Olaf Scholz z wizytą w Warszawie. Spotkał się z premierem Mateuszem Morawieckim

2021-12-13 08:50:51(ost. akt: 2021-12-13 09:45:20)

Autor zdjęcia: Krystian Maj/ KPRM

Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz spotkał się w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim. Wśród tematów rozmów znalazła się kwestia bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej i partnerstwo Polski i Niemiec w ramach Unii Europejskiej i NATO.
— Dzisiaj otwieramy nowy rozdział relacji polsko-niemieckich, ponieważ mamy zmianę rządu po stronie niemieckiej, to taki symboliczny moment — powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej.

Olaf Scholz wielokrotnie odnosił się do partnerstwa Polski i Niemiec w ramach Unii Europejskiej i NATO. Nowy kanclerz odniósł się także do burzliwej historii stosunków polsko-niemieckich, poinformował również, że w Berlinie powstanie miejsce pamięci o ofiarach II wojny światowej, jednak kwestie reparacji zostały uregulowane stosownymi umowami.

— Polacy i Niemcy są sąsiadami i przyjaciółmi, partnerami w ramach UE i sojusznikami w NATO. Osobiście uważam, że to wielkie szczęście, że jako sąsiedzi i przyjaciele stoimy razem w obliczu tych straszliwych rozdziałów historii, straszliwych zbrodni, jakie Niemcy ściągnęli na Polskę, dlatego tym bardziej cieszę się, że dziś jako przyjaciele możemy współtworzyć naszą wspólną przyszłość — mówił Scholz w Warszawie.

W wypowiedziach kanclerza Niemiec dominowała narracja związana ze współpracą w ramach Unii Europejskiej. Olaf Scholz uważa, że Europa powinna się jednoczyć w obliczu takich kryzysów jak ten, na granicy polsko-białoruskiej czy rosyjsko-ukraińskiej.

— Nienaruszalność granic w Europie to jest coś, co podkreślamy wspólnie - jako Unia Europejska, jako Niemcy, jako Polacy. Podważanie integralności terytorialnej to jest coś, czego nie będziemy akceptować — zaznaczył kanclerz Niemiec.

Kanclerz Niemiec zaznaczył, że Europa jest wspólnotą zarówno prawa jak i wartości, z których głównymi są praworządność i demokracja.

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. frost #3085165 18 gru 2021 18:16

  Dziś jest 18 grudzień. To ten Niemiec jeszcze siedzi w Polsce? Och! Jak oni kochają Generalną Gubernię!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

 2. Stary dziad #3084350 13 gru 2021 11:18

  Mój ukradziny nick pochodzi z jesieni 1981, dostałem go od majora Humera podpisując lojalkę. Służba w SB to zaszczyt, tak jak zaszczytem było mieć ojca w UB i dziadka w NKWD. Myśmy solą tej ziemi.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz

 3. Paul Mark . #3084340 13 gru 2021 10:47

  Pod moim ukradzionym nickiem produkuje się pewien SB ek.REPERACJE Panie Premierze !!! I zadośćuczynienie za morderstwa milionów Polaków.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. basilo #3084335 13 gru 2021 10:23

   Mateusz pokazał temu potomkowi NRDowskich komunistów gdzie jego miejsce w szeregu.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-11) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Stary dziad #3084319 13 gru 2021 09:53

    Gdzie jest Pedał Marks. Chcę zobaczyć jak wiesza psy na Morawieckim za spotkanie z Niemcem (wiadomo jakim: lewak, Niemiec, łysy - każdy powód jest dobry aby obrazić).

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz