Marek Jackowski, lider zespołu Maanam, urodził się w Starym Olsztynie. Ma tu swoją tablicę [VIDEO]

2021-12-14 12:15:55(ost. akt: 2021-12-14 18:31:31)
W Starym Olsztynie stanęła tablica upamiętniająca Marka Jackowskiego z Maanamu

W Starym Olsztynie stanęła tablica upamiętniająca Marka Jackowskiego z Maanamu

Autor zdjęcia: Gmina Purda

W gminie Purda w Starym Olsztynie, odsłonięto tablicę poświęconą Markowi Jackowskiemu — liderowi zespołu Maanam. Upamiętnia ona 75. rocznicę urodzin artysty.
Marek Jackowski urodził się w Starym Olsztynie 11 grudnia 1946 roku. Z tej okazji stanęła tu tablica upamiętniająca lidera zespołu Maanam. Widnieje na niej grający na gitarze muzyk oraz cytat z jego przeboju „Oprócz błękitnego nieba, nic mi dzisiaj nie potrzeba”.

— Tablicę zaprojektował Jarek Korzeniewski. Już przyciąga uwagę — cieszy się Zdzisław Brodzik, sołtys Starego Olsztyna i radny gminy Purda. — A skąd pomysł na nią? Słuchałem wywiadu z Markiem Jackowskim, w którym mówił, że urodził się w małej miejscowości pod Olsztynem. To niesamowite! I dlatego trzeba to upamiętnić.

W Starym Olsztynie atrakcją jest również baner z informacją, że tu urodził się Marek Jackowski. Został zawieszony nad drogą.

— Baner wywiesiliśmy z myślą o biegaczach i rowerzystach. Kierowcy oczywiście też go zauważą, ale tylko wtedy, gdy zdejmą nogę z gazu — podkreśla Zdzisław Brodzik. — Baner i tablica to dopiero początek. Na razie nie chce zdradzać naszych planów związanych z Markiem. Mamy masę ciekawych pomysłów, bo jesteśmy zżytą i zaprzyjaźnioną społecznością.

Fot. Gmina Purda

— Jestem fanką Maanamu. Ale chyba każdy zna muzykę tego zespołu. Dlatego cieszę się, że Marek Jackowski urodził się na Warmii, a w starym Olsztynie stanęła tablica, która nie pozwali nam o tym zapomnieć — dodaje Teresa Chrostowska, wójt gminy Purda. — Stary Olsztyn to zresztą piękne miejsce. Kto wie, być może gdy Marek śpiewał „Oprócz błękitnego nieba”, myślał właśnie o niebie ze swojego dzieciństwa?

Marek Jackowski zmarł 18 maja 2013 roku we Włoszech.


ar