dla pieniędzy.

Arczak: poważni i dobrze ustawieni ludzie połasili się na 1700 zł.

Mirosław Arczak odniósł się do głosowania na swoim profilu na Facebooku. Radny z Zatorza głosował "przeciw" podwyżkom, a osoby głosujące "za" podwyżkami nazwał pazernymi.

Mirosław Arczak Mirosław Arczak — Głosowaliśmy projekt uchwały nt. podwyżek dla... nas samych, czyli radnych. Głosowałem PRZECIWKO. Propozycja tej uchwały była utrzymywana w tajemnicy, a została nam przekazana rano przed sesją. Do tej pory dieta "szeregowego" radnego = 1789,42 zł, a dziś koalicja rządząca miastem zażyczyła sobie 3399,90 zł. Radni nie biorący udziału w głosowaniu tak naprawdę poddali się woli większości, nie mając odwagi pokazania swojego zdania. Ależ to był "bohaterski" gest... — komentuje radny. — Powiem szczerze, że nie zabiegałem o te dodatkowe środki i miałem nadzieję, że projekt zostanie jednak odrzucony. To byłoby wg mnie honorowe postępowanie. Głosujące (i niegłosujące) koleżeństwo pokazało się jednak z tej gorszej strony. Wciąż nie mogę wyjść ze zdziwienia, że dostojni, poważni i dobrze ustawieni ludzie połasili się na te 1700 zł. Zwłaszcza w tak trudnych czasach i kłopotach budżetowych w Olsztynie!

Uchwała, którą poparli radni, wchodzi w życie 1 grudnia 2021r., dlatego radni mogą liczyć na większy przelew już za ten miesiąc. Radni dostaną podwyżki w wysokości:

1) przewodniczący Rady Miasta — 4294,61 zł
2) wiceprzewodniczący Rady Miasta — 3 936,72zł
3) przewodniczący komisji stałych — 3 936,72zł
4) członkowie komisji rewizyjnej oraz komisji skarg, wniosków i petycji — 3578,84 zł
5) Radni Rady Miasta — 3399,89 zł.

Karol Grosz

Od autora:

Pieniądze w życiu nie są najważniejsze, ale dużo lepiej płakać w mercedesie niż w polonezie. Pracodawcą radnych jestem ja i również ty, jeśli mieszkasz w Olsztynie. Jeśli idę do pracodawcy po podwyżkę, to zgłaszam temat odpowiednio wcześniej, jednocześnie przygotowując argumenty, dlaczego miałby mi więcej płacić.
I to mi właśnie przeszkadza w całej tej sytuacji. Nie to, że radni będą więcej zarabiali (bo niektórym zapłaciłbym nawet 10 tys. zł), tylko to, że cała uchwała była pchana w ciszy i tajemnicy, jakby to było coś wstydliwego.
Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. AtoJa #3084983 17 gru 2021 11:58

  Prof.Gornowicz, którego kiedyś nawet darzyłam szacunkiem, takie farmazony plecie, że to radni ponoszą odpowiedzialność prawną za budżet. To tylko teoria na papierze, panie profesórze, Doprawdy wstyd i żenada, bo wszyscy chyba już wiedzą ,że to prezydent przy pomocy urzędników przygotowuje i realizuje budżet . A wy radni - nawet mi tego słowa bez epitetów nie chce się pisać napisać -tylko podnosicie rączki albo kłócicie się gdzie wiecej a gdzie mniej przeznaczyć kasy. No aż mnie skręciło z tego samochwalstwa i pychy. Oddajcie Olsztynianom Jarmark świąteczny , bo zdaje się żeście już nawet na przyszły roku go nam ukradli.

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

 2. AtoJa #3084922 | 46.205.*.* 16 gru 2021 20:47

  Banda pazernych, darmozjadów, bez czci i honoru. Obłudnicy zaczęli przygotowywać sobie grunt pod te podwyżki od rzekomego wystąpienia do prezydenta o podwyżki dla urzędników, których ci od kilkunastu lat nie mieli. Wyobraźcie sobie jaka przez tych kilkanaście lat dokonała się inflacja.To tak jakby komuś kto pracuje np od trzydziestu lat zabrać ok połowy pensji. Ci którzy mogli, zaczęli odchodzić na emerytury, które okazywały sie o wiele wyższe niż ich zarobki w urzędzie. W dodatku prezydent wstrzymywał zatrudnianie na ich miejsce nowych pracowników, za których pracę musieli wykonywać pozostali, pracując za nędzne grosze na poziomie najniższej krajowej a zaoszczędzoną kasę prawdopodobnie przeznaczono na podwyżki dla swojaków. Mam znajomych w ratuszu i to co opowiadaja o tym jak ich traktują władze ratusza, to jakis horror .Nie moge się nadziwic jak mogą dawać się tak poniżać. Wracając do tych- tu następuje przymiotnik będący bardzo brzydkim słowem- radnych to sobie, z naszej miejskiej kasy czyli kasy nas wszystkich mieszkańców Olsztyna ,bez naszej zgody, przyznali po 1700zł podwyżki bez podatku, a urzędnikom o których podwyżki tak rzekomo walczyli mają dodać po 300zł brutto, czyli ok 200zł na ręke i to prawdopodobnie nie wszystkim, bo muszą wielu wyrównać wynagrodzenia do najniższej krajowej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (29) odpowiedz na ten komentarz

 3. OMG #3084899 16 gru 2021 19:23

  Łachmyty podnieśli opłaty za nieczystości tylko dlatego, żeby sobie kabzę zapchać! Won, do kamieniołomów albo do kopalni, nauczycie się szanować pieniądze a nie je sobie przywłaszczać! Życzę niewesołych świąt dla tych szui.

  Ocena komentarza: warty uwagi (33) odpowiedz na ten komentarz

 4. Paul Mark . #3084895 16 gru 2021 18:51

  Gratuluje mieszkańcom takich radnych z PSL PO SLD.Dymają Was na kasę jak jednoręki bandyta to na wodzie to na śmieciach remontach i infrastrukturze.Drogi dziurawe chodniki nogę można złamać ,wszędzie brud i wyzysk,

  Ocena komentarza: warty uwagi (25) odpowiedz na ten komentarz

 5. Tutor #3084890 16 gru 2021 18:35

  https://www.olsztyn.com.pl/artykul,dzial acze-konfederacji-chca-odwolania-olsztyn skich-radnych-tomasz-owsianik-radni-zabr ali-nam-jarmark-swiateczny-zdjecia,33935 .html

  Ocena komentarza: warty uwagi (18) odpowiedz na ten komentarz