Czy w 2022 niedzielny zakaz handlu ciągle będzie obowiązywał?

2021-12-14 10:02:53(ost. akt: 2021-12-15 15:54:04)
zakupy

zakupy

Autor zdjęcia: pixabay.com

W ostatnią niedzielę przed świętami (19 grudnia) będzie można wybrać się do sklepów i galerii handlowych. Jest to dobra wiadomość dla osób, które nie zrobiły wszystkich przedświątecznych zakupów. A co z zakazem handlu w 2022? Odpowiedź jest prosta – został zaostrzony.
Dzięki „furtkom” w zakazie handlu wiele sklepów było otwartych w niedzielę. Zakupy można było zrobić w małych sklepikach, dużym marketach i nawet w marketach budowlanych. Jednak kreatywność właścicieli placówek handlowych nie spodobała się niektórym politykom i w październiku przegłosowano nowelizację ustawy ograniczającej handel w niedziele i święta. Na zmianę zgodził się prezydent Andrzej Duda, który 18 października złożył podpis pod nowelizacją. Zaostrzenia wejdą w życie 1 lutego 2022 roku.

Zgodnie z zapisami zmiana przepisów wejdzie w życie po trzech miesiącach od daty publikacji nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Dlatego nowe przepisy zakazu handlu zaczną obowiązywać 1 lutego. Do tego momentu handel będzie działał na podstawie dotychczasowych regulacji.

Największą zmianą jest uszczegółowienie przepisów dotyczących placówek pocztowych. Do tej pory placówki handlowe często wykorzystywały kruczki prawne w tej kwestii. Dzięki możliwości nadawania i odbierania paczek wiele marketów jest otwartych w każdą niedzielę. Ale to się zmieni w przyszłym roku - uzyskanie statusu placówki pocztowej nie będzie już takie proste. Żeby go otrzymać, przedsiębiorca będzie musiał udowodnić, że minimum 40 proc. jego przychodów stanowią placówki pocztowe. Jeżeli nie spełni warunku, to sklep nie będzie mógł być otwarty w niedzielę niehandlową.

Rodzinny wolontariat


Pozostaje jeszcze jedna opcja, ale dla właścicieli małych sklepików. Zgodnie z nowymi przepisami, na pomoc ze strony rodziny będzie mógł liczyć właściciel. Do tej pory, jeżeli chciał otworzyć sklep w każdą niedzielę, musiał osobiście obsługiwać klientów. Od 1 lutego 2022 rok będzie mógł skorzystać z pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy, ojczyma, rodzeństwa, wnuków i dziadków. Ale jest pewien haczyk. Te osoby będą mogły pomagać w sklepie, ale tylko bezpłatnie. Nawet jeżeli na co dzień są zatrudnione w sklepie, to za pracę w niedzielę nie mogą otrzymywać wynagrodzenia.

Kogo ominie zakaz handlu w niedzielę?


Niektóre grupy zostały wyłączone z zakazu handlu. Są to:
- sprzedawcy ryb, ale tylko w przypadku sprzedaży w gospodarstwach rybackich, ze statku rybackiego i w placówkach handlowych zajmujących się wyłącznie odbiorem produktów rybnych;
- sklepy z materiałami i narzędziami rolniczymi. Zakaz handlu w okresie od 1 czerwca do 30 września nie będzie obowiązywał;
- skupy produktów rolnych, a także mleka i runa leśnego;
- niektóre sklepy korzystające z możliwości pracy w niedzielę będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu.

Niedziele handlowe w 2022 roku


- 30 stycznia
- 10 kwietnia
- 24 kwietnia
- 26 czerwca
- 28 sierpnia
- 11 grudnia
- 18 grudnia

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Za -torzak #3084808 16 gru 2021 10:49

    Głupota rządzących nie ma granic.Co komu przszkadza jak ktoś w niedzielę chce pracować i zarobić.A że umiera codziennie 600 osób na covid to ich mało albo wcale nie interesuje bo w tym kierunku nic nie robią

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. Dorota #3084713 15 gru 2021 16:22

    Nie wiem czy będzie obowiązywał zakaz handlu. Wiem że nadal nie obowiązuje nakaz noszenia tych szkodliwych maseczek, które bardziej szkodzą niż pomagają.

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)